هوش مصنوعی ChatGPT

با چت جی‌پی‌تی (ChatGPT) با هوش مصنوعی گفتگو کنید

Picture of رضا توکلی

رضا توکلی

نویسنده علاقه‌مند به داستان | سازنده فوربو

از زمانی که تو سال ۱۸۷۸ برای اولین بار تلفن به بازار اومد. تلفن ثابت، ۷۵ سال طول کشید تا مشترکینش به ۱۰۰ میلیون نفر برسن.

وقتی موبایل اومد توی ۱۶ سال این اتفاق افتاد. وقتی اینترنت اومد توی ۷ سال مخاطبینش به ۱۰۰ میلیون رسید. شبکه‌ اجتماعی فیس بوک توی بیشتر از ۴ سال و واتس‌اپ توی بیشتر از ۳ سال تونستن به این عدد برسن.

اینستاگرام هم ۲ سال و چهار ماهی زمان برد براش تا کاربراشو به ۱۰۰ میلیون برسونه. اما تیک تاک شبکه اجتماعی‌ای بود که تا حدودی بازی رو تغییر داد و خیلی سریع ترند شد و تونست توی ۹ ماه به ۱۰۰ میلیون یوزر برسه. ولی امروز میخوام درمورد چیزی صحبت کنم که جذابیت‌های بصری و ویژگی‌های اجتماعی بقیه‌ سرویس‌ها رو نداره ولی تونسته خیلی زودتر اونا رشد کنه.

این مقاله درمورد سرویسه که توی فقط ۲ ماه یوزرهاش ۱۰۰ میلیونی شدن. OpenAI ChatGPT.

 

محتوای این مقاله رو در قسمت ۹۲ پادکست فوربو گوش کنید.

این قسمت از فوربو با حمایت «راهکارهای سازمانی ایرانسل» منتشر میشه.

 

خب بریم سراغ پدیده‌ی جدید اینترنت توی سال ۲۰۲۳. اواخر سال ۲۰۲۲، توی ماه نوامبر شرکت OpenAI نسخه‌ی عمومی سرویس جدیدش رو با اسم ChatGPT منتشر کرد.

ChatGPT یه چت‌بات هست. یعنی میشه رفت باهاش صحبت کرد، چت کرد و اطلاعات بدست اورد. حالا کی پشت اون چت‌باته؟ هوش مصنوعی (AI).

اول بیایم اسمش رو یه بررسی بکنیم. Chat که همون چته.. مشخصه. GPT ولی نیاز به توضیح داره.

مدل زبانی GPT

مدل زبانی GPT

GPT درواقع اسم اون مدل زبانی (Language Model) هست که داره هوش مصنوعی ازش استفاده می‌کنه.

پس یه Language Model هست که مخفف Generative Pre-trained Transformer.

به کلماتی که گفتم دقت کنید. توی قسمت ۹۱ گفتم که میخوام یه دید کلی بدم نسبت به موضوع AI تا بدونید پشت قضیه‌ش چیه و چطور داره کار می‌کنه. اونجا بر تبدیل دیتای خام به اون پیش‌بینی توی مرحله‌ی ML یا یادیگری ماشین، گفتم ساختار دیتا باید تغییر کنه و اسم مرحله رو گفتم Transformation. که اینجا هم توی تعریف GPT ازش استفاده شده. Train یا آموزش دادن رو هم توی مرحله‌ی یادگیری ماشین بهش اشاره کردم که ما میایم ماشین رو آموزش میدیدم یا دیتاهایی که داریم، تا اون بتونه بتونه مدل بسازه. گفتم توی برنامه نویسی ML درواقع برنامه‌نویس‌ها خروجی‌شون میشه Model. تا چیکار کنه، تا با استفاده از چیزایی که یاد گرفته دربرابر دیتای جدید واکنش بدون برنامه‌ریزی شده نشون بده. یعنی یه واکنش جدید تولید کنه Generative باشه.

حالا توی اسم ChatGPT هم توی بخش GPT داریم مخفف این عبارت‌های مربوط به یادیگیری ماشین و هوش مصنوعی خیلی واضح میبینیم.

اگر قسمت ۹۱ پادکست فوربو که اولین قسمت فصل ششم بود رو گوش نکردید حتما برید گوش بدید قبل از این قسمت و این قسمت‌هایی که قراره درمورد ابزارهای هوش مصنوعی منتشر بشه، به خاطر اینه باعث میشه دید بهتری نسبت به موضوع داشته باشید.. هر چند که منم سعی میکنم هر قسمت موضوعات اصلی دوباره مرور کنم ولی خب اگر گوش بدید خیلی خوب میشه.

خب گفتم که GPT درواقع یک مدل زبانیه. حالا مدل زبانی یا Language model یعنی چی؟

توی برنامه‌نویسی ML گفتم خروجی میشه Model. حالا GPT یه مدلی هست که وابسته به کلماته. برای یادگیری محتوای متنی به نوعی میتونیم بگیم Train شده و میتونه یاد بگیره چه برخورد و چه اکشنی با کلمات و حروف داشته باشه. اینکه دقیقا مدل زبانی چطوریه و چطور کار میکنه یه بحث سخت ریاضی و آماری داره که من اصلا نمیتونم واردش بشم چون اصلا بلد نیستم. ولی توی مقاله سایت سعی می‌کنم منابعی که براش پیدا کردم رو لینکشون رو بذارم که اگر خواستید اونا رو دنبال کنید. Furbodm.com آدرس سایته سر بزنید.

این GPT تا الان چندتا نسخه داشته و این نسخه‌ای که الان روی ChatGPT داره استفاده میشه، نسخه ۳.۵ این مدل زبانیه. OpenAI شرکتی که داره ChatGPT رو ارائه میده، تو سال ۲۰۱۹ نسخه‌ی سوم GPT رو در اختیار داشت ولی به صورت عمومی اون مثل الان منتشر نکرد و اون موقع GPT 2 رو عمومی کرد که حدود ۸ درصد نسخه‌ی سوم توان یادگیری و اکشن نشون دادن داشت و خب خیلی سر و صدا نکرد.

GPT 2 از ۱.۵ میلیارد پارامتر استفاده می‌کرد. پارامترها توی همون الگو زبانی باعث شکل گیری مثلا جملات اینا میشن. این پارامترهای همون دیتاهای تغییر ساختار یافته‌ای هست که از مرحله دیتاساینس گفتم باید برای مرحله ML آماده بشن. GPT 2 1.5 میلیارد پارامتر. توی نسخه‌ی سوم تعداد پارامترها به ۱۷۵ میلیارد رسید و این باعث شد که تنوع جملات و درک ماشین از جمله‌ها و متن‌های مختلف خیلی خیلی بیشتر بشه.

طوری که ChatGPT الان میتونه، برای ما کتاب بنویسه، شعر بگه، مسئله حل کنه، کد بنویسه و یا حتی متن بخش بعدی پادکست فوربو رو آماده کنه. چیزی که در ادامه می‌شنوید رو ChatGPT نوشته نه من.

نمونه متن فارسی ChatGPT

سلام به همه شنوندگان گرامی. من به عنوان یکی از پادکسترهای حوزه تکنولوژی و هوش مصنوعی، امروز قصد دارم با شما درباره یکی از موضوعات پرطرفدار در دنیای تکنولوژی یعنی چت جی پی تی صحبت کنم. چت جی پی تی به عنوان یکی از پیشرفت‌های قابل توجه در زمینه هوش مصنوعی، در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این فناوری به شما این امکان را می‌دهد تا با یک ربات یا هوش مصنوعی از طریق چت، مکالمه کنید و به سوالات خود پاسخ بگیرید.

در این پادکست، من به بررسی مفاهیم اساسی چت جی پی تی و قابلیت‌های آن، از جمله ساختار و کارکرد این سیستم، پرداخته و به شما توضیح می‌دهم که چگونه می‌توانید از این فناوری استفاده کنید. همچنین، در این پادکست سعی خواهم کرد تا به بررسی کاربردهای مختلف چت جی پی تی در صنایع مختلف، از جمله بهداشت، بازی‌های ویدئویی، بانکداری و غیره بپردازم.

در نهایت، در این پادکست به بررسی چالش‌ها و آینده چت جی پی تی و هوش مصنوعی می‌پردازیم و سعی می‌کنیم تا پاسخ‌هایی به سوالاتی که ممکن است برای شما به ذهن برسد، ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید تا با چت جی پی تی، به دنیایی جدید از هوش مصنوعی و فناوری وارد شویم.

خب چیزی که الان براتون خوندم متنی که بود ChatGPT نوشته بود. اول همه چیز بگم که ChatGPT اول فارسی رو پشتیبانی نمیکرد و میگفت نمیتونم فارسی صحبت کنم ولی میتونستیم بهش بگیم که خب چیزی که نوشتی رو ترجمه کن به فارسی و ترجمه میتونست بکنه. ولی بعد فارسی رو هم تونست یاد بگیره و من اولایل که باهاش فارسی صحبت میکردم خیلی جمله‌های بی‌معنی میساخت و خیلی وقتا یهو قاطی میکرد کلی کمله الکی پشت هم مینوشت.

حدودا یک ماهی فارسی باهاش کار نکرده بودم تا این روزی که دارم متن پادکست رو مینوسم و واقعا تعجب کردم که چقدر سریع فارسی داره یاد میگیره و فارسی جمله میسازه. و واقعا با یه ادیت کوچیک از خیلی از سایت‌هایی که تولید محتوا میکنن داره بهتر متن مینویسه.

برای پادکست هم ازش خواستم که یه متن مقدمه بنویسه. که مثلا من بیام اول پادکست بگم و این چیزی که اول خوندم رو نوشت که خیلی خوب بود و میتونه واقعا کار رو دربیاره به اصطلاح.

یه ویژگی‌ مهم ChatGPT که چت‌بات‌های قبل‌تر از نداشتن، اینه Train کردنش دست شماست. و میتونید چیزایی جدیدی رو بهش یاد بدید و یادش میمونه. مثلا توی همین چت زمانی که من این متن مقدمه رو ازش خواستم و متن رو به من داد، متن یادش هست. و مثلا میتونم بهش بگم که پاراگراف دوم خوب نیست عوضش کن. و میدونه دقیقا دارم درمورد کجا و کدوم پاراگراف صحبت میکنم.

یا مثلا ازش خواستم که متن مقدمه رو ترسناکش کن. ببینید چطوری تغییرش داد.

سلام به همه شما شنوندگان ماهر و شجاع! من بعنوان یکی از پادکسترهای ترسناک تکنولوژی، با افتخار به معرفی یکی از فناوری‌های پیشرفته‌ای که ممکن است به شما وحشت برانگیز بنظر برسد، چت جی پی تی، می‌پردازم. (خب تو پرانتز بگم که خیلی جالبه صفت‌هایی ممکنه با صفت ترسناک استفاده بشن رو میشناسه ولی به شمایی که دارید این پادکست رو گوش میدید اومده صفت ماهر و شجاع داده خیلی خوشم اومد ادامه بدیم)

چت جی پی تی به عنوان یک فناوری هوش مصنوعی پیشرفته، در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. با استفاده از این فناوری، شما می‌توانید با ربات‌های هوشمند و پیشرفته، از طریق چت، ارتباط برقرار کنید و به سوالات خود پاسخ بگیرید. (دوباره تو پرانتز اینو دقیقا مثل پاراگراف دوم متن قبلی گفت اما ببینید به جمله آخر چی اضافه کرده.) اما آیا مطمئن هستید که این ربات‌ها همیشه درست و صادقانه جواب خواهند داد؟

در این پادکست ترسناک، ما به شما در مورد ریسک‌های احتمالی استفاده از چت جی پی تی و فضای ترسناک آن، هشدار خواهیم داد. همچنین، شما با ما به بررسی چالش‌های این فناوری پیشرفته، در قالب موضوعاتی چون جاسوسی، نفوذ و حتی تهدید برای امنیت شخصی و جامعه، خواهید پرداخت.

پس، اگر شما به دنبال شنیدن داستان‌های ترسناک و همچنین بررسی ریسک‌های فناوری هستید، پادکست چت جی پی تی را از دست ندهید!

خیلی خوب بود این متنش. و دقیقا متوجه شد که ترسناک بودن یعنی چی.. یعنی چه موضوعاتی رو باید اضافه کنه. اون سوال پاراگراف دومش رو خیلی دوست داشتم.. و توی بخش آخر هم اصلا موضوع پادکست رو انگار عوض کرد و رفت سراغ تهدید‌های هوش مصنوعی از جاسوسی و تهدید امنیت شخصی و جامعه و ریسک‌های اون که به نظرم قابل تحسینه.

کاربردهای چت جی‌پی‌تی ChatGPT

کاربردهای چت جی‌پی‌تی ChatGPT

از ChatGPT میتونید هر چیزی که فکر میکنید رو بخواید. مثلا برای همین قسمت پادکست، گفتم که میخوام در مورد ChatGPT ساخت پادکست موضوعات اصلی چی باشه؟ و این جوابی که من داده:

  • بررسی تاریخچه و توسعه ChatGPT به عنوان یک مدل زبانی
  • بررسی روش‌های مختلف استفاده از ChatGPT
  • بحث درباره‌ی مسائل اخلاقی مرتبط با استفاده از ChatGPT
  • گفتگو با افرادی که در کار یا زندگی شخصی از ChatGPT استفاده کردن
  • معرفی برخی موارد جالب و غیرمنتظره در استفاده از ChatGPT
  • بررسی آینده ChatGPT

البته این رو انگلیسی پرسیدم، چون فارسی خیلی خوب جوابش نداد و بیشتر درمورد هوش مصنوعی تاپیک گفت نه خود ChatGPT.

حالا من میتونم بیایم دقیقا تک تک این موضوعاتی که گفت برای پادکست رو دوباره به خودش بدم. یعنی بگم برای من اسکریپت پادکست بنویس متن پادکست درواقع با موضوع مثلا همون مورد اول: بررسی تاریخچه و توسعه ChatGPT.

و ChatGPT میاد دقیقا در مورد اون برای من محتوا آماده میکنه.

میتونم بهش بگم سخت گفتی، ساده‌ش کن برام. ساده می‌کنه. میتونم مثل متن مقدمه بگم که ترسناکش کن. یا شوخی قاطیش بکن و ChatGPT این کار رو میکنه. میتونم بگم کم گفتی بیشتر توضیح بده درموردش.. بازم توضیح میده و کامل‌ترش میکنه.

اینطوری من میتونم بدون هیچ اطلاعاتی بیام درمورد یه موضوعی یه محتوای کامل داشته باشم. باهاش پادکست بسازم، تو سایتم پست کنم، توی شبکه‌های بذارم و هر جای دیگه.

ChatGPT حتی میتونه برای شما شعر بگه. میتونه جک بگه. میتونید بهش بگید که درمورد یه موضوعی رپ بگه اصلا و خیلی خوب این کار و برای شما انجام میده. واقعا ردیف و قافیه و این حرفا رو کامل میشناسه و خیلی خوب براتون شعر میگه. توی انگلیسی البته مظورمه.

حتی میتونید ازش سناریو برای یه داستان بگیرید. بگید داستان میخوام درمورد این موضوع براتون داستان میگه. میتونید یه دیالوگ خیالی بین دو شخصیت بگید براتون بسازه. بعد با لحن یکیش این کارو کن با لحن یکی دیگه یه کار دیگه بکن. کلی میشه باهاش کار کرد.

میتونید بهش بدید ترجمه کنه. میتونه پاراگراف طولانی بدید بگید خلاصه ‌ش کن یا اصلا متن انگلیسی خودتون بنویسید بعد بگید ایراداتش رو درست کن و میاد واقعا از لحاظ گرامری و دستوری اینا تصحیح میکنه. کاری که مثلا Grammarly قبلش می‌کرد رو الان ChatGPT راحت انجام میده.

میتونید بهش بگید براتون کد بنویسه. مثلا من خودم گفتم که یه کد برای پلیر آنلاین میخوام embed code که توسایت بذارم قشنگ کد رو بهم تحویل دادم.. گفتن میخوام کاور بهش اضافه کنم که کاور پادکستمم مثلا نشون بده، گفت باشه و یه کد جدید با یه دستور جدید برای کاور نوشت.

کارهایی که ChatGPT میتونه بکنه خیلی زیادن و حتما توی پادکست درمورد کاربرهای عجیب و غریبش توضیح میدم و قسمت حتما داریم برای اون پیشنهاد میکنم دنبال کنید این فصل پادکست رو. اگر موضوع جذاب بود به نظرتون به دوستان هم معرفی کنید حتما پادکست رو خوشحال میشم.

یه نکته که باید حواستون باشه اینه که اطلاعات ChatGPT مربوط به قبل از ۲۰۲۱ میشه. درواقع ChatGPT آنلاین نیست به اینترنت وصل نیست. اطلاعاتش رو همون موضع از اینترنت نمیگیره.. این اطلاعات رو کسایی که ChatGPT رو توسعه دادن قبلا از اینترنت خروجی گرفتن و دادن به ChatGPT. پس اطلاعات جدید رو نمیتونه پردازش کنه. و مثلا اگر درمورد یک فیلمی که تازه منتشر شده ازش بپرسید جواب نمیتونه بده. اگر ازش منبع هم برای چیزایی که مینویسه بخواید بازم نمیتونه ارجاع بده و یه سری لینک مینویسه براتون که اکثرا الکین و خودش رندوم اونا رو ساخته.

ChatGPT به صورت کلی میتونه دستیار خیلی خوبی برای شما باشه. میتونید توی هر شغلی دارید هر کاری که میکنید یه طوری از ChatGPT استفاده کنید. توی قسمت بعدی فوربو کاربردهای دقیق‌تری از ChatGPT رو مثال میزنم تا بهتر بتونید باهاش کار کنید.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها