راهنمای راه‌اندازی هاست دانلود اختصاصی

راهنمای راه‌اندازی هاست دانلود اختصاصی

رضا توکلی

رضا توکلی

نویسنده علاقه‌مند به داستان | سازنده فوربو

حتما لینک دانلود سایت‌های دانلودی یا همان دنلود‌سنترها را دیده‌اید. لینک دانلود آن‌ها روی دامنه خودشان است. و معمولا ساختاری مشابه dl.site.com یا موارد مشابه دارند. شما هم در سایت شخصی خود می‌توانید به‌راحتی یک سرور یا هاست دانلود برای خود داشته باشید. در ادامه با فوربو همراه باشید.

مزیت سرور و هاست دانلود اختصاصی

منظور اختصاصی بودن سرور و هاست دانلود، متصل بودن سرور دانلود به دامنه اصلی سایت است. یعنی فضای ذخیره‌سازی اطلاعات شما روی دامنه سایت‌‌تان است. برای مثال سایت‌های دانلود زیادی هستند که آدرس سرور و هاست دانلود آن‌ها دقیقا روی دامنه‌شان است. اتصال هاست دانلود به دامنه برای شما چند مزیت دارد. اول از همه به صورت غیر مستقیم به اعتبار سایت شما کمک می‌کند.

جدا از اینکه اینکار به یک‌پارچگی سایت شما کمک می‌کند، باعث بهبود رتبه الکسا (سیستم رتبه‌بندی سایت‌های اینترنتی) می‌شود. زیرا بازدیدکنندگان سایت شما علاوه بر صفحه خود سایت، یک بار دیگر دامنه سایت شما را باز می‌کنند. و این به‌نوعی مانند بازدید مجدد به سایت شما است. از همین رو اینکار می‌تواند منجر به افزایش رتبه سایت شما شود.

همچنین با اتصال هاست دانلود به دامنه شخصی، می‌توانید لینک‌های دانلود خود را بهتر مدیریت کنید. و ساختاردهی لینک بهتری داشته باشید. زیرا دیگر قرار نیست مشخصات دامنه و سرویس‌دهنده ارائه سرور و هاست دانلود را در دامنه خود داشته باشید. ساختاردهی مناسب لینک‌های سایت هم از عواملی است که به صورت غیر مستقیم می‌تواند به بهینه‌سازی موتور جستجو یا همان SEO سایت شما (در بخش تکنیکال) کمک کند.

اگر از خدمات سرور و هاست دانلود داخل کشور استفاده کنید، علاوه بر سرعت دانلود بالاتر برای داخل کشور، همچنین ترافیک مصرفی کاربران شما نیم‌بها خواهد بود. و هزینه کمتری را بابت دانلود از سایت شما پرداخت می‌کنند.

حال در ادامه به آموزش اتصال سرور و هاست دانلود به دامنه شخصی در ۳ مرحله خواهیم پرداخت.

مرحله اول) انتخاب سرور و هاست دانلود

راهنمای راه‌اندازی هاست دانلود و اتصال به دامنه سایت

در اولین مرحله باید یک هاست دانلود انتخاب کنید. با جستجو در گوگل می‌توانید سایت‌های مختلفی را پیدا کنید. همه سایت‌های ارائه‌دهنده سرور و هاست دانلود در نهایت به شما یک لینک دانلود مستقیم می‌دهند. که به صورت پیش‌فرض این لینک بر روی دامنه همان سایت است.

در برخی از سرویس‌دهنده‌ها شما می‌توانید با حساب کاربری خود یک ساب‌دامین (Subdomain) روی دامنه آن‌ها داشته باشید. و روی آن فایل‌های خود را آپلود کنید. اما سایت ارائه دهنده باید حتما قابلیت اتصال به دامنه شخصی را داشته باشد. که بتوانید آن را به دامنه سایت خود متصل کنید.

همان‌طور که مطرح شد با گوگل کردن می‌توانید به انواع سرویس‌های ارائه‌دهنده سرور دانلود، هاست دانلود و انواع فضای میزبانی دسترسی داشته باشید. برخی صرفا سرویس‌های خارجی ارائه می‌دهند. و برخی هم ممکن است خدمات سرورهای داخل کشور را به‌شما در اختیار شما قرار دهند.

در این بخش صرفا سرویس‌هایی که برای سایت فوربو با آن‌ها کار کرده‌ایم را معرفی می‌کنیم و معرفی آن‌ها به دلیل برتری بر سایر سرویس‌های موجود در بازار نیست. شما می‌توانید از آپلودسنتر آپلودبوی استفاده کنید. سرویس پشتیبان هم به شما خدمات ابری خارج از کشور را ارائه می‌دهد. سرویس پارسااسپیس هم خدمات هاست دانلود از سرورهای داخل از کشور را در اختیار شما قرار می‌دهد.

با ثبت‌نام در سایت‌های ارائه سرور و هاست دانلود می‌توانید آپلود قایل را شروع کنید. اما پیش آن برای اینکه لینک‌های شما دچار مشکل نشوند، توصیه می‌شود که حتما ابتدا هاست دانلود را به دامنه خود متصل کنید.

 

مرحله دوم) اتصال هاست دانلود به دامنه سایت

همه سایت‌های ارائه دهنده این سرویس به یک سرور دانلود مرکزی متصل هستند. برای مثال سایت ارائه‌دهنده Sitex به سرور آسیاتک متصل است. و لینک اصلی سرور آن ساختاری مشابه asiatech.sitex.com دارد.

شما برای اینکه بتوانید سایت خود را به این سرور متصل کنید، نیاز به تعریف یک زیردامنه یا همان Subdomain دارید. یعنی دقیقا آن آدرسی که قبل از دامنه اصلی سایت شما قرار می‌گیرد. برای مثال dl.site.com

هاست دانلود و سرویس‌هایی که این خدمات را به شما ارائه می‌دهند، لینک سرور اصلی و مرکزی خودشان را در اختیار شما قرار می‌دهند و شما باید کار اتصال به دامنه شخصی را در پنل مدیریت سرور سایت انجام دهید. یعنی با استفاده دایرکت ادمین (Direct Admin) یا سی‌پنل (C-Panel). در ادامه در هر دو سرویس این اتصال را بررسی می‌کنیم.

اتصال هاست دانلود به دامنه در دایرکت ادمین

برای تعریف یک ساب‌دامین و اتصال آن به سرور دانلود مرکزی سایت‌ ارائه‌دهنده خدمات هاست دانلود باید وارد حساب کاربری خود در دایرکت ادمین شوید. سپس از قسمت DNS Management وارد صفحه رکوردهای دامنه شوید.

در این صفحه در قسمت دوم، می‌توانید یک رکورد جدید برای دامنه خود تعیین کنید. این رکورد جدید دقیقا همان اتصال به سرور دانلود مرکزی است. برای اتصال به یک سرور که ساختار لینک‌مانند دارد -یعنی آی‌پی نیست- باید از فیلد بخش CNAME اقدام کنید.

راهنمای راه‌اندازی هاست دانلود و اتصال به دامنه سایت

اصلا نیازی به پر کردن هیچ یک از بخش‌ها نیست، صرفا در بخشی که نام CNAME را مشاهده می‌کنید، باید آدرس سرور و ساب‌دامین خود را وارد کنید. مشابه تصویر در فیلد اول آدرس کامل دامنه مدنظر خود را وارد می‌کنیم. سپس در فیلد روبرو آدرس سروری که سایت ارائه‌دهنده در اختیار ما قرار داده است.

برای مثال ما قصد داریم روی دامنه سایت فوربو، یک ساب‌دامین با نام dl داشته باشیم و آن را به سرور مرکزی آسیاتک asiatech.sitex.com متصل کنیم. برای این کار در بخش اول آدرس dl.furbodm.com. را می‌نویسم و در فیلد روبرویی در بخش CNAME آدرس سرور اصلی یعنی asiatech.sitex.com. را وارد می‌کنیم.

[megacons]نکته بسیار مهم: توجه داشته باشید که تمامی رکوردهایی که در بخش DNS دامنه وارد می‌شوند باید همراه با یک نقطه باشند. یعنی پس از وارد کردن آدرس اصلی سایت خودمان و هم آدرس سرور دانلود مرکزی، باید یک نقطه را به انتها آدرس اضافه کرد.[/megacons]

وقتی دو آدرس را وارد کردید، حال باید روی Add کلیک کنید. تا رکورد شما ثبت شود، و در بخش ابتدایی همین صفحه در لیست رکوردها قرار گیرد.

پس ثبت شما باید در سایت سرویس‌دهنده سرور هم در بخش تنظیمات نام دامنه خود را وارد کنید. در واقع همان آدرس کامل سرور دانلود خود که برای مثال dl.furbodm.com است.

بعد از ثبت رکورد در دایرکت ادمین و همچنین ثبت در سایت ارائه‌دهنده هاست و سرور دانلود، باید حداقل ۶ ساعت صبر کنید. زیرا تنظیم و شناسایی DNS‌های دامنه حداقل به این زمان و حداکثر به ۲۴ ساعت زمان نیاز دارد.

اتصال هاست دانلود به دامنه در سی‌پنل

مشابه دایرکت ادمین، در سی‌پنل هم باید یک CNAME جدید برای سرور دانلود مرکزی بسازید و روی آن ساب‌دامین دانلود سایت خود را مشخص کنید. برای این‌کار در پنل سی‌پنل ابتدا در بخش مربوط به Domain باید وارد بخش Zone Editor شوید.

راهنمای راه‌اندازی هاست دانلود و اتصال به دامنه سایت

در این قسمت باید بر روی Add CNAME Record کلیک کنید. سپس مشابه دایرکت ادمین باید آدرس کامل ساب‌دامین و همچنین سرور اصلی دانلود را وارد کنید.

در بخش اول یعنی NAME باید آدرس کامل ساب‌دامین خود را به همراه یک نقطه در انتها وارد کنید. اما در قسمت CNAME نیازی به وارد کردن نقطه در انتهای آدرس سرور اصلی دانلود نیست. در نهایت باید بر روی Add A CNAME Record کلیک کنید. همانند دایرکت ادمین باید بین ۶ تا ۱۲ ساعت منتظر باشید تا اتصال و شناسایی DNS‌ به صورت کامل انجام شود.

 

مرحله سوم) آپلود فایل‌ها

بعد از اینکه مراحل اتصال به سرور اصلی انجام شد. شما یک در واقع به یک سرور اختصاصی دانلود یا همان هاست دانلود دسترسی خواهید داشت. و می‌توانید فایل‌های پر حجم خود را بر روی آن‌ آپلود کنید. سپس لینک فایل را در سیستم مدیریت محتوا خود به صورت لینک منتشر کنید.

در فضای مدیریت امکان پارتیشن بندی وجود دارد و می‌توانید پوشه‌بندی برای فایل‌های خود داشته باشید. این پوشه‌بندی از لحاظ تکنیکی یک Folder بر روی دامنه اصلی شما قرار می‌گیرد.

آپلود فایل

برای مثال ما در سایت فوربو فایل‌های پادکست خود را در یک پوشه به‌نام podcast قرار دادیم، و حال این پوشه بر روی ساختار دامنه ما قرار گرفته است. به این شکل: dl.furbodm.com/podcast

به این صورت می‌توانید فایل‌های خود را مرتبط و منظم آپلود کنید و در اختیار کاربران قرار دهید.

۲ نکته در نام‌گذاری فایل‌های آپلود شده

[megapros]نکته ۱: توجه داشته باشید در نام‌گذاری فایل‌های خود سعی کنید از حروف فارسی استفاده نکنید تا ساختار لینک شما خراب نشود. لینک سالم است و دانلود هم انجام می‌شود اما ظاهر خوبی ندارد و بسیار هم طولانی می‌شود، زیرا به‌جای چند کلمه انگلیسی، عبارت‌های بی‌معنی طولانی از اعداد و نشان‌های مختلف نمایش داده خواهد شد.[/megapros]

[megapros]نکته ۲: در نام‌گذاری سعی کنید از فاصله هم استفاده نکنید. زیرا به‌جای آن % نمایش داده خواهد شد و ساختار لینک شما را به هم می‌ریزد. باز هم تکرار می‌کنم که این‌ها همگی برای رسیدن به یک ساختاردهی زیبا و استاندارد است، وگرنه تاثیری در کیفیت لینک و دانلود آن ندارد.[/megapros]

 

چگونه از فایل‌های خود در سایت استفاده کنیم؟

راهنمای راه‌اندازی هاست دانلود و اتصال به دامنه سایت

وقتی هاست دانلود بر روی دامنه سایت خود داشته باشید، می‌توانید با استفاده از لینک مستقیم آن، فایل‌های خود را در همه بخش‌های سایت استفاده کنید.

فرقی نمی‌کند که فایل شما فایل ویدیویی باشد یا صوتی یا اصلا یک فایل زیپ. شما با در اختیار داشتن لینک می‌توانید آن را در همه‌جا استفاده کنید. برای مثال می‌توانید ویدیو آپلود شده خود را در وردپرس از طریق قسمت «گذاشتن از نشانی» وارد کنید. در این بخش کافی است، لینک ویدیو یا فایل صوتی را وارد کنید. سپس این فایل توسط پلیر استاندارد در ساختار محتوا صفحه شما قرار می‌گیرد.

راهنمای راه‌اندازی هاست دانلود و اتصال به دامنه سایت

فایل صوتی هم به همین شکل نمایش داده خواهد شد. همچنین اگر برای میزبانی پادکست خود از پلاگین پاورپرس استفاده می‌کنید، می‌توانید لینک‌های دانلود خود را به‌صورت مستقیم در قسمت Media URL قرار دهید.

اگر هم فایل زیپ و یا فایل پر حجمی را آپلود کرده‌اید و نمی‌خواهید به‌صورت پخش آنلاین آن را قرار دهید، به‌ساده‌ترین شکل ممکن می‌توانید یک متن را لینک‌دار کنید و به فایل آپلود شده لینک دهید.

پایان مقاله راهنمای اتصال دامنه به هاست دانلود

در این مقاله سعی کردیم در ویژگی‌های سرور دانلود و اتصال آن به دامنه را شرح دهیم. اگر سوالی در خصوص این موضوع داشتید، حتما آن را از طریق قسمت نظرات ارسال کنید. ما حتما به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

 

[megadesc]

حامی این مقاله سایت فوربو شوید

در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود، می‌توانید با انتخاب یکی از آیتم‌های زیر، به‌صورت کاملا اختیاری از فوربو حمایت کنید.

۲ هزار تومان | ۵ هزار تومان | مبلغ دلخواه

یا ما را در رسانه‌های زیر دنبال کنید

اینستاگرام | توییتر | تلگرام

[/megadesc]
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مینا
مینا
2 سال قبل

سلام اقای توکلی
من درحال استفاده از کلاسهای شما هستم و بعضی جاها به مشکل خوردم و کسی نیست که راهنمایی کنه.
میخواستم بدونم شما که این دوره ها رو ارائه دادید به عنوان مدرس راهنمایی هم میکنید؟