آموزش وردپرس ۳: دیدگاه‌ها و کاربران

در سومین قسمت از آموزش وردپرس به قسمت دیدگاه‌ ها و کاربران ودرپرس می‌رسیم. در این مقاله به صورت کامل با کاربران سایت آشنا شده و می‌توانید با قسمت‌ مدیریت دیدگاه‌ ها آشنا شوید. برای خواندن سایر قسمت‌های آموزشی وردپرس بر روی آموزش وردپرس کلیک کنید. در ادامه با آموزش قسمت دیدگاه‌ها و کاربران وردپرس در سایت فوربو همراه باشید.

دیدگاه‌ها در وردپرس

یکی از قسمت‌های اصلی تعامل با کاربران در سایت‌های وردپرسی مربوط به همین قسمت دیدگاه‌ها یا همان نظرات است. در تمامی قالب‌های استاندارد وردپرس بخش ارسال نظر زیر تمامی نوشته‌های سایت وجود دارد و کاربران می‌توانند از طریق آن نظر خود را برای شما وارد کنند. شما قبل از وارد شدن به صفحه دیدگاه‌ها ابتدا باید از منوی متظیمات بخش‌ «گفت‌و‌گو» را باز کرده و تغییراتی که می‌خواهید را اعمال کنید.

تنظیمات بخش گفت‌و‌گو در وردپرس

تنظیمات دیدگاه ها در وردپرس

قسمت اول این بخش «گزینه‌های پیش‌فرض نوشته» است که مربوط به بازتاب‌های سایت است. بازتاب (Trace back) چیست؟ وقتی کسی از مطالب سایت شما در سایت خودش استفاده کند و منبع شما (به همراه لینک) و یا قسمتی از نوشته را به سایت شما لینک دهد، در قسمت دیدگاه‌ها برای شما یک بازتاب ارسال می‌شود. از طریق می‌توانید متوجه شوید که چه سایتی به شما از این طریق لینک داده است.

شما با فعال کردن «کوشش برای آگاه کردن ‌همه‌ی وبلاگ‌هایی که پیوندشان در ‌این نوشته است» این اجازه را به وردپرس می‌دهید که برای سایتی شما از مطلبش استفاده کرده‌اید، بازتاب ارسال کند. همچنین در گزینه بعد می‌توانید انتخاب کنید که برای شما بازتابی ارسال شود یا خیر. در شروع کار شاید فهمیدن این موضوع برای شما جذاب باشد و بخواهید آن را فعال کنید اما اگر فعالیت شما جدی شود و سایت‌های زیادی از مطالب شما استفاده کنند، این مورد می‌تواند کمی آزادهنده شود. قسمت سوم هم مربوط به فعال یا غیر فعال بودن بخش نظرات سایت شما است.

در قسمت دوم این صفحه می‌توانید سایر تنظیمات را برای این بخش فعال کنید. برای مثال اینکه حتما ایمیل و نام خود را وارد کنند. همچنین از این طریق می‌توانید انتخاب کنید که هرکسی که به سایت می‌آید، بتواند دیدگاه ثبت کند یا حتما باید در سایت شما عضو شود. بخش عضویت در وردپرس را در بخش بعدی این مقاله بررسی خواهیم کرد. در انتهای این لیست برای اینکه دیدگاه نیاز به تایید کردن داشته باشند و همینطور روی سایت منتشر نشوند، می‌توانید این گزینه «دیدگاه‌ها باید به صورت دستی تأیید شوند» را فعال کنید. در صورتی در هر کدام از بخش‌های آموزش به مشکلی برخورد یا ابهامی برای شما به وجود آمد، می‌توانید از طریق قسمت نظرات همین پست، سوال خود را ارسال کنید، ما حتما به آن پاسخ خواهیم داد. پیش از آنکه به یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تنظیمات دیدگاه‌‌ها برسیم، اجازه دهید، نیم‌رخ‌ها را بررسی و سپس به قسمت در صف بررسی و جفنگ‌ها بپردازیم.

نیم رخ‌ها

نیم‌ رخ‌ها در اصل همان تصویر پروفایل کاربران است. شما اگر از سیستم‌های عضویت وردپرس که در ادامه به آن می‌پردازیم استفاده نکرده باشید، کاربران شما تصویری ندارند و هر کسی که کامنت بگذارد، تصویری پیش‌فرض که باید خودتان از قسمت آن را انتخاب کنید نمایش داده می‌شود. نکته مهم این است که اگر ایمیل شخص در سرویس جهانی Gravatar تصویری برایش انتخاب شده باشد، آن عکس نمایش داده می‌شود. در این مورد در مطلب بخش پیشخوان وردپرس بیشتر توضیح داده بودیم. در صورتی که کاربران در گراواتار تصویری را انتخاب کرده باشند، نیازی به قسمت پیش‌فرض‌ها ندارید و هر عکسش نمایش داده می‌شود اما از آنجایی که در گراواتار هر شخص که می‌خواهد تصویری را انتخاب کند باید برایش رده‌بندی سنی را تایید کند، می‌توانید شما هم این تغییرات را اعمال کنید. در قسمت «بیشترین رتبه‌بندی» می‌توانید بالاترین درجه سنی که کاربران برای تصویر خودشان انتخاب کرد‌ه‌اند را تایید کنید تا در صورتی که برای مثال عکسشان رده‌بندی X داشته باشد در سایت نمایش داده نشود.

حالت‌های مختلف دیدگاه در وردپرس

تمامی دیدگاه‌هایی که برای شما در سایت ارسال می‌شود، در صورتی که تیک گزینه تایید نظرات به صورت دستی را زده باشد، در سه حالت «در انتظار تایید»، «تایید شده» یا «جفنگ» قرار می‌گیرد. به صورت پیش‌فرض وقتی کسی کامنت ارسال می‌کند، شما باید آن را تایید کنید، پس ابتدا در حالت «در انتظار تایید» قرار می‌گیرد و اگر تایید، ویرایش و یا آن را پاسخ دهید، به صورت خودکار در قسمت «تایید شده»‌ها منتشر می‌شود. قسمت «جفنگ» را در ادامه بهتر توضیح خواهم داد.

فیلتر کامنت ها در وردپرس

قسمت بررسی دیدگاه‌ها در بخش تنظیمات «گفت‌و‌گو» بود، مربوط به وقتی است که شما حالت تایید خودکار نظرات را فعال کرده باشید، یعنی هرکسی که برای شما نظر ارسال کند، مستقیما نظرش در سایت منتشر شود. اگر بخواهید این کار را انجام دهید و هم بخواهید از کامنت‌های نامناسب جلوگیری کنید باید از قسمت بررسی دیدگاه در بخش تنظیمات این دو کادر را که در تصویر می‌بینید، پر کنید. قسمت اول مربوط به کلمات، آی‌پی و نام کاربرانی است که می‌خواهید کامنت‌های آنان در صف بررسی یا همان «در انتظار تایید» قرار بگیرد. برای مثال کاربر و یا آی‌پی شخصی در مرور زمان دارای کلمات نامناسبی بوده و شما می‌خواهید ابتدا کامنتش را بررسی کنید، پس باید تنها آی‌پی آن را که در قسمت دیدگاه‌‌ها زیر ایمیل هر شخص نمایش داده می‌شود را وارد کنید. همچنین امکان نوشتن ایمیل هم در این قسمت وجود دارد. یا اگر تنها یک سری کلمات مانند حساس هستید، می‌توانید آنها را وارد کنید تا ابتدا به دست شما بررسی شوند.

قسمت دوم که مستقیما دیدگاه را به قسمت «جفنگ» منتقل می‌کند، مربوط به کامنت‌هایی است که برای مثال دارای الفاظ رکیک هستند. شما باز هم می‌توانید همانند کادر بالا، نام، آی‌پی، ایمیل و یا کلماتی را که می‌خواهید در صورت وجود آنها پیام مستقیما به حالت «جفنگ» منتقل شود را وارد کنید. جفنگ‌ها در سایت تایید نمی‌شوند اما در قسمتی قرار می‌گیرد که شما بتوانید آنها را ویرایش و یا برای همیشه به زباله‌دان انتقال دهید. کامنت‌هایی هم که به زباله‌دان می‌روند را بهتر است هر چند وقت یکبار پاک کنید تا فشاری بر روی دیتابیس شما ایجاد نکند.

جلوگیری از کامنت‌های اسپم

در این مقاله می‌خواهم افزونه‌ای را برای وردپرس به شما معرفی کنم که به وسیله آن بتوانید جلوی کامنت‌های اسپم بگیرید. اسپمرها چه سایت شما معروف باشد چه نه، کامنت‌های اسپم را به صورت اتوماتیک ارسال می‌کنند، این کامنت‌ها که همگی انگلیسی هستند، می‌توانند تعداد درخواست‌های سایت شما را بالا برده و در صورتی که هاست قوی‌ای نداشته باشید، سایت شما را داون (Down) (از دسترس خارج) کنند. اکیسمت (Akismet) پلاگینی رایگان برای محافظت در برابر اسپمر هاست. این پلاگین دارای دایرکتوری لیست آی‌پی‌های اسپم بوده و در صورت ارسال این گونه کامنت‌ها آنها را مستقیما به قسمت «جفنگ» منتقل می‌کند. اما خود شما باید دوباره آنها را بررسی و سپس حذف کنید.

کاربران در وردپرس

در همان مرحله ابتدایی نصب وردپرس وقتی نام کاربری و رمز عبور را انخاب می‌کنید، درواقع اولین کاربر را در سایت ایجاد کرده‌اید. اولین کاربر ساخته شده که خود شما هستید، نقش «مدیر کل» را در سایت دارید و می‌توانید تمامی بخش‌ها ویرایش و مدیریت کنید. از قسمت کاربران در منوی اصلی می‌توانید همه لیست کاربران را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که برای اینکه افراد بتوانند در سایت شما ثبت‌نام کنند باید در تنظیمات و زیر شاخه «عمومی» تیک گزینه هر کسی می‌تواند نام‌نویسی کند را بزنید. بعد از انجام اینکار هر یک از افرادی که ثبت‌نام کنند به عنوان یک مشترک جدید در سایت شما ثبت می‌شوند و می‌توانید لیست کامل آنها را در قسمت همه کاربران مشاهده کنید. حال اگر بخواهید سایر افراد تیم خود را به سایت اضافه کنید باید از طریق «افزودن کاربر تازه» این کار را انجام دهید. پس از تکمیل فرم در انتها می‌توانید مشخص کنید که چه نقشی در سایت شما داشته باشد. برای مثال اگر سایت شما چندین نویسنده دارد، باید نقش آن را «نویسنده» انتخاب کنید تا فقط حق ارسال و ویرایش مطالب خودش را داشته باشد.

کاربران در وردپرس

برای اینکه کاربران بتوانند در وبسایت شما ثبت‌نام کنند شما می‌توانید از خود وردپرس بدون هیچ پلاگینی اسفتاده کنید اما امکانات کمی داشته و خیلی مناسب نیست. از این رو تا کنون پلاگین‌های زیادی برای وردپرس نوشته شده است که می‌توانید از آنها استفاده کنید. بهترین افزونه‌های عضویت در وردپرس User Pro و Ultimate Member هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. باز هم افزونه‌هایی برای عضویت‌ ویژه یا همان وی‌آی‌پی وجود دارد که با جستجو در مخزن وردپرس و یا سایت‌های ارائه دهنده افزونه می‌توانید آنها را پیدا کنید. گزینه سوم از منوی کاربران در وردپرس اختصاص به قسمت شناسنامه دارد که در اولین جلسه آموزشی ورپرس در قسمت پشخوان آن را به صورت کامل آموزش دادیم.

به پایان این مقاله آموزشی رسیدیم، در صورتی در مورد هر یک از بخش‌های این مقاله سوالی داشتید می‌توانید آن را در انتهای همین پست مطرح کنید، ما حتما به سوال و نظر شما پاسخ خواهیم داد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

2 دیدگاه در “آموزش وردپرس ۳: دیدگاه‌ها و کاربران

ازکجا میشود اطلاعات بیشتری بدست آورد

رضا توکلی

سلام. دقیقا در خصوص کدوم قسمت؟
این یک آموزش کلی برای آشنایی با قسمت‌های مختلف وردپرس هست و همه قسمت‌ها در کتاب وردپرس جمع‌آوری شدن.
لینک کتاب: https://furbodm.com/wp-book/
در فوربو در حال حاضر قصد ارائه آموزش بیشتر خصوص وردپرس را نداریم اما جهت اطلاعات بیشتر طبیعتا می‌تونید عنوان‌های هر بخش رو در گوگل جستجو کنید تا مقالات بیشتری رو پیدا کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *