مهاجرت پادکست؛ راهنمای تغییر فید پادکست

مهاجرت پادکست؛ راهنمای تغییر فید و هاست پادکست

Picture of رضا توکلی

رضا توکلی

نویسنده علاقه‌مند به داستان | سازنده فوربو

برای تغییر میزبان و فید پادکست دلایل زیادی وجود دارد. ممکن است سرویس میزبانی فعلی شما ضعف‌های کوچک‌ و بزرگی داشته باشد. یا پشتیبانی خوبی را ارائه ندهد و… به هر دلیلی ممکن است قصد داشته باشید میزبان پادکست و فید پادکست خود را عوض کنید. در این مقاله از سایت فوربو قصد داریم نحوه تغییر فید RSS پادکست را بررسی کنیم.

محتوای این مقاله رو در قسمت ۵۸ پادکست فوربو گوش کنید.

مقدمه؛ تغییر فید پادکست در مسیر حرفه‌ای شدن

ممکن است در هنگام شروع کردن و راه‌اندازی یک پادکست، به‌خوبی سرویس‌های میزبانی وب را بررسی نکرده باشید. یا شاید قصد داشتید برای شروع از سرویس‌های رایگان استفاده کنید و حال پادکست‌‌تان رنگ‌و‌بوی جدی‌تری به‌خود گرفته، می‌خواهید از میزبان‌های حرفه‌ای استفاده کنید.

بسیاری از افراد برای شروع پادکست خود در کوتاه‌ترین زمان به سراغ آسان‌ترین و سریع‌ترین روش‌ها می‌روند -که اصلا هم بد نیست- اما در ادامه مسیر و حرفه‌ای‌تر شدن‌شان، ممکن‌ است متوجه نقص‌های سرویس‌های میزبانی شوند. اینجاست که سازنده پادکست یا همان پادکستر به‌دنبال خانه‌ای جدید برای برنامه صوتی خود می‌گردد.

پیش‌تر در مقاله بررسی سرویس‌های هاست پادکست به‌صورت کامل مهم‌ترین سرویس‌های میزبانی پادکست را بررسی کرده بودیم. اگر هنوز پادکست خود را شروع نکرده‌اید و صرفا برای آگاهی در مورد این موضوع خواننده این مقاله هستید، توصیه می‌کنیم مقاله معرفی شده را برای آشنایی با انواع سرویس‌های هاست پادکست مطالعه کنید.

اگر هم پادکستر هستید و از شرایط و امکانات میزبان فعلی خود ناراضی هستید، باز هم توصیه می‌کنم مقاله بررسی سرویس‌های میزبانی وب را مطالعه کنید تا بتوانید بهترین میزبان پادکست را با توجه به نیازتان برای ادامه مسیر انتخاب کنید. برای تغییر فید پادکست و تغییر هاست ابتدا باید به‌خوبی با ویژگی‌های هر یک از سرویس‌ها آشنا شوید.

با فرض بر اینکه سرویس‌های میزبانی را بررسی کرده‌اید و قصد انتقال و مهاجرت به سرویس میزبانی جدید را دارید، در ادامه این مقاله از فوربو همراه باشید.

یک تعریف ساده از تغییر فید پادکست

تغییر فید پادکست دقیقا به‌معنای تغییر دادن میزبان یا همان هاست پادکست است. پیش‌تر در مقاله راهنمای ساخت پادکست اشاره شده بود که فایل صوتی‌ای پادکست است که از طریق فید RSS توزیع شود. در تغییر هاست، آدرس فید شما به صورت کامل تغییر می‌کند.

هر میزبان پادکست ساختار مخصوص به‌خود را برای نمایش فید RSS دارد. برای مثال به ساختارهای زیر توجه کنید.

ساختار فید هاست بلوبری

Yourpodcast.blubrry.net/feed/podcast

ساختار فید هاست پادبین

feed.podbean.com/Yourpodcast/feed.xml

ساختار فید هاست لیبسین

Yourpodcast.libsyn.com/rss

همه فیدها ساختاری مشابه نمونه‌های مطرح شده دارند. تنها سرویس میزبانی انکر (Anchor) است که در ساختار فید RSS ارائه شده نام پادکست شما نمی‌نویسد. و به‌جای آن از یک ساختار حروف و اعداد بی‌معنی، مشابه نمونه زیر، استفاده می‌کند.

anchor.fm/s/a20e5qw8/podcast/rss

به هر حال آدرس فید شما در صورت تغییر میزبان تغییر خواهد کرد. برای این کار در ابتدا باید آدرس فید پادکست خود را بدانید. آدرس فید شما در صفحه‌هایی که توسط خود میزبان ساخته می‌شود، نمایش داده می‌شود.

اگر هم به هر دلیلی فید پادکست خود را پیدا نمی‌کنید می‌توانید از پادلینک (PodLink) کمک بگیرید. پس از ورود به این سایت باید اسم پادکست‌تان را وارد کنید. سپس در بین آیکون‌های نمایش داده شده، اولین مورد از سمت راست، آدرس فید را کپی کنید.

برای انتقال و مهاجرت باید آدرس فید RSS را در سرویس میزبانی جدید وارد کنیم تا اطلاعات ما به سرویس جدید منتقل شود. سپس به میزبان قدیمی اطلاع دهیم که فید ما را به فید جدید ریدایرکت کند.

 

مهاجرت پادکست!

برای مهاجرت و انتقال پادکست از یک سرویس میزبانی به یک سرویس دیگر باید پیش از حذف اطلاعات از سرویس فعلی، در سرویس جدید ثبت‌نام کنید.

هر هاست پادکست ساز و کار خاص خودش را برای پذیرش پادکست از سرویس‌های دیگر دارد. و در همه سرویس‌ها روش مشابهی در ابتدا -صرفا برای ثبت‌نام- وجود ندارد. اما پس ساخت حساب، باید دستورالعمل‌های مشابهی را انجام دهید که به آن هم می‌رسیم.

حال در ادامه این مقاله ساز و کار چند سرویس میزبانی مطرح را برای انتقال پادکست معرفی می‌کنیم. فرقی نمی‌کند که پادکست شما در حال حاضر کجا میزبانی می‌شود، شما صرفا باید در سرویس جدید ثبت‌نام کنید.

انتقال پادکست به بلوبری

برای انتقال پادکست خود به بلوبری باید ابتدا یکی از حساب‌های آن را تهیه کنید. البته بلوبری برای اینکه در ابتدا بتوانید خدماتش را بررسی کنید، یک کد تخفیف به‌نام blubrry005 در نظر گرفته است. با استفاده از کد می‌توانید ۳۰ روز به‌صورت رایگان از خدمات حرفه‌ای بلوبری استفاده کنید.

پس از ساخت حساب وارد بخش Manage Account می‌شوید و از لیست نمایش داده شده، پادکست خود را انتخاب می‌کنید. سپس در بخش Podcast Hosting بر روی Migrate Media From Another Service کلیک کنید. حال با استفاده از فید RSS خود می‌توانید اطلاعات پادکست را به بلوبری منتقل کنید.

انتقال پادکست به بلوبری

پس از وارد شدن اطلاعات به بلوبری، باید به هاست قدیمی خود برگردید و حال اعلام کنید که فید شما تغییر کرده است. آدرس فید جدید خود را در بلوبری می‌توانید مشاهده کنید. هر هاست سیستم مخصوص خودش را دارد. برای مثال در انکر شما باید در بخش پشتیبانی، تیکت ثبت کنید و در فرم مخصوص آن درخواست ریدایرکت ۳۰۱ را بدهید. و بنویسید که درخواست دارید فید قبلی‌تان، به فید جدید (بلوبری) ریدایرکت شود.

اگر قصد دارید از لیبسین به بلوبری مهاجرت کنید به بخش Destinations و Podcast RSS Feed پنل خود مراجعه کنید. در Advanced Options در بخش Redirect feed to this Web address می‌توانید فید جدید خود را وارد کنید، تا فید قبلی شما در لیبسین به فید جدید ریدایرکت شود.

پادبین هم به صورت اتوماتیک این کار را در تنظیمات انجام می‌دهد. باید از طریق بخش Feed URL Setting در بخش New Feed URL لینک فید جدید خود را وارد کنید و ذخیره کنید.

 

انتقال پادکست به پادبین

پادبین ساز و کار بسیار ساده‌تری برای انتقال پادکست دارد. شما تنها کافی است پس از ثبت‌نام از منوی سمت چپ، بر روی Switch to Podbean کلیک کنید. سپس در قسمت RSS URL فید قبلی خود را وارد کرده و تیک گزینه Import the podcast info را بزنید و روی Import کلیک کنید. حال اطلاعات پادکست و قسمت‌های شما به پادبین منتقل می‌شود.

انتقال پادکست به پادبین

در مقاله بررسی میزبان‌ پادکست اشاره شد که پادبین یک سرویس رایگان تا ۵ ساعت محتوا صوتی دارد و شما برای انتقال می‌توانید از آن استفاده کنید و نیازی به خریداری سرویس همان ابتدا نیست.

