آموزش وردپرس ۲: نوشته‌ها، برگه‌ها و رسانه‌ها

در این بخش از آموزش وردپرس به بررسی سه قسمت نوشته‌ها، برگه‌ها و رسانه در پیشخوان وردپرس خواهیم پرداخت. ابتدا با تفاوت برگه و نوشته آشنا شده و سپس قسمت رسانه‌ها را که مربوط به عکس، ویدیو و صوت است را معرفی می‌کنیم. این سری مقالات در بخش دوره آموزشی وردپرس قرار دارند و در هر مطلب به معرفی و آموزش موضوع مربوطه خواهیم پرداخت. برای دسترسی به سایر قسمت‌ها بر روی دوره آموزش وردپرس کلیک کنید. در ادامه آموزش وردپرس – نوشته‌ها، برگه‌ها و رسانه با سایت فوربو همراه باشید.

نوشته‌ها در وردپرس

زمانی که در پشخوان وردپرس در منوی اصلی ماوس را بر روی نوشته‌ها نگه دارید با چهار زیرمنو همه نوشته‌ها، نوشته‌ها، دسته‌ها و برچسب‌ها روربرو می‌شوید. همان‌طور که مشخص است برای ارسال و انتشار یک نوشته جدید باید بر روی «افزودن نوشته» کلیک کنید و بعد از اینکه چندین نوشته ارسال کردید، می‌توانید همه آنها را در قسمت همه‌نوشته‌ها مشاهده کنید.

افزودن نوشته (Add New Post)

افزودن نوشته در وردپرس

برای ارسال و انتشار یک مطلب جدید باید بر روی «افزدون نوشته» کلیک کنید. همانند عکس بالا با تصویری مشابه روبرو خواهید شد که در ادامه تک‌تک موارد آن را بررسی خواهیم کرد. اولین قسمت «عنوان مطلب» است که شامل یک تیتر H1 است که عنوان اصلی مطلب شما بوده و در همه صفحات سایت دیده می‌شود. قسمت دوم کادر مربوط به متن نوشته شماست. شما هرچیزی اعم از متن، تصویر، ویدیو و صوت را باید درون این قسمت قرار دهید. به صورت پیش‌فرض این قسمت بر روی «ویرایش‌گر دیداری» قرار دارد و درست آن‌چیزی است که قرار است نمایش داده شود اما یک حالت دیگر به نام «ویرایش‌گر متنی» نیز وجود دارد که در اصل آن کدی است که موتورهای جستجو از نوشته شما درک می‌کنند. بالای این کادر ابزارهایی برای نوشتن بهتر درنظر گرفته شده است. بعد از وارد کردن عنوان و متن، کادری برای شما زیر فیلد عنوان باز می‌شود که آدرس URL مطلب را مشخص می‌کند. در تکنیک‌های سئو بیشتر به این مورد خواهیم پرداخت اما بهتر در این قسمت عنوان مطلب خود را به صورت انگلیسی وارد کنید.

قسمت سوم «انتشار» نام دارد و شما در این قسمت می‌توانید حالت انتشار مطلب را مشخص کنید. ابتدا دکمه‌ای برای ذخیره کردن موقت وجود دارد و سمت دیگر آن دکمه‌ای برای دیدن حالت پیش‌نمایش مطلب. علاوه بر این موارد سه ویژگی دیگر تعریف شده است که در ابتدا «وضعیت» قرار دارد. شما در حالت می‌توانید مشخص کنید که به صورت پیش‌فرض این مقاله به صورت ذخیره‌شده باشد، برای بازبینی انتخاب و یا انتشار یافته باشد. قسمت بعد «نمایانی» است که شما به وسیله آن می‌توانید حالت نمایش پست را مشخص کنید. مطلب به صورت عمومی منتشر شود و یا رمزدار باشد و یا فقط برای شما در حالت خصوصی نمایش داده شود. مورد بعد که «انتشار» است، مربوط به زمان‌بندی مطلب است. اگر شما بخواهید مطلب را در تاریخ دیگری از یک دقیقه بعد تا حتی سال‌ بعد زمان‌بندی کنید، می‌توانید تاریخ و همچنین ساعت دقیق را وارد کنید تا مطلب شما در آن زمان منتشر شود. این قسمت برای ایندکس شدن منظم مطالب شما در گوگل اهمیت دارد. گوگل ابتدا مطالب سایت‌هایی را ایندکس می‌کند که زمان‌های مشخص مطالب خود را در سایت منتشر کنند. در نهایت در این باکس کلید «انتشار» قرار دارد که با کلیک بر روی آن مطلب شما در سایت منتشر و یا با توجه به تغییراتی که در این بخش اعمال کردید، زمان‌بندی می‌شود.

در ادامه این باکس‌ها می‌توانید ساختار مقاله خود را مشخص کنید. این قسمت ممکن است پس از نصب قالبی خاص دیگر نمایش داده نشود، زیرا برخی قالب‌ها از آن استفاده نمی‌کنند، اما به هر حال از این قسمت می‌توانید ماهیت مطلب خود را مشخص کنید. قسمت مهم دیگر این بخش «تصویر شاخص» نام دارد. با این قسمت در ادامه بیشتر آشنا می‌شوید، اما باید بدانید که این تصویر جدا از تصاویری است که درون مطلب قرار می‌گیرد و دقیقا آن تصویری است که بر روی صفحه‌ اصلی و در کنار عنوان قرار می‌گیرد. دیگر باکس‌های این بخش مربوط به دسته‌ها و برچسب‌ها است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

دسته‌ها در وردپرس (Categories)

دسته‌ها منظور همان دسته‌بندی موضوعی سایت شما است. برای مثال اگر سایت شما یک وب‌سایت خبری باشد می‌توانید دسته‌بندی‌های اخبار سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و… را در وردپرس ایجاد کنید. و سپس در قسمت افزودن نوشته برای ارسال هر پست، یکی از این دسته‌بندی‌ها را انتخاب کنید. البته انتخاب تعداد دسته‌بندی‌ها دست شما است و می‌توانید هر مطلب را در چندین دسته مختلف ثبت کنید.

دسته ها در وردپرس

در قسمت اول صفحه دسته‌ها می‌توانید دسته جدید را تعریف کنید. این دسته‌های موضوعی باید تعدادشان کم و در اصل متناسب با موضوع فعالیت شما باشد. برای مثال یک مجله خبری باید دسته‌هایی مانند اخبار، هنر و فرهنگ، ورزش و… را ایجاد کند. بعد از نام دسته «نامک» قرار دارد که باید به صورت انگلیسی نام دسته را برای URL آن بنویسید. مشکلی برای فارسی وارد کردن آن وجود ندارد اما بهتر است برای ساختاردهی و زیبایی از زبان لاتین استفاده شود. قسمت مهم بعد انتخاب دسته اصلی و یا «مادر دسته» است. اگر دسته شما بر روی حالت هیچ‌کدام باشد یعنی دسته شما یک دسته اصلی یا همان مادر دسته است اما اگر بعد از انتخاب یک دسته اصلی بخواهید، زیردسته‌هایی برای آن بسازید، باید آنها را به مادر دسته اصلی از طریق این نوار متصل کنید. برای مثال اگر دسته‌ای برای ورزش دارید، زیردسته‌های آن می‌توانید به این صورت باشد. فوتبال، تنیس، بسکتبال و… . قسمت توضیحات هم در همه قالب‌ها نمایش داده نمی‌شود اما می‌توانید توضیحی برای دسته ایجاد کنید که بهتر است بعد از ایجاد دسته از طریق «ویرایش» این توضیح را اضافه کنید تا بتوانید از ویرایش‌گر دیداری نیز در آن استفاده کنید.

قسمت دوم این صفحه مربوط به لیست دسته‌ها بوده و در آن با توجه به آپشن‌های تعریف شده می‌توانید تغییراتی را اعمال کنید. این تغییرات شامل ویرایش است و همچنین می‌توانید صفحه اصلی دسته را که به صورت پیش‌فرض به شکل yoursite.com/category/yourname را مشاهده کنید.

برچسب‌ها در وردپرس (Tags)

برچسب یا همان تگ‌ها، موارد انتخابی هستند که می‌توانید زیر پست از آنها استفاده کنید. برای مثال در همان سایت خبری که مثال زدیم، لازم نیست در دسته‌بندی سیاسی برای هر یک از افراد مانند رییس جمهور، نخست‌وزیر و… یک دسته ایجاد کنید، بلکه باید برای هر از آنها یک برچسب بسازید. در اصل در قسمت برچسب باید اسامی خاص مانند نام افراد مشهور، تیم‌های ورزشی، شرکت‌ها و برندهای بزرگ را وارد کنید. برای مثال باید به این شکل برچسب ایجاد کنید. برچسب‌های مطلبی در مورد تاریخ آمریکا: – آمریکا – جان اف کندی.

صفحه برچسب‌ها هم درست مانند دسته‌ها، شامل دو قسمت بوده و در آن می‌توانید اطلاعات برچسب را وارد و یا آنها را مشاهده و ویرایش کنید. تفاوت صفحه برچسب‌ها در این است که شما نمی‌توانید برای آنها مادر دسته و زیر دسته تعریف کنید و تک هستند. البته این قسمت را می‌توانید نادیده بگیرید و اصلا وارد این صفحه نشوید. هر موقع که مطلب شما نیاز به برچسب داشت می‌توانید آن را از طریق قسمت نوشته اضافه کنید. اما برای ساماندهی بهتر و انتخاب URL‌های انگلیسی بهتر است در ابتدا برچسب‌هایی که مطمئن هستید از آنها می‌خواهید استفاده کنید را در این قسمت وارد کنید.

تفاوت نوشته و برگه

در ابتدای این قسمت آموزشی لازم است با تفاوت نوشته‌ با برگه آشنا شوید. نوشته‌ها (Posts) همان مطالبی هستند که شما در هر سایتی آنها را مشاهده می‌کنید. نوشته می‌تواند یک خبر یا مقاله‌ای باشد که شامل متن، تصویر و یا ویدیو و صوت است. اما برگه‌ها (Pages) در اصل صفحه‌هایی هستند که یک سری اطلاعات ثابت و مشخص در آنها وجود دارد. برای مثال صفحه درباره‌ما، تماس‌ با‌ما و یا حتی صفحه اصلی هر سایت، یک برگه است. امروزه برگه‌ها توسط صفحه‌سازهای حرفه‌ای مانند ویژوال کامپوزر (Visual Composer) طراحی می‌شوند.

برگه‌ها در وردپرس (Pages)

شما از برگه‌ها باید برای ساخت صفحه‌های ثابتی که قصد ندارید در آنها تغییری ایجاد کنید، استفاده کنید. برای مثال صفحه اصلی شما یک‌بار طراحی می‌شود و پس آن دیگر لازم نیست هر بار قسمتی را ویرایش کنید. صفحه‌های دیگر مانند درباره‌ما، تماس باما، سوالات متداول و… نیز باید از طریق برگه ساخته شوند. همچنین برای ایجاد لندینگ‌ پیچ‌ها نیز ما از برگه‌ها باید استفاده کنیم.

قسمت مربوط به برگه‌ها نیز شامل دو زیرمنو به نام‌های «افزودن برگه» و «همه برگه‌ها» است. که به دلیل شباهت با نوشته، به برسی نمی‌پردازیم و همچنین باید توجه داشت که برای ساخت صفحه‌های اصلی سایت نیاز به افزونه‌های جانبی است و بدون آن نمی‌توان صفحه خوبی ساخت. در ابتدا پلاگین یا همان افزونه‌ای که باید برای صفحه‌ سازی استفاده شود ویژوال کامپوزر (Visual Composer) نام دارد. همچنین برای ساخت صفه تماس با‌‌ما و ایجاد فرم باید از افزونه‌های Contact Form و یا Gravity Forms استفاده کنید.

رسانه (Media)

قسمت رسانه‌ها نیز همانند برچسب‌ها نیاز به مراجعه ندارد و می‌توانید هنگام نوشتن مطلب با کلیک بروی «افزودن پرونده چند‌رسانه‌ای» آن را آپلود کنید. در رسانه و در اصل در کتابخانه وردپرس می‌توانید انواع فایل‌های تصویری، صوتی و عکس را آپلود کرده و سپس آنها را در متن قرار دهید. در ابتدا شما محدودیت حجم آپلود تا ۶۴ مگابایت را دارید اما این میزان را می‌توانید از طریق کنترل‌پنل هاست یا سرور خود تغییر دهید.

به پایان سومین مقاله آموزشی وردپرس رسیدیم. در این مقاله به صورت کامل در مورد نوشته‌ها، دسته‌ها، برچسب‌ها، برگه‌، و قسمت رسانه وردپرس توضیح داده شد. همانند جلسات قبل اگر ابهام، سوال و یا پیشنهادی در مورد این مطلب دارید می‌توانید از طریق قسمت نظرات آن را برای ما ارسال کنید. ما حتما به پیام شما پاسخ خواهیم داد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • وردپرس
  • آموزش وردپرس ۲: نوشته‌ها، برگه‌ها و رسانه‌ها