استراتژی و راهنمای تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی

استراتژی و راهنمای تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی

Picture of رضا توکلی

رضا توکلی

نویسنده علاقه‌مند به داستان | سازنده فوربو

پس از راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی تازه باید وارد مسیر توسعه آن شوید. مدیریت و به‌نتیجه رساندن یک فروشگاه اینترنتی از راه‌اندازی آن طبیعتا سخت‌تر است. یکی از راه‌هایی که در مسیر توسعه باید به آن توجه داشته باشید، تولید محتوا است. در مقاله استراتژی تولید محتوا برای فروشگاه‌های اینترنتی قصد داریم به‌صورت کامل به‌انواع محتوا و مدل‌های آن در فضای کسب و کار آنلاین در جهت فروش بپردازیم. در ادامه با سایت فوربو دیجیتال مارکتینگ همراه باشید.

[megadesc]

پیش‌نیاز این مقاله: همه‌چیز در مورد تولید محتوا

[/megadesc]

مقدمه؛ چرا حتما باید تولید محتوا کنیم؟

همان‌طور که در بخش ابتدایی مطرح شد، توسعه و در مسیر رشد قرار گرفتن بسیار از راه‌اندازی و ساخت فروشگاه اینترنتی سخت‌تر است. اگر فکر کرده‌اید که پس از راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی و واردن کردن محصولات، کار شما تمام شده و فروش خودش انجام می‌شود، طبیعتا سخت در اشتباهید!

باید با استراتژی بازاریابی وارد مسیر توسعه کسب و کار اینترنتی و فروشگاه خود شوید. یکی از راه‌های بسیار مهم و کلیدی، یک مدل بازاریابی به‌نام بازاریابی محتوا است. هر کسب و کاری در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کند، نیاز به محتوا و تولید محتوا دارد.

با تولید محتوا در حوزه کاری خود می‌توانید کانال ورودی بازدیدکننده‌های ارگانیک یا همان طبیعی را از گوگل باز کنید. کاربران جدید را جذب کرده و خدمات و محصولات‌تان را به‌ آن‌ها نشان دهید. همان‌طور که مطرح شد در هر کسب و کاری محتوا و توجه به آن برای شما سودمند خواهد بود.

حال در موضوع فروشگاه اینترنتی هم این موضوع بسیار جدی‌تر مطرح است. فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ در بسیاری از مواقع به‌عنوان یک مرجع شناخته می‌شوند. مرجع در حوزه فروش و کیفیت محصول، بلکه مرجع در حوزه توضیحات و بررسی و مشخصات یک محصول.

سایت‌های فروشگاهی برای فروش محصولات خود نیاز به محتوا دارند. تا محتوا وجود نداشته باشد، هیچ بازدیدکننده‌ای از سمت موتورهای جستجو وارد سایت نمی‌شود. هیچ کاربری که به‌دنبال خرید یک محصول است و نام آن را در گوگل جستجو می‌کند، سایت شما را هیچ‌وقت مشاهده نمی‌کند. پس هیچ‌وقت هم به سایت شما نمی‌آید و شما هم هیچ‌وقت محصول خود را نمی‌توانید بفروشید! امیدوارم توانسته باشم شما را بترسانم ?

فروشگاه اینترنتی شما نیاز به محتوا دارد تا دیده‌ شود. محتوا در فروشگاه‌های اینترنتی با سایت‌هایی که به‌صورت کلی محتوا-محور هستند فرق می‌کند. نوع انتشار آن متفاوت است. به همین منظور در این مقاله به‌صورت اختصاصی قصد داریم به فروشگاه‌های اینترنتی بپردازیم. تولید محتوایی که به‌شما کمک کند محصولات خود را به‌فروش برسانید. در ادامه مقاله همراه فوربو باشید.

استراتژی تولید محتوا در فروشگاه‌ اینترنتی

استراتژی و راهنمای تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی

فروشگا‌ه‌های اینترنتی دو کانال برای انتشار محتوا دارند. یکی از آن‌ها در صفحه خود محصول است. یعنی قسمتی که برای توضیحات فنی و بررسی محصول درنظر گرفته شده است. این یک مورد است که مهم‌ترین آن کانال انتشار محتوا است. مورد دیگر در بخش بلاگ (Blog) فروشگاه است. یعنی جایی که شما می‌توانید اخبار و مقاله‌های جانبی منتشر کنید.

در این مقاله به هر دو بخش خواهیم پرداخت. و روش‌ها و مدل‌هایی که می‌توانید تولید محتوا برای محصولات خود کنید را بررسی می‌کنیم. توجه داشته باشید که در مقاله قصد آموزش تکنیکی نگارش و تولید محتوا را نداریم. بلکه قرار است مدل‌ها و فرم‌های مختلف محتوا برای فروشگاه بپردازیم.

از همین رو برای آشنایی با مباحث تکنیکی در خصوص محتوا مقاله‌های زیر را در سایت فوربو مطالعه کنید.

[megadesc]

همه‌چیز در تولید محتوا | ساختار مقاله سئو شده | نگارش محتوا جامع

[/megadesc]

یک) تولید محتوا در صفحه محصول

اولین و بهترین قسمت برای انتشار محتوا صفحه خود محصول است.

نوشتن توضیحات کامل محصول

منظور از توضیحات مصحول، قسمت مربوط به توضیحات فنی هر محصول است. برای مثال ابعاد، اندازه، وزن، رنگ و مشخصات دقیق‌تری مانند، مدل و ویژگی‌های خاص محصول.

این مورد بستگی به نوع محصول شما دارد. هر مصحول ویژگی‌های خاص خود را دارد که لازم در این بخش به همه آن‌ها بپردازید. برای مثال برای یک گوشی موبایل یا لپ‌تاپ باید قسمت‌هایی برای وارد کردن سیستم‌عامل، پردازنده، حافظه و… داشته باشید.

از هر سیستمی که برای فروشگاه خود استفاده می‌کنید، قسمتی برای وارد کردن اطلاعات فنی محصول وجود دارد. در ووکامرس برای ایجاد کردن این اطلاعات باید از قسمت «ویژگی‌های محصول» اقدام کنید.

نوشتن توضیحات کامل محصول از دو جهت اهمیت دارد. اول اینکه به کسی که قصد دارد محصول را خرید کند، اطلاعات کامل داده‌اید. یعنی بدون نیاز به مشاهده سایت دیگر می‌تواند، اطلاعات کاملی را در خصوص محصول بدست آورد.

دوم هم اینکه برای کسانی که حتی قصد ندارند محصول را خریداری کنند، می‌توانید مانند یک مرجع باشید. یک مرجع برای مشاهده و آگاهی از اطلاعات یک سری محصول خاص که شما آن‌ها را ارائه می‌دهید.

معرفی کلی هر محصول

کاربر را با عکس و قیمت محصول تنها نگذارید!

بعد از داشتن یک توضیحات کامل برای راهنمایی و آگاهی کاربر، شما به یک متن معرفی کلی محصول نیاز دارید. حتما به آن باید بپردازید. توضیحات فنی محصول الزامی است. زیرا نشان می‌دهد که شما محصول خود را با همه امکانات و ویژگی‌هایش به‌صورت شفاف معرفی کرده‌اید. اما متن معرفی کلی محصول به کمک کاربر برای خرید می‌آید.

استراتژی و راهنمای تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی

در صفحه محصول علاوه بر عنوان و قیمت و یک سری توضیحات فنی، در حد حداقل ۳۰۰ کلمه لازک است که درباره محصول توضیح دهید. حتی می‌توانید توضیحات فنی که در بخش توضیحات نوشته‌اید را با بیانی ساده‌تر به کاربر شرح دهید. در محصولات حوزه فناوری ممکن است نوشتن یک توضیحات فنی، برای عموم کاربران قابل فهم نباشد.

پس لازم است که خیلی کوتاه -حداقل ۳۰۰- کلمه محصول برای کاربر معرفی شود. معرفی کوتاه شما علاوه بر راهنمایی به کاربر برای خرید، برای سئو و بهینه‌سازی صفحه شما هم موثر است. شما با نوشتن معرفی محصول، محتوا در صفحه خود منتشر کرده‌اید. و این مورد از دید گوگل اهمیت دارد.

توجه داشته باشید که نوشتن متن معرفی کلی برای هر یک از محصولات یک کار لازم بری سایت شما است. اما توصیه می‌شود که برای محصولات پرطرفدار خود پا را فراتر بگذارید. در ادامه مقاله همراه باشید.

نقد و بررسی کامل محصول

نوشتن توضیحات برای محصول، کاربر را با خود محصول آشنا می‌کند. او می‌تواند ویژگی‌ها و مشخصات فنی محصول را بهتر درک کند. اما یک مورد دیگر می‌توانید او را برای خریدن محصول تشویق کند. آن هم یک نقد و بررسی در مورد محصول است.

منظور از نقد و بررسی هم یک تحلیل دقیق فنی و خیلی حرفه‌ای نیست. باید تولید محتوا خود درباره محصول را در دسته محتوا‌های بررسی (Review) قرار دهید. در مدل محتواهای بررسی محصول، باید محصول را از جنبه‌های مختلف شرح دهید.

برای مثال یک گوشی موبایل، از بخش‌هایی مانند طراحی بدنه، صفحه‌نمایش، سخت‌افزار، سیستم‌عامل، باتری و… تشکیل شده است. در نوشتن متن نقد و بررسی محصول، باید تک‌تک این بخش‌ها را در قالب عنوان‌های مقاله خود قرار دهید. سپس درباره هر یک توضیح دهید.

استراتژی و راهنمای تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی

نقد و بررسی و نگارش و یک متن درباره محصول -در صفحه خود محصول- به‌نوعی می‌تواند کاربر را برای خرید راهنمایی کند. در متن خود همچنین لازم است بخشی برای نوشتن نکات مثبت و منفی محصول هم داشته باشید. تا کاربر بهتر بتواند تصمیم بگرید.

توجه داشته باشید که متن بررسی شما نباید در توصیف محصول باشد.­ اگر در کل متن فقط قصد داشته باشید که از محصول تعریف کنید فایده ندارد. کاربر خیلی زود متوجه غرض شما از نوشته می‌شود. محصول را همان چیزی که هست شرح دهید. این مورد باعث اعتماد کاربر می‌شود.

نوشتن متن نقد و بررسی بلند برای محصول می‌تواند مراحل رسیدن به مشتری را برای شما ساده‌تر کند. کاربری که به‌تازگی که صفحه شما می‌آید یک مشتری بالقوه به‌حساب می‌میاد. و شما می‌توانید با این‌کار آن را به سمت تجربه اولین خرید هدایت کنید. در این خصوص پیشنهاد می‌کنم مقاله انواع مشتری را هم در سایت فوربو مطالعه کنید.

نکته پایانی این بخش

به‌عنوان نکته نهایی در این بخش لازم است اشاره کنم که در صفحه نباید یکی از این موارد را حذف کنید. مثلا نباید بگویید که چون نقد و بررسی کامل نوشته‌ام، دیگر توضیحات را کامل قرار نمی‌دهم. یا معرفی کوتاه نمی‌نویسم. اگر قرار است چیزی را حذف کنید بهتر است همین نقد و بررسی را حذف کنید!

توضیحات و ویژگی‌های محصول لازم است. معرفی کوتاه هم از لحاظ رعایت حداقلی اصول بازاریابی موتور جستجو اهمیت دارد. در اولین قدم برای وارد کردن محصولات در سایت فروشگاهی خود، لازم است که یک توضیحات و یک متن معرفی کوتاه داشته باشید.

سپس با توجه به بررسی‌های خود، برای محصولاتی که برای شما مهم‌تر و یا پرطرفدارتر هستند، شروع به نوشتن متن بررسی محصول کنید. قرار نیست همه محصولات سایت شما متن نقد و بررسی داشته باشند، اما حتما حتما همه محصولات شما باید توضیحات فنی و یک معرفی کوتاه داشته باشند.

 

دو) تولید محتوا خارج از صفحه محصول

در خارج از صفحه خود محصول نیز می‌توانید در بخش بلاگ فروشگاه اینترنتی خود به‌صورت غیر مستقیم شروع به تولید محتوا کنید. در واقع بازاریابی محتوا به‌معنای واقعی در خارج از صفحه محصول خودش را نشان می‌دهد.

پوشش دادن اخبار و اطلاعات مرتبط با محصولات

فقط یک سایت برای فروش نباشید. تصویر جذاب‌تری از خود برای کاربران بسازید. پوشش دادن اخبار و اطلاعات پیرامون محصولات سایت می‌تواند برای شما موثر باشد. البته همه‌چیز بستگی به حوزه کاری و موضوع فعالیت شما دارد.

برای مثال در حوزه صنایع دستی شاید اخبار و اطلاعات زیادی برای انتشار وجود نداشته باشد، اما در تمامی حوزه‌های فناوری می‌توان هر روز اخبار جدیدی را منتشر کرد.

با انتشار خبرهای مرتبط با محصولات خود سعی کنید در مسیر تبدیل شدن به یک منبع برای موضوع فعالیت خود قدم بردارید. وارد شدن به این مسیر به‌نوعی وارد شدن به مسیر ساخت یک برند و برندسازی نیز است.

استراتژی و راهنمای تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی

در متن خبرهای منتشر شده می‌توانید روی کلمه کلیدی محصول، به صفحه محصول لینک دهید. همچنین برخی قالب‌ها و افزونه‌ها، امکان نمایش محصولات مرتبط با مطالب بلاگ را دارند. می‌توانید با استفاده از این امکانات در صفحه خبرهای خود محصولاتی که عنوان‌هایی مشابه با محصولات فروشگاه خود دارند را در اطراف باکس نوشته، به‌نمایش بگذارید.

اینکه شما به اخبار و اطلاعات پیرامون محصولات خود بپردازید یک اعتماد برای کاربر می‌تواند شکل بگیرد. او این‌طور فکر می‌کند که شما صرفا برای فروش و درآمدازیی کار نمی‌کنید. علاوه بر اعتمادسازی، شما با نگارش محتوا جدید در سایت خود، واسطه خود خبر می‌توانید بازدیدکننده جذب کنید.

طبیعی است که هرچه تعداد بازدیدکننده‌های سایت شما بیشتر شود، احتمال خرید محصولات و پیدا کردن مشتری هم بیشتر می‌شود. از همین با تولید محتوا خبری می‌توانید از این طریق هم احتمال خرید محصولات را بالا ببرید.

به‌جز محتوا خبری دو مدل دیگر محتوا در فروشگاه‌های اینترنتی می‌تواند برای شما بازدیدکننده و مشتری احتمالی به‌همراه داشته باشد.

نوشتن راهنمای خرید

یکی از استراتژی‌های تولید محتوا در فروشگاه‌های اینترنتی، نوشتن مطالب راهنمای خرید است. شما با نوشتن از این دست مطالب می‌توانید فرآیند تصمیم‌گیری برای خرید را راحت‌تر کنید. هدف شما از سری مطالبی که در بلاگ خود می‌نویسید، باید همین باشد. ساده‌تر کردن تصمیم‌گیری، انتخاب و پیشنهاد دادن برای خرید.

مطالب راهنمای خرید می‌توانند بسیار برای شما موثر باشند. و به‌نوعی حتی به‌صورت مستقیم برای شما درآمدزایی کنند. با توجه به حوزه کاری‌تان باید با سلیقه عمل کنید و یک سری مطالب راهنمای خرید بنویسد.

برای مثال در فروشگاه اینترنتی موبایل، می‌توانید مطالبی مانند، راهنمای خرید بهترین موبایل‌های میان‌رده. بهترین موبایل‌ها برای عکاسی، بازی و… از این جنس مطالب بنویسید. در مطالب خود محصولات خود را معرفی کنید.

در هر دسته‌بندی که قصد دارید راهنمای خرید بنویسید، لازم است که لینک محصولات خود را هم قرار دهید. اگر یک کلید فراخوان عمل برای هر از یک محصولات هم ایجاد کنید، بسیار مفید است.

کاربر به‌دنبال خرید یک محصول است. حال با مطالعه این دست مطالب در سایت شما، دایره انتخاب‌هایش محدودتر می‌شود و زودتر می‌تواند که تصمیم بگیرد. حال اگر کیفیت مطلب شما بالا باشد، به‌طوری که کاربر کاملا مطلب شما اعتماد پیدا کند، احتمال اینکه از فروشگاه شما محصول را خرید کند هم بسیار زیاد است.

توجه داشته باشید که مطالب راهنمای خرید را برای یک یا دو نفر نمی‌نویسید. روی کیفیت کار کنید. شما با این استراتژی تولید محتوا در فروشگاه اینترنتی می‌توانید از طریق گوگل بازدیدکننده نیز جذب کنید.

مقاله مقایسه محصولات

درست مشابه مدل محتوا قبلی، با نوشتن مطالب مقایسه محصول هم می‌توانید تصمیم‌گیری را برای خرید یک مصحول برای کاربر راحت کنید. مقایسه محصول هم به‌نوعی از جنس همان راهنمای خرید است.

در مقایسه محصولات می‌توانید دو یا چند محصول پرطرفدار بازار را در کنار هم قرار دهید. و درباره ویژگی‌های هر کدام بنویسید. همه‌چیز بستگی به موضوع فعالیت و سلیقه شما دارد. مقایسه بین محصولات و برندهای مختلف برای کاربران جذابیت دارد.

استراتژی و راهنمای تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی

در نوشتن این مدل محتوا هم توصیه می‌شود در کلمه‌های کلیدی اصلی به صفحه محصول لینک دهید. و در صورت امکان از کلیدهای فراخوان عمل برای هر یک از محصولات معرفی شده استفاده کنید.

جامع و کامل نوشتن مطلب به شما کمک می‌کند که در گوگل رتبه بهتری هم بگیرید. پس کامل و مفصل بنویسید. ورودی‌هایی که از سمت گوگل به سایت شما می‌آیند و موجب افزایش بازدید سایت می‌شوند، برای شما بسیار اهمیت دارند. زیرا کاربر به‌دنبال پیدا کردن مطلب در خصوص محصولی بوده که قصد خریدش را داشته و به سایت شما رسیده‌ است.

اگر با یک محتوا با کیفیت روبرو شود. و بتواند به‌خوبی تصمیم بگیرد، احتمال اینکه از فروشگاه اینترنتی شما خرید کند بالا می‌رود. به این صورت شما با تولید محتوا در فروشگاه اینترنتی به افزایش فروش خود کمک کرده‌اید.

صفحه محصول را سئو کنیم یا صفحات بلاگ؟

سوال تخصصی در حوزه اس‌ای‌او و بهینه‌سازی موتور جستجو که مطرح می‌شود، این است که کدام صفحه را بهینه کنیم؟ به‌نوعی سوال درستی نیست، زیرا شما باید همه صفحات سایت خود را بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو کنید. اما لازم است که تمرکز اصلی را روی صفحه خود محصول بگذارید.

به این صورت که روی کلمه کلیدی اصلی -برای مثال موبایل سامسونگ نوت ۱۰- و کلمات کلیدی مرتبط -برای مثل قیمت سامسونگ نوت ۱۰ یا خرید سامسونگ نوت ۱۰- تنها به صفحه خود محصول لینک دهید. این لینک دادن را در بلاگ خود انجام دهید.

اما برای پخش و توزیع محتوا و انجام فرآیند لینک سازی بهتر است که محتواهای بخش بلاگ خود را منتشر کنید. با پخش محتوا سعی کنید که کاربر را علاقه‌مند به موضوع و محتوا خود کنید. نشان دادن صفحه مستقیم خرید محصول چندان برای شما سود ندارد.

همان‌طور که در این مقاله به استراتژی تولید محتوا در فروشگاه اینترنتی پرداختیم، در مقالات آینده سایت به موضوعات مربوط به سئو و بهینه‌سازی فروشگاه‌‌های اینترنتی نیز خواهیم پرداخت.

پایان

به‌پایان مقاله آموزش تولید محتوا در فروشگاه اینترنتی رسیدیم اگر سوالی در خصوص موضوعات مطرح شده داشتید، حتما آن را از طریق قسمت نظرات ارسال کنید. ما حتما به سوال شما پاسخ خواهیم داد. ممنون از اینکه تا انتها همراه فوربو دیجیتال مارکتینگ بودید.

 

[megadesc]

حامی این مقاله سایت فوربو شوید

در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود، می‌توانید با انتخاب یکی از آیتم‌های زیر، به‌صورت کاملا اختیاری از فوربو حمایت کنید.

۲ هزار تومان | ۵ هزار تومان | مبلغ دلخواه

یا ما را در رسانه‌های زیر دنبال کنید

اینستاگرام | توییتر | تلگرام

[/megadesc]
اشتراک در
اطلاع از
guest

6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیرحسین
امیرحسین
4 سال قبل

سلام . من خوندم و استفاده کردم
برای سایت فروشگاهی تولید محتوا کردن سخته محصول زیاد داریم چیکار کنم

محمد
محمد
4 سال قبل

سلام,
به نظرتون برای فروش کپی تابلو های نقاشی معروف و پوستر فیلم چه نوع محتوایی تولید بشه بهتره ؟
آموزش در مورد دکوراسیون یا توضیحات در مورد خود اثر؟ یا این که اصلا موضوع دیگه ای؟
تابلو ها باید یک تم وموضوع داشته باشند یا متنوع باشن؟

افشین
افشین
3 سال قبل

سلام ممنون توضیحات خوبی بود
یک راهنمایی در خصوص محتوی منتشر شده در صفحه محصولات خاص خودمون رو دارم. محصولات ما به گونه ای است که در یک دسته محصول (مثلا ۲۰ محصول) بالای ۹۸ درصد امکانات و ویژگی های محصول ها عمومی و یکسان هستند و فقط در آن ۲ درصد که مثلا مربوط به سایز محصول و یا وزن محصول است باهم متفاوت هستند این درحالی هست که مشتری در حین جستجو در گوگل برای رسیدن به محصول مد نظر علاوه بر ویژگی های عمومی همان سایز محصول رو هم درجستجو لحاظ میکنه تا دقیقه به محصول مد نظر خودش دسترسی پیدا بکنه . حالا چطورباید محتوای گذاری رو برای این ۲۰ محصول انجام داد تا از نظر گوگل این محتوی تکراری نباشد؟