مشابه مورد قبل شما باید به هاست قدیمی خود اعلام کنید که فید شما تغییر کرده است. انکر و لیبسین را در بخش قبل معرفی کردیم. اما اگر از بلوبری استفاده می‌کنید باید در بخش Migrate Media و آدرس فید جدید خود را وارد کنید تا ریدایرکت از فید قدیم به فید جدید شما انجام شود. البته بلوبری مانند انکر از طریق ایمیل و بخش پشتیبانی هم این کار را برای شما انجام خواهد داد.

 

انتقال پادکست به لیبسین

انتقال پادکست به لیبسین روش متفاوتی به نسبت بلوبری و پادبین دارد. شما در ۲ مرحله باید این انتقال را انجام دهید.­ اول باید از بین پلن‌های سایت لیبسین یکی را انتخاب کرده و آن را خریداری کنید.

در هنگام ثبت‌نام نام پادکست خود را وارد کنید تا در واقع یک فید جدید با نام همان پادکست برای شما در لیبسین ساخته شود. سپس باید به صفحه Move to Libsyn بروید و در فرم قرار گرفته اطلاعات خود را وارد کنید. در این فرم یک بخش اصلی وجود دارد که باید آن‌ را تکمیل کنید.

در این فرم در بخش Existing RSS Feed URL باید فید قبلی خود را وارد کنید و درخواست انتقال به لیبسین را ارسال کنید. سپس هماهنگی و تنظیم شدن اطلاعات قبلی شما در پنل جدید توسط بخش پشتیبانی لیبسین انجام خواهد داشت.

مشابه دو مورد قبل، باید به هاست قبلی خود هم انتقال را اطلاع دهید تا از سمت آن‌ها ریدایرکت به هاست و فید جدید انجام شود.

 

انتقال پادکست به انکر

انتقال پادکست به انکر مدل اتوماتیک لیبسین است. انکر صفحه مخصوص انتقال پادکست دارد. شما ابتدا باید وارد صفحه Switch سایت انکر بشوید. سپس نام پادکست خود را در فیلد مشخص شده جستجو کرده یا آدرس فید پادکست خود را وارد کنید. تا پادکست شما شناسایی شود. سپس باید روی Let’s do it کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید.

در مرحله بعد با فرم متفاوتی نسبت به فرم عادی ثبت‌نام روبرو خواهید شد و در ابتدا باید آدرس صفحه خود در انکر را مشخص کنید. به صورت پیش‌فرض بر اساس نام پادکست شما آن تنظیم شده است. پس از ثبت‌نام و وارد شدن به داشبورد سایت انکر باید ریدایرکت انجام شود تا به داشبورد اصلی دسترسی داشته باشید.

وقتی وارد داشبورد می‌شوید می‌توانید به بخش تنظیمات دسترسی داشته باشید و آدرس فید جدید خود را در انکر مشاهده کنید و آن را کپی کنید. مشابه موارد قبل باید از سمت هاست قبلی خود پیگیر ریدایرکت به فید انکر شوید. در واقع همه سرویس‌ها به‌جز انکر امکان ریدایرکت به صورت اتوماتیک در بخش تنظیمات را دارند و می‌توانید آدرس فید جدید خود را آنجا قرار دهید. برای پیدا کردن مسیر ریدایرکت در سرویس‌های مختلف، پاراگراف‌های بالا را مطالعه کنید، پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم.

 

انتقال پادکست به پاورپرس

اگر قصد دارید از سرویس‌های میزبانی پادکست، پادکست خود را به سایت شخصی با فضای میزبانی و فید اختصاصی منتقل کنید، می‌توانید از پلاگین پاورپرس بر روی وردپرس استفاده کنید. در مقاله تولید پادکست به روش انجام این کار پرداخته بودیم.

به هر حال اگر قصد داشته باشید پادکست را به این پلاگین منتقل کنید و فید از روی سایت خود داشته باشید، باید از نوار کناری اضافه شده به وردپرس خود، وارد بخش Import Podcast شوید. در این صفحه می‌توانید با انتخاب میزبان قبلی خود فید آر‌اس‌اس قبلی را وارد کنید تا اطلاعات به وردپرس وارد شود. اگر هم نام میزبان خود را در لیست نمایش داده شده مشاهده نکردید از طریق لینک Import Podcast RSS Link اقدام کنید و فید خود را برای انتقال ثبت کنید.

پس از این کار اطلاعات پادکست به وردپرس شما منتقل می‌شود. در تنظیمات پلاگین PowerPress می‌توانید فید جدید پادکست خود را مشاهده کنید. سپس مشابه سرویس‌های قبل که بررسی کردیم، باید به میزبان قبلی خود اطلاع دهید تا فید قدیمی به فید جدید ریدایرکت شود.

انتقال پادکست به ای‌کست

انتقال پادکست به ای‌کست

برای مهاجرت به هاست پادکست ای‌کست (Acast) در اولین مرحله در صفحه‌ی Switch to Acast حساب کاربری برای خود بسازید. سپس در صفحه‌ی جدید باز شده دو گزینه پیش روی شما است که باید با کلیک بر روی I want to import my existing show کلیک کنید. سپس با وارد کردن فید پادکست و یا در صورتی که پادکست‌ شما در اپل پادکست قابل جستجو باشد، از طریق نوار جستجو، پادکست خودتون رو انتخاب کنید.

انتقال پادکست به ای‌کست

با توجه به تعداد قسمت‌ها و اطلاعاتی که بر روی فید خود دارید، پروسه‌ی انتقال زمان متفاوتی رو خواهد داشت. پس از اتمام مراحل انتقال، تمامی قسمت‌ها و اطلاعات به حساب Acast شما منتقل خواهد شد. در آخرین مرحله با مراجعه به هاست پادکست قبلی باید یک ریدایرکت به فید جدید در ای‌کست ایجاد کنید.

در برخی از میزبان‌ها در بخش تنظیمات بخشی برای اضافه کردن فید جدید و ریدایرکت وجود دارد. در صورتی که میزبان شما این قابلیت را نداشت به پشتیبانی هاست ایمیل بزنید و درخواست ریدایرکت ۳۰۱ از فید قدیمی به فید جدید را بدهید. پروسه‌ی انتقال و تغییر فید به ای‌کست به‌راحتی صورت می‌پذیرد و بعد از این مراحل قسمت‌های جدید خودتون رو می‌تونید در فید جدید آپلود کنید.

 

تکمیل اطلاعات در هاست جدید بعد از تغییر فید پادکست

اگر فرآیند انتقال اطلاعات به درستی انجام شود، همه اطلاعات پادکست شما به هاست یا همان میزبان جدید منتقل خواهد شد. اطلاعات پایه مانند نام، لوگو، توضیحات و لیست کامل قسمت‌ها، فایل آن‌ها و تاریخ انتشار هر کدام.

با انتقال اطلاعات، حتی اگر حساب کاربری خود در میزبان قبلی را پاک کنید، همچنان فایل قسمت‌ها و تصاویر آپلود شده (کاور اصلی و کاور هر یک از قسمت‌ها) در سرور آن باقی خواهد ماند. در میزبان جدید از لینک‌های همان میزبان قبلی استفاده می‌شود. اما توصیه می‌شود، در صورتی که امکان آپلود مجدد فایل‌ها و تصاویر را دارید، این کار را انجام دهید. تا فایل قسمت‌ها و تصاویر پادکست در سرورهای میزبان جدید شما ذخیره شود.

توجه داشته باشید که با حذف فایل و آپلود فایل جدید برای هر قسمت، قسمت شما در فید بروز نخواهد شد و به آخرین قسمت اضافه نمی‌شود. فقط فایل آن عوض می‌شود. در واقع ترتیب قرارگیری قسمت‌ها در فید و سرویس‌های پخش پادکست تنها به تاریخ انتشار آن‌ها بستگی دارد.

پس حتما این نکته را توجه داشته باشید که قسمت‌ها را حذف نکنید. بلکه وارد بخش ویرایش هر قسمت شوید و فقط فایل آن را حذف کنید و آن را بروز کنید. اگر هم به اشتباه قسمتی را حذف نکردید، و مجبور به آپلود و انتشار در قالب یک قسمت جدید شدید، می‌توانید با تغییر تاریخ انتشار آن به گذشته، قسمت را بین قسمت‌های قدیمی جای -سر جای اول- قرار دهید.

 

آپدیت پادکست در سرویس‌های پخش

یکی از دغدغه‌های پادکسترها از دست دادن مخاطبینی است که در میزبان قبلی پادکست را دنبال (Subscribe) می‌کردند. در واقع اگر انتقال درست انجام نشود و شما ۲ فید برای پادکست داشته باشید. یعنی یک فید فعال در میزبان قدیمی و یک فید فعال در میزبان جدید، این اتفاق ممکن است برای شما رخ دهد و مخاطبین‌تان دو دسته شوند. زیرا در واقع ۲ فید نشان‌دهنده وجود ۲ پادکست است.

اما به دو شکل می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد.

۱-ریدایرکت ۳۰۱

اولین و مهم‌ترین کار این است که حتما درخواست ریدایرکت را در میزبان قبلی ثبت کنید. همان‌طور که در مقاله اشاره شد، در برخی سرویس‌های میزبانی امکان ثبت درخواست در تنظیمات وجود دارد و برخی دیگر باید به پشتیبانی ایمیل بزنید.

ریدایرکت ۳۰۱ یکی از انواع ریدایرکت لینک‌ است که معنای ریدایرکت (Redirect) دائمی است. در واقع با فعال شدن ریدایرکت لینک فید قدیمی شما به فید جدید منتقل خواهد شد. و هر کس آدرس فید قبلی شما را باز کند به صورت خودکار به فید جدید منتقل خواهد شد.

سرویس‌های پخش پادکست هم دقیقا مانند کسی هستند که فید شما را باز می‌کنند. وقتی ریدایرکت انجام شده باشد، فید شما به صورت خودکار بروز می‌شود و در سرویس‌های پخش پادکست فید جدیدتان نمایش داده خواهد شد و قسمت‌های جدید در آن منتشر می‌شوند.

۲- آپدیت دستی

اگر از سرویس‌های پخش انکر و OnPublish لیبسین استفاده نکرده باشید و خودتان دسترسی به پنل مدیریت سرویس‌های پخش پادکست را داشته باشید کا شما راحت‌تر و سریع‌تر انجام خواهد شد.

۳ مرجع اصلی پخش پادکست اپل پادکست، گوگل پادکست و اسپاتیفای هستند. هر کدام از این سه سرویس، پنلی را در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌توانید فید خود را در آن‌ها آپدیت کنید.

با وارد شدن به بخش‌های Podcasts Connect برای اپل پادکست، Google Podcasts Manager برای گوگل پادکست و Spotify for Podcasters برای اسپاتیفای، می‌توانید فید جدید را خود را با فید قدیمی جایگزین کنید. بدون اینکه صفحه جدیدی برای شما ساخته شود و مخاطبین خود را از دست دهید. به همین سادگی.

از آنجایی که همه سرویس‌های پخش پادکست دیگر مانند CastBox، OverCast، Stitcher و… از فیدهای اپل پادکست استفاده می‌کنند، شما با آپدیت فید در آیتونز کانکت اپل، در همه این سرویس‌ها هم فید خود را بدون انجام هیچ کاری آپدیت کرده‌اید.

پایان

به انتهای مقاله راهنمای تغییر فید پادکست رسیدیم. در صورتی که در مورد بخش‌های مختلف این مقاله سوالی داشتید، حتما آن را از طریق قسمت نظرات ارسال کنید. ما حتما به نظر شما پاسخ خواهیم داد.

نسخه‌ی اول مقاله: ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

ویرایش اول: ۹ فروردین ۱۴۰۱

منابع مورد تحقیق

این مقاله به‌صورت اختصاصی برای سایت فوربو تالیف شده است. در جهت مستندسازی مقاله، از منابع زیر در نگارش کمک گرفته شده است.

Blubrry – https://create.blubrry.com/resources/podcast-media-hosting/migrating-to-blubrry

Podbean – https://bit.ly/2RgImJP

Anchor – https://help.anchor.fm/hc/en-us/articles/360023100411-Switching-your-podcast-to-Anchor

اشتراک در
اطلاع از
guest

6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد اشراقی
محمد اشراقی
2 سال قبل

سلام
باتوجه به اینکه acast هم داره خوب کار میکنه، کاش انتقال فید به این سرور رو هم تو مقاله تون بیارین

نسیم فرخنده
نسیم فرخنده
2 سال قبل

سلام خسته نباشید
ممنون از راهنمایی های خوب شما
من دیشب از انکر به Acast مهاجرت کردم و همه کارها رو هم انجام دادم و انکر هم برام ایمیل زد که ریدایرکت ۳۰۱ رو انجام داده.
الانم تمام اپیزودهای قبلیم بعد از ۲۴ ساعت،‌روی Acast اومده.
حالا باید برم اکانت انکر رو پاک کنم؟ یا کاری به کارش نداشته باشم؟

محمد امین نوشادی
محمد امین نوشادی
2 سال قبل

سلام، لطفاً انتقال پادکست از انکر به شنوتو روهم توضیح بدین که چطور میتونیم بدون اینکه مخاطبان کانال مون رو از دست بدیم این انتقال رو انجام بدیم