همه‌چیز در مورد بازاریابی وابسته و سیستم همکاری در فروش

همکاری در فروش یا فروش رابطه‌ای (یا به‌بیان دیگر فروش واسطه‌ای یا بازاریابی وابسته) روشی مرسوم و پرطرفدار برای درآمدزایی و کسب در آمد از طریق اینترنت است. شما با یاد گرفتن و آموزش درآمدزایی از طریق سیستم همکاری در فروش می‌توانید بدون داشتن محصول و یا خدماتی، پورسانت از فروش محصولات دیگران دریافت کنید. همکاری در فروش که برخی تلفظ انگلیسی آن یعنی افیلیت مارکتینگ – Affiliate Marketing را به‌کار می‌برند، علاوه بر درآمدزایی برای افراد عادی، می‌تواند راه بسیار موثری برای افزایش فروش و درآمد یک مجموعه باشد. در ادامه مقاله آموزش کامل سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ، در سایت فوربو دیجیتال مارکتینگ همراه ما باشید.

بازاریابی وابسته – Affiliate Marketing چیست؟

بازاریابی وابسته - همکاری در فروش

بازاریابی وابسته (همکاری در فروش) یا Affiliate Marketing روشی است که در یک روند فروش، علاوه بر فروشنده و خریدار، نفر سومی به‌عنوان واسطه فروش، خریدار را به فروشنده وصل می‌کند. ویژگی این حالت، این است که با اضافه شدن نفر سوم که همان بازاریاب سیستم همکاری در فروش است، قیمت محصول برای مشتری تغییر نمی‌کند و در اصل این شخص سود جداگانه‌ای روی محصول نمی‌گیرد، بلکه از سهم خود فروشنده، درصدی به بازاریاب سیستم همکاری در فروش می‌رسد. به‌بیان خیلی ساده باید گفت بازاریاب فروش، مشتری را پیدا می‌کند و آن را به سمت فروشنده می‌فرستد. حال هر کسی که از طرف آن بازاریاب، تبدیل به خریدار شود، بازاریاب درصدی را بابت پورسانت دریافت می‌کند. ساز و کار این سیستم به همین شکل است. نمونه‌های بسیاری در دنیای واقعی از این حالت وجود دارد اما در سایت فوربو قسمت داریم به مسائل آن پیرامون فضای اینترنت و کسب و کار اینترنتی بپردازیم.

سیستم همکاری در فروش

بازاریابی وابسته (همکاری در فروش) یا Affiliate Marketing

یک فروشگاه اینترنتی می‌تواند با تعریف سیستم همکاری در فروش، از کاربران دعوت کند تا به این سیستم بپیوندند و برای محصولات مشتری پیدا کنند. روند این کار به این صورت است که برای یک محصول و یا گروهی از محصولات، آدرس اختصاصی (URL) که شامل اعداد و یا حروف مختص هر کاربر است، به کاربر داده می‌شود. این آدرس‌ها در وب‌سایت یا فروشگاهی که از این سیستم استفاده می‌کند به صورت اتوماتیک برای هر کاربر ساخته می‌شوند. بعد از دریافت این آدرس، کاربر می‌تواند در هر کانالی آن را منتشر کند. از وب‌سایت شخصی و یا حتی فروشگاهی خود گرفته تا رسانه‌های اجتماعی. وقتی هر کاربر دیگری در اینترنت از طریق این لینک‌ها وارد سایت فروشنده شود و محصول را خریداری کند، درصدی به‌عنوان پورسانت به بازاریاب داده می‌شود. این سود معمولا برای محصولات فیزیکی ۵ تا ۱۵ درصد است اما محصولات دانلودی یا همان غیرفیزیکی امروزه تا ۳۰ درصد پورسانت دارند. نمونه‌هایی از هر دو مدل همکاری در فروش را در ادامه این مقاله باهم بررسی خواهیم کرد.

نقش فروشنده و بازاریاب در سیستم همکاری در فروش

فروشنده کسی است که در وب‌سایت خود از سیستم همکاری در فروش استفاده می‌کند. فرقی هم نمی‌کند که محصولات آن چه‌چیزی باشد. حتی ممکن است اصلا خبری از محصول نباشد و تنها یک اکانت یا همان اشتراک ویژه یک سایت، به‌عنوان محصول باشد. در پاراگراف‌های بعدی به معرفی انواع مدل‌های این سیستم می‌پردازیم. به‌صورت کلی رویکرد این سیستم به این‌گونه است که صاحب کسب و کار قصد دارد فروش خود را بیشتر کند و به‌همین دلیل از بازاریاب‌ها برای ایجاد فروش و پیدا کردن مشتری کمک می‌گیرد. بازاریاب هم پس وارد شدن به سایت آن کسب و کار، آدرس اختصاصی خود را برای محصول و یا محصولات را می‌گیرد و آن را به هر طریقه‌ای که می‌تواند منتشر می‌کند.

مرسوم ترین نمونه‌ها در سیستم همکاری در فروش

در دنیا تا کنون سرویس‌های همکاری در فروش مختلفی شکل گرفته اما چندین نمونه از آن به‌عنوان شاخص‌های این مورد به‌حساب می‌آیند که هر کدام را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

همکاری در فروش خدمات

بازاریابی وابسته (همکاری در فروش) یا Affiliate Marketingیکی از شاخص‌ترین مدل‌های همکاری در فروش مخصوصا در ایران، همکاری در فروش سرویس‌های هاست و سرور است. سرویس‌های هاستینگ به‌ازای هر خرید هاست ممکن است تا ۱۵ درصد به شما پورسانت بدهند. رویه مرسوم در وب‌سایت‌های بزرگ به‌این صورت است که در قسمتی از سایت (معمولا قسمت فوتر) می‌نویسند، سرورهای این سایت توسط سرورهای قدرمتمند… میزبانی می‌شود. جمله‌هایی از این دست، یک لینک به سایت هاستیگ می‌دهند که همان آدرس اختصاصی آن‌ها برای همکاری در فروش است. البته این مورد را نباید با نمایندگی هاست و سرور اشتباه بگیرید. در نمایندگی شما باید ابتدا یک پنل نمایندگی خریداری و سپس شروع به فروختن کنید، در حالی که در مدل همکاری، شما صرفا کاربر را به سایت موردنظر هدایت می‌کنید.

همکاری در فروش محصول فیزیکی (فروشگاه‌های اینترنتی)

بازاریابی وابسته (همکاری در فروش) یا Affiliate Marketing
یک نمونه استفاده از سیستم همکاری در فروش آمازون با استفاده از یوتیوب

پر استفاده‌ترین مدل همکاری در فروش در دنیا، مدل همکاری در فروش محصولات فیزیکی است. فروشگاه آمازون هم یکی از پیشگامان این مورد بوده و بسیاری از افراد در سراسر دنیا از این طریق برای خود درآمدزایی دارند. بسیاری از اینفلوئنسر های مطرح از این طریق در شبکه‌های اجتماعی خود، مردم را تشویق به خرید از یک لینک و یا حتی باز کردن آن می‌کنند. مدل توسعه‌یافته و مرسوم این حالت در آمریکا به این صورت است که یوتیوبرها در ویدیویی از یک محصول رونمایی می‌کنند. رونمایی کردن هم می‌تواند به شیوه بررسی، معرفی کلی و یا آن‌باکسینگ (جعبه‌گشایی) باشد. همه این افراد تاکید دارند که برای خرید از لینک‌های موجود در دیسکریپشن (توضیحات) استفاده کنید. همین الان خواندن ادامه این مقاله را کنار بگذارید و هر محصولی را که فکرش می‌کنید را در یوتیوب سرچ کنید. بسیاری از محصولات مطرح بیش از ۱۰ ویدیو به این صورت دارند. حال در این بازار هرکس کارش را بهتر انجام دهد و بازدید و دنبال‌کننده بیشتری داشته باشد، درآمد بیشتری خواهد داشت. همچنین اینفلوئنسرهای یوتیوب که به آن‌ها یوتیوبر نیز می‌گویند، پس از شهرت دیگر خودشان محصولی را خریداری نمی‌کنند، بلکه شرکت سازنده برای آن‌ها محصول خود را فرستاده و حتی در مواردی که یوتیوبر بسیار معروف باشد، پول تبلیغ را هم به یوتیوبر می‌دهند.

آمازونی که امروزه در ایران می‌شناسیم، دیجی‌کالا نام دارد و به‌خوبی سیستم همکاری در فروش خود را آغاز کرده است. سیستم افیلیت دیجی‌کالا به شما این اجازه را می‌دهد که برای گروهی از محصولات و یا یک محصول، لینک اختصاصی دریافت کنید. حال شما می‌توانید این لینک را در وب‌سایت خود و یا رسانه‌های اجتماعی به‌اشتراک بگذارید. به‌دلیل گسترده بودن طیف محصولات این فروشگاه اینترنتی، درصد پورسانت‌ها نیز متفاوت است و در کمترین حالت ۲ درصد و حداکثر ۱۰ درصد خواهد بود. دیجی‌کالا بیش از ۲۰۰ هزار محصول دارد و شما می‌توانید در هر دسته‌ای که علاقه دارید، محصولات این سایت را به‌دیگران معرفی کنید. راه طولانی برای نزدیک شدن به فرم جهانی وجود ندارد و حتما به‌زودی آپارات با قابلیت گذاشتن لینک در توضیحات ویدیو (برای همه کاربران)، می‌تواند بازار ویدیوهای معرفی و بررسی محصول را به‌شکل یوتیوبرهای آمریکایی، در ایران داغ کند.

علاوه بر دیجی‌کالا، فروشگاه‌های همکاری در فروش بسیاری در ایران فعالیت می‌کنند که سابقه برخی از آن‌ها بیشتر از ۱۰ سال است. اما همیشه کیفیت حرف اول را می‌زند. هم‌اکنون در بسیاری از سایت‌های دانلودی در ایران می‌توانید نمونه‌های همکاری در فروش را مشاهده کنید. تم و فرم پوسترهای همه این محصولات هم شبیه یک‌دیگر بوده و سود بسیار بالایی هم برای بازاریاب‌ها دارند. برای من خود من در ابتدای دوران وبلاگ‌نویسی در بلاگفا یک‌بار از این سرویس‌های همکاری در فروش استفاده کردم و در زمان خود درآمد نسبتا خوبی هم داشت زیرا سود هر خرید ۳۰ درصد بود. ولی کیفیت این محصولات بالا نیست و کمتر کسی است که پس از یک بار خرید دوباره از این فروشگاه‌های اینترنتی (زرد!) خرید می‌کند.

همکاری در فروش محصولات دانلودی

همانند محصولات فیزیکی، روند مشابهی برای محصولات دانلودی در سایت‌ها وجود دارد. بسیاری از سایت‌ها محصولات آموزشی خود را وارد این سیستم کرده‌اند. نمونه موفق و کارآمد سیستم همکاری در فروش برای محصولات دانلودی را در قسمت بعد به‌صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

همکاری در فروش آثار سینمایی و موسیقی

بازاریابی وابسته (همکاری در فروش) یا Affiliate Marketing
صفحه محصولات شبکه نمایش خانگی سایت عصرآپلود برای سیستم همکاری در فروش

اگر یادتان باشد در سال‌های گذشته زمانی که یک فیلم ایرانی در شبکه نمایش خانگی توزیع می‌شد، بسیاری‌های سایت‌های دانلود فیلم، آن‌ها را به‌صورت رایگان و غیرقانونی منتشر می‌کردند. حال امروزه دانلود را قبل نام یکی از فیلم‌های شبکه نمایش خانگی بنویسد و در گوگل سرچ کنید. نتیجه‌ها بسیار متفاوت است و بسیاری از سایت‌ها به یک واسط فروش لینک داده‌اند. جریان از این قرار است که برای اولین بار شرکت تصویرگستر پاسارگاد، تصمیم گرفت که علاوه بر فروش فیزیکی، نسخه دانلودی را هم منتشر کند. با اینکه خیلی دیر، اما بالاخره اتفاق افتاد و سایت‌های واسط فروش برای دانلود قانونی فیلم و سریال با همکاری رسانه‌های توزیع در نمایش‌خانگی، راه افتاند. شما امروزه بدون داشتن مهارت خاصی می‌توانید لینک‌های اختصاصی مربوط به خود را از این سایت‌ها گرفته و آن‌ها را در سایت، وبلاگ شخصی و رسانه‌های اجتماعی منتشر کنید.

حال شما می‌توانید با مراجعه به‌سایت‌ عصرآپلود یک حساب کاربری ساخته و وارد قسمت همکاری در فروش آن شوید. پست از تکمیل اطلاعات می‌توانید به لیستی از فیلم‌ها و سریال‌های شبکه نمایش خانگی دسترسی داشته باشید. با کلیک بر روی هر کدام می‌توانید لینک اختصاصی خود را برای هر کیفیت فایل دریافت کنید. نکته قابل توجه این سایت‌ها و کلا سایر سایت‌های همکاری در فروش محتوای تصویری نمایش خانگی این است که پورسانت ۳۰% به شما می‌دهند. سایت‌های دانلود امروزه از این طریق درآمد بسیار بالایی دارند و همچنین سایر سایت‌ها هم برای درآمدزایی نسخه‌های قانونی فیلم‌ها را به‌اشتراک می‌گذارند. علاوه بر وب‌سایت عصرآپلود، سایت‌های مانند آپ‌نما، سرو رسانه پارسیان و سلام سینما نیز سرویس مشابهی دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

پس از موفقیت در فروش محصولات سینمایی وب‌سایت بیپ‌تونز با راه‌اندازی سیستم همکاری در فروش، پای آلبوم‌های موسیقی را هم به دانلود قانونی باز کرد و به‌زودی همانند سینما از این پس شاهد دانلود قانونی آلبوم‌های موسیقی در کشور هستیم.

همکاری در فروش با دعوت از دوستان

مدل دیگری هم از سیستم همکاری در فروش در دنیا مرسوم است و آن هم همکاری در فروش از طریق دعوت دوستان است. بسیاری از استا‌رت‌آپ‌های ایرانی هم از تکنیک برای افزایش کاربران استفاده می‌کنند. تفاوت این سری همکاری در فروش در این است که شما چیزی را نمی‌توانید برداشت کنید. در این مدل شما خود یک حساب فعال دارید و مدام از سرویسی استفاده می‌کنید. حال این سرویس برای این‌که شما را وفادارتر کرده و همچنین کاربر جدید جذب کند، درصورت معرفی دوستان به شما اعتباری نیز می‌دهد. برای مثال در تاکسی‌های اینترنتی در ایران این مسئله به‌شکلی جا افتاده وجود دارد و با معرفی دوستان دیگر، می‌توانید یک سفر رایگان داشته باشید. سرویس‌های آپلود، اکانت‌ سایت‌های دانلود، کتابخانه‌ها آنلاین و… اغلب از این فرم استفاده می‌کنند. در این حالت شما کاربر جدیدی را معرفی کرده‌اید و پورسانت دریافت می‌کنید اما همین پورسانت تنها در سرویس همان کسب و کار قابل پرداخت است.

استفاده از سیستم همکاری در فروش در کسب و کار

بازاریابی وابسته (همکاری در فروش) یا Affiliate Marketing

اولین هدف برای ایجاد و پیاده کردن یک سیستم همکاری در فروش، افزایش فروش است. فرمول کلی کار به این صورت است که شما محصول و خدماتی دارید و می‌خواهید آن را بفروشید. حال اگر کسی در این بین به‌شما کمک کند، فروش شما می‌تواند بیشتر از حالت عادی باشد. برای راه‌اندازی این سیستم که لینک اختصاصی برای هر بازاریاب درست کند، راه‌ و روش‌های زیادی وجود دارد. اگر شما از CMS (سیستم مدیریت محتوا) اختصاصی استفاده می‌کنید، باید به برنامه‌نویس سایت خود بگویید تا این‌کار را برای شما انجام دهد. نوشتن یک برنامه اختصاصی برای اینکار و درست کردن پنل اختصاصی برای مدیریت بازاریاب‌ها بهترین مدل برای اجرا سیستم همکاری در فروش است. این حالت با اینکه بهترین است و برای مثال دیجی‌کالا به این صورت کار می‌کند اما هزینه زیادی دارد. اگر شما از CMS‌های آماده مانند وردپرس استفاده می‌کنید، می‌توانید این‌کار را به‌راحتی توسط پلاگین‌های مخصوص انجام دهید. این پلاگین‌ها قابلیت تولید لینک‌های اختصاصی و ثبت آمار مربوط به آن لینک‌ها را دارند. بهترین پلاگین‌های وردپرس و ووکامرس برای پیاده کردن یک سیستم همکاری در فروش Affiliate WP و WooCommerce Affiliates by YITH هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

تاثیر پیاده کردن سیستم همکاری در فروش بر روی سئو و بهینه سازی سایت

پیاده کردن یک سیستم همکاری در فروش در کسب و کار شما به‌صورت غیرمستقیم برای سئو و بهینه سازی سایت شما مفید است. فرض کنید بازاریاب شما لینک‌های مخصوص خرید را در وب‌سایت خود منتشر کرده است. به‌این صورت شما یک بک‌لینک دریافت کرده‌اید که برای اعتبار سایت شما بسیار مفید است. حال این مورد را درنظر بگیرید که اگر چندین بازاریاب با شما کار کنند، چه تعداد بک‌لینک به‌صورت طبیعی برای شما ساخته خواهد شد. همچنین وقتی کاربران سایت بازاریاب‌ها به وب‌سایت شما بیایند، بازدید سایت شما افزایش پیدا کرده و می‌تواند برای رتبه الکسا شما بسیار موثر باشد. در مجموع اگر در سایت خود محصولاتی دارید و به‌فکر افزایش فروش هستید، در مورد سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ بیشتر تحقیق کنید.

جمع‌بندی

بازاریابی وابسته (سیستم همکاری در فروش) یا افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) روشی ساده و آسان برای درآمدزایی بدون هیچ‌گونه مهارت است. شما با ثبت‌نام در سیستم‌های همکاری در فروش مرتبط با حوزه کاری خودتان می‌توانید قدم جدید برای کسب درآمد بردارید. همچنین اگر صاحب کسب و کار هستید، همکاری در فروش به‌شما این اجازه را می‌دهد که بتوانید فروش بیشتری داشته باشید. همچنین این سیستم به‌صورت غیر مستقیم بر روی سئو و اعتبار سایت شما تاثیر دارد.

به پایان مقاله آموزش همکاری در فروش رسیدیم. اگر نظر و یا سوالی در مورد این موضوع داشتید، می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما و کاربران دیگر به‌اشتراک بگذارید. حتما به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

2 دیدگاه در “همه‌چیز در مورد بازاریابی وابسته و سیستم همکاری در فروش

سلام.خیلی جالب و خیلی ساده و جامع ،اطلاعاتی رو که خواست ،مطالعه کردم.ممنونم
فقط یه سوال،اینکه در بازاریابی پورسانتی ،برای اینکه بخاییم در رتبه های بالای گوگل قرار بگیریم،ایا سئو میتانه کمک کنه،یا حتما باید یک سایت آموزشی ایجاد کنیم؟
ممنون میشم که جواب بدید.

رضا توکلی

سلام به شما و ممنون از اینکه نظر خودتون رو ارسال کردید.
راستش درست متوجه سوال شما نشدم، ممنون میشم واضح‌تر سوال خودتون رو مطرح کنید.
اما اگر منظورتون اینه که برای ایجاد یک سایت با بیزنس مدل بازاریابی وابسته، نیاز هست که یک سایت آموزشی ایجاد کرد؟ خیر. اما اگر منظورتون از سایت آموزشی، سایتی هست که مقاله‌های آموزشی داره، باید بگم که بالاخره بخشی از سئو و بهینه سازی سایت شما نیاز به تولید محتوا و بازاریابی محتوا داره و نیاز هست که مقاله هم در سایت منتشر بکنید، در کنار فرآیند اصلی کارتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *