همه‌چیز درمورد بازاریابی جنس رایگان و تاثیر آن در کسب و کار

همه‌چیز در مورد بازاریابی جنس رایگان و تاثیر آن در کسب و کار

Picture of رضا توکلی

رضا توکلی

نویسنده علاقه‌مند به داستان | سازنده فوربو

بازاریابی جنس رایگان یکی از تاکتیک‌ها و استراتژی‌های بازاریابی است. که در وب فارسی کمتر به آن پرداخته شده است. در این مقاله قصد داریم شما را با این تاکتیک بازاریابی جذاب آشنا کنیم. در ادامه با فوربو دیجیتال مارکتینگ همراه باشید.

مقدمه؛ جنس رایگان یا محصول رایگان داریم؟

اولین سوالی که شاید برای شما با خواندن عنوان این مقاله و کلا این موضوع پیش بیاید، می‌تواند این باشد که مگر ما محصول یا جنس رایگان داریم؟ اگر محصولی رایگان است دیگر اسمش محصول نیست! چرا اصلا باید محصولی را رایگان عرضه کنیم؟ وقتی می‌شود بابت هزینه‌ای دریافت کرد. ارائه رایگان محصول چه آورده‌ای برای ما خواهد داشت؟

این‌ها همگی سوالاتی هستند که ممکن است در این مدل بازاریابی برای همه مطرح شود. در واقع عنوان مقدمه بازاریابی جنس رایگان را با این سوال شروع کردم که جنس رایگان یا محصول رایگان داریم؟ تا به این سوال‌ها پاسخ دهم. خیلی سریع و یک‌ کلمه‌ای. بله.

بازاریابی جنس رایگان با ارائه محتوا نمونه (Demo) برای محصولات فرق می‌کند. در این مدل ارائه یک محصول، سرویس و یا خدماتی به‌صورت ۱۰۰ درصد رایگان مطرح می‌شود. یعنی کاربر شما بدون پرداخت هزینه‌ای از محصول، سرویس و یا خدمات شما استفاده کند.

در ادامه این مقاله سازگار و اهمیت این مدل بازاریابی را بیشتر بررسی می‌کنیم. امیدوارم که در ادامه این مقاله با این روش‌ به‌صورت کامل آشنا شوید. و به این مرحله برسید که وقت برای تولید یک محصول رایگان بگذارید.

پیش از نگارش این مقاله در حال جستجو این تاکتیک بازاریابی در بین منابع فارسی وب بودم. نکته عجیب این است که هیچ‌ مقاله‌ای برای این تاکتیک بازاریابی نوشته نشده است. و شما در حال خواندن اولین مقاله در خصوص مدل بازاریابی جنس رایگان به‌زبان فارسی هستید. اما نکته عجیب‌تر این جا است که بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی در ایران از این روش استفاده می‌کنند. و شاید شما هم به‌عنوان یک کاربر بارها با آن برخورد باشید.

به‌هر حال بیش از این مقدمه را طولانی نمی‌کنیم. و حال به سراغ تعاریف اصلی این مدل بازاریابی می‌رویم. اگر علاقه‌مند به آشنایی به این دسته موضوعات هستید، توصیه می‌کنم تگ تاکتیک بازاریابی را در سایت دنبال کنید. در ادامه این مقاله با فوربو همراه باشید.

بازاریابی جنس رایگان چیست؟

همه‌چیز درمورد بازاریابی جنس رایگان و تاثیر آن در کسب و کار

بازاریابی جنس رایگان (Freebie Marketing) یک تاکتیک بازاریابی است که بر ارائه محصول، سرویس و خدمات به‌صورت رایگان تاکید دارد. البته در برخی منابع دسته‌ای از محصولات و خدمات که قیمت‌های بسیار بسیار پایین دارند را هم جز این مدل بازاریابی حساب کرده‌اند. که ما در این مقاله کاری با آن نداریم. و به‌سراغ مدلی که کاملا محصول رایگان را تعریف می‌کند، می‌رویم.

در بازاریابی جنس رایگان یک کسب و کار، یک خدمتی را به‌صورت رایگان برای کاربران انجام می‌دهد. هرجا که از محصول یا جنس نام بردیم. شما مجموعه کلی آن را یعنی خدمات را درنظر بگیرید. بسته به مدل کسب و کار ممکن است ارائه خدمات فرق کند. کسب و کاری محصول ارائه می‌دهد. کسب و کاری یک سرویس مانند سرویس‌های ماهانه اشتراک ارائه می‌دهد. و شاید یک کسب و کار خدماتی سفارش از مشتری دریافت می‌کند. همه این‌ها در یک دسته در این مدل بازاریابی قرار می‌گیرند.

در بازاریابی جنس رایگان چه چیز بدست می‌آوریم؟

در بازاریابی جنس رایگان شما با ارائه خدمات رایگان به مشتری به‌صورت غیر مستقیم به رشد کسب و کار خود کمک می‌کنید. درست است که به‌صورت مستقیم چیزی از کاربر دریافت نمی‌کنید، اما این مدل بازاریابی آورده‌های مختلفی می‌تواند برای شما داشته باشد. که در ادامه آن‌ها را به‌صورت موردی بررسی می‌کنیم.

بدست آوردن سرنخ فروش

زمانی که با یک استراتژی درست بازاریابی جنس رایگان را شروع کنید. می‌توانید لید یا همان سرنخ فروش (Lead) بدست بیاورید. به این شکل که شما برای مثال محصولات زیادی در حوزه آموزش -هرچیزی- دارید. یک محصول آموزشی -برای مثال در سطح مقدماتی- را می‌توانید به‌صورت رایگان عرضه کنید.

افراد برای دسترسی به محصول شما نیاز به ثبت سفارش و طی کردن روند آن مشابه خرید را دارند. یعنی در سایت شما ثبت‌نام می‌کنند و ایمیل خودشان را در اختیارتان می‌گذارند. ایمیل آن شخص برای شما یک سرنخ فروش است.

محصولات رایگان، شانس بالایی در پرطرفدار شدن دارند. یعنی می‌توانید تعداد بالایی از افراد را که به آن حوزه علاقه‌مند هستند را جذب کسب و کار خود کنید. شما رایگان یک محصول را عرضه کرده‌اید. اما حال برای مثال ۱۰۰۰ سرنخ فروش دارید. می‌توانید با استفاده از بازاریابی ایمیلی و سایر استراتژی‌های بازاریابی این افراد را ترغیب به خرید محصول‌های غیر رایگان -و اصلی- کنید.

به این ترتیب استفاده از بازاریابی رایگان برای شما سرنخ فروش به‌همراه خواهد داشت. شاید بتوان مهم‌ترین دلیل روی آوردن به این تکنیک را همین مورد دانست.

افزایش ترافیک

همان‌طور که گفته شد، محصولات رایگان و به‌صورت کلی هر سرویسی که به‌صورت رایگان عرضه شد، شانس بالایی برای پرطرفدار شدن دارد. مخصوصا اگر در کنار محصولات غیر رایگان قرار بگیرد.

بازاریابی جنس رایگان می‌تواند به افزایش ترافیک سایت شما کمک کند. منظور جذب ترافیک از طریق خود سایت نیست. بلکه رایگان بودن محصول شما می‌تواند یک ایده جالب برای تبلیغ در رسانه‌های اجتماعی باشد. شما در رسانه‌های اجتماعی خود می‌توانید محصول خود را معرفی کنید.

در بلاگ‌ها و انجمن‌های مختلف می‌توانید به معرفی محصول رایگان خود بپردازید. همه این کانال‌ها برای شما ترافیک به‌همراه خواهند داشت. و می‌توانید برای محصول رایگان بازدیدکننده زیادی را به سایت بیاورید. بازدید زیاد برای شما ترافیک کلی سایت را بالا می‌برد. شاید کاربری که به سایت شما می‌آید، تمایل داشته باشد که از سایر صفحات هم دیدن کند. علاقه‌مند به موضوعات دیگر شما هم شود. به این صورت افزایش ترافیک سایت را هم می‌توان جز ویژگی‌های بازاریابی جنس رایگان دانست.

افزایش کاربران

ارائه محصول رایگان علاوه بر افزایش ترافیک، منجر به افزایش تعداد کاربران سایت شما هم می‌شود. اولا توجه داشته باشید که محصول را نباید همین‌طور در اختیار همه بازدیدکنندگان قرار دهید.

برای آن فرم بسازید. بگذارید کاربران یک عملی را در سایت شما انجام دهند. (در این مورد توصیه می‌کنم مقاله بازاریابی فراخوان عمل را هم مطالعه کنید.) یعنی در ازای ثبت‌نام، دادن ایمیل، واردن کردن شماره تلفن و… کاربر به محصول رایگان شما دسترسی داشته باشد.

در پس افزایش سرنخ فروش که در مورد اول به آن اشاره کردیم، کاربران (Users) سایت شما هم بالا می‌رود. و به‌صورت کلی دو فاکتور افزایش ترافیک و افزایش کاربران، به‌اعتبار سایت و در نهایت به‌اعتبار کسب و کار اینترنتی شما کمک بسیار زیادی می‌کند.

جلب اعتماد برای سفارش سایر محصولات/خدمات

مورد دیگر در خصوص ویژگی‌های مثبت بازاریابی جنس رایگان، جلب اعتماد است. اگر محصول رایگان خود را مانند سایر محصولات و خدمات غیر رایگان خود طراحی کنید. یعنی کیفیت خود را در محصول رایگان هم حفظ کنید. کاربر اعتماد بیشتری به سایت، فروشگاه اینترنتی و کسب و کار شما می‌کند.

محصول رایگان شما می‌تواند نمونه‌ای از محصولات غیر رایگان شما باشد. اگر کاربر از کیفیت آن راضی باشد، مطمئن باشید که به کیفیت سایر محصولات شما هم پی خواهد برد. و این شانس را خواهید داشت که از محصولات و سرویس‌های غیر رایگان شما هم استفاده کند.

نمونه‌های ارائه بازاریابی جنس رایگان

همه‌چیز درمورد بازاریابی جنس رایگان و تاثیر آن در کسب و کار

مرسوم‌ترین نمونه‌ای که می‌توانم به آن اشاره کنم. مربوط به کتاب‌های الکترونیکی رایگان (Free e-Books) هستند. در هر مدل کسب و کار با هر موضوع کاری می‌توان یک کتاب الکترونیک کوتاه و جمع‌و‌جوری را تهیه و آماده کرد. و به‌صورت رایگان در سایت قرار داد. باز هم مرسوم‌ترین حالت برای دریافت آن، درست کردن فرم ارسال به ایمیل افراد است.

اما این صرفا راه به‌کارگیری بازاریابی جنس رایگان نیست. شما می‌توانید در کنار محصولات خود در فروشگاه آنلاین، محصولی را به‌صورت رایگان قرار دهید. قرار گرفتن یک محصول در کنار محصولات غیر رایگان، علاقه‌مندی کاربران را به استفاده از آن به‌همراه دارد.

همان‌طور که در بخش ابتدایی مقاله مطرح شد، بازارایابی جنس رایگان منظور صرفا یک محصول نیست. برای مثال شما محتوای ساده متنی سایت خود را هم می‌توانید با استفاده از این تکنیک هدفمند ارائه دهید. برای مثال بخش‌هایی از مقاله برای عموم کاربران -هر بازدیدکننده‌ای که سایت شما را باز کرده است- نمایش دهید و ادامه آن را به‌صورت رایگان تنها برای کاربران نمایش دهید.

یعنی از افراد بخواهید که برای مطالعه ادامه مقاله عضو سایت شوند که کاملا رایگان است. این هم یک مدل برای کسب و کارهایی که شاید در ابتدای کار محصول و یا خدماتی برای عرضه رایگان نداشته باشند.

اهمیت بازاریابی جنس رایگان در شروع کسب و کار اینترنتی

همه‌چیز درمورد بازاریابی جنس رایگان و تاثیر آن در کسب و کار

فرض می‌کنیم شما به‌تازگی قصد راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی دارید. قرار هم نیست که در ابتدا محصولی را عرضه کنید. برای اینکه بتوانید از همان برنامه تولید محتوا خود استفاده کنید و وارد بازاریابی جنس رایگان شوید، می‌توانید مانند این مثال عمل کنید.

آموزش همیشه جذاب بوده و هست. مقالات آموزشی پرطرفدار هستند. حتما در برنامه تولید محتوا سایت شما باید از این دست مقالات باشد. حالا فرض می‌کنیم که یک سری مقالات را آماده کرده‌اید در سایت قرار داده‌اید. برای اینکه بتوانید از این تکنیک بازاریابی برای جذب کاربر، افزایش ترافیک و پیدا کردن سرنخ فروش استفاده کنید، می‌توانید یک کتاب الکترونیک رایگان از همان مقالات آماده کنید.

یعنی مقالاتی که در سایت -به‌صورت پراکنده در قالب چند مطلب- منتشر کرده‌اید را سر و سامان دهید. و آن‌ها را خیلی شیک و مرتب در قالب یک فایل پی‌دی‌اف (PDF) ارائه دهید. نوشتن عنوان جذاب برای کتاب می‌تواند بسیار موثر باشد.

این مدل ساده‌ترین روش برای استفاده از این مدل بازاریابی است. اما بهتر است که مثلا یک کتاب الکترونیک جدا مقالات آماده کنید. اگر توانایی‌اش را دارید یک محصول کوتاه آموزشی ارائه دهید. بدست آوردن کاربر در ابتدای مسیر کسب و کار اینترنتی برای شما بسیار اهمیت دارد. زیرا بعدا با تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ باید همین کاربران را تبدیل به مشتری خود کنید.

حال یکی از راه‌ها و استراتژی‌هایی که می‌توانید از آن کمک بگیرید، بازاریابی جنس رایگان است که در این مقاله سعی کردیم به معرفی و بررسی آن بپردازیم.

پایان

به‌پایان این مقاله آموزشی از بخش تاکتیک بازاریابی‌ رسیدیم. برای مطالعه مقالات بیشتر در خصوص تاکتیک‌ها تگ مربوطه را در سایت دنبال کنید. در صورتی که در خصوص این مقاله سوالی داشتید، می‌توانید آن را از طریق قسمت نظرات ارسال کنید. حتما به سوال شما پاسخ خواهیم داد. ممنون از همراهی شما.

 

[megadesc]

حامی این مقاله سایت فوربو شوید

در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود، می‌توانید با انتخاب یکی از آیتم‌های زیر، به‌صورت کاملا اختیاری از فوربو حمایت کنید.

۲ هزار تومان | ۵ هزار تومان | مبلغ دلخواه

یا ما را در رسانه‌های زیر دنبال کنید

اینستاگرام | توییتر | تلگرام

[/megadesc]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها