بررسی راه‌های کسب درآمد از اینترنت بدون سرمایه در خانه

بررسی راه‌های کسب درآمد از اینترنت بدون سرمایه در خانه

رضا توکلی

رضا توکلی

نویسنده علاقه‌مند به داستان | سازنده فوربو

کسب درآمد از اینترنت موضوعی است که امروز می‌خواهیم به آن بپردازیم. اما متفاوت از همه مقالاتی که تا کنون در مورد درآمد اینترنتی و آنلاین خوانده‌اید.

حتما تا به حال مقالاتی با عنوان‌های «بهترین سایت درآمد اینترنتی»، «کسب درآمد از اینترنت رایگان – آسان» و کلی عناوین مشابه را دیده‌اید. شاید هم مدل‌های حرفه‌ای‌تر این مقاله که به معرفی راه‌های کسب درآمد از اینترنت می‌پردازند را خوانده باشید. مجموعه‌ای از لیست روش‌هایی که می‌توانید با آن‌ها در اینترنت پول بدست بیاورید.

اما این مقاله سایت فوربو قصد داریم خیلی اصولی‌تر به بررسی موضوع کسب درآمد از اینترنت بپردازیم. اول آن‌ را به بخش‌های مشخصی تقسیم می‌کنیم. سپس برای هر یک از آن مسیرهای مجزا از هم، روش و نحوه عمل درآمدزایی آن‌ها را شرح خواهیم داد. در ادامه همراه باشید.

 

چند سوال متداول در مورد کسب درآمد از اینترنت

بررسی راه‌های کسب درآمد از اینترنت بدون سرمایه در خانه

قبل از پرداختن به موضوعات اصلی یک سری سوال‌ همیشه برای افرادی که قصد دارد وارد این حوزه شوند به وجود می‌آید. بعضی از آن‌ها بسیار پیش‌پا افتاده است و برخی دیگر تخصصی. در ادامه قصد دارم خیلی سریع چندین سوالی که احتمالا برای شما به‌وجود می‌آید را پاسخ دهم.

اگر سوالی دیگر در خصوص کسب درآمد از اینترنت داشتید یا سوالی در خصوص روش‌های کسب درآمد آنلاین، حتما آن را برای ما از طریق قسمت نظرات ارسال کنید. حتما به نظر شما پاسخ خواهیم داد.

کسب درآمد از اینترنت در ایران چگونه است؟

سوال خیلی کلی است. و کلمه ایران آن هم خیلی مناسب نیست.

با شکل‌گیری سایت‌ها و گسترش دامنه فعالیت آن‌ها و دسترسی عمومی به آن، خیلی سریع اینترنت در همه‌جای دنیا تبدیل به یک ابزار برای درآمدزایی و تجارت شد. مخاطب آن هر روز بیشتر از دیروز می‌شوند و این به‌معنای گسترش بازار آن است. کسب درآمد اینترنتی ممکن است و هر روز توسط بسیاری انجام می‌شود. اصلا هم چیز عجیبی نیست.

در ایران هم فرقی نمی‌کند. سایت‌های بسیار بزرگی از طریق اینترنت خدمات و یا کالاهای خود را ارائه می‌دهند و از این طریق درآمد دارند. و همچنین بسیاری از افراد از طریق اینترنت به‌صورت دورکاری با شرکت‌ها، موسسات و همچنین سایت‌های اینترنتی کار می‌کنند و باز هم درآمد خود را دارند.

کسب درآمد در اینترنت به سن، جنسیت و مدرک ربط دارد؟

به هیچ‌چیز ربط ندارد ? اصولا در فضای آنلاین، تخصص حرف اول را می‌زد. اگر شما بتوانید کاری که یک کارفرما از شما می‌خواهد را درست انجام دهید، همین کافی است. کسب درآمد از اینترنت و روش‌هایی که در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پرازیم هم مختص به ‌گروه‌های سنی و جنسی خاصی نیست. همچنین نیازی هم تحصیلات دانشگاهی ندارد زیرا تخصص‌های مربوط به آن را می‌توانید از طریق خود اینترنت هم بیاموزید.

محدودیت‌ها، مجوز و…‌ای برای درآمدزایی آنلاین وجود دارد؟

هم آره و هم نه. جواب دادن به این سوال کمی الان سخت است، زیرا هنوز به بررسی روش‌ها و انواع مدل‌های کسب درآمد اینترنتی نپرداخته‌ایم. اما خیلی خلاصه باید گفت که برای شروع اصلا. هیچ محدودیت و مجوزی نیاز ندارید.

تنها در صورتی که خودتان یک کسب و کار را بخواهید راه‌اندازی و سپس مدیریت کنید، به مجوزهایی نیاز پیدا خواهید کرد. که آن هم باز در مراحل ابتدایی کار شما نیست و زمانی به‌شما مربوط می‌شود که بخواهید آن را به‌صورت کامل رسمی کنید. پس اصلا نگرانی از بابت مجوز و چیزهایی از این دست نداشته باشید.

البته در خصوص محدودیت باید گفت که باید کاملا مطابق با قوانین کشور عمل کرد و برای مثال شرکت در سایت‌های کسب درآمد از اینترنت از طریق شرط بندی و… حتما برای شما مشکلاتی ایجاد خواهد کرد. در این مقاله اصلا در خصوص این گونه روش‌ها صحبتی نمی‌کنیم و همه مدل‌های درآمدزایی آنلاین معرفی شده، روش‌هایی اثبات شده و کاملا سالم و قانونی هستند.

بررسی روش‌های کسب درآمد از اینترنت

برعکس بسیاری از سایت‌ها که قصد دارند یک لیست کامل از روش‌های درآمدزایی اینترنتی و ایده‌های پولساز اینترنت را ارائه دهند. در این مقاله قصد داریم خیلی عملی‌تر به این موضوع نگاه کنیم.

هدف در این مقاله، دادن یک دید درست و منطقی نسبت به فضای کسب و کار آنلاین و راه‌های کسب درآمد از آن است. به همین خاطر در همین ابتدا روش‌ کسب درآمد از اینترنت را به ۳ مدل تقسیم می‌کنیم.

هر کدام از این روش‌ها، کاملا از هم مجزا هستند و مدل‌های درآمدزایی آن‌ها باهم فرق می‌کند. از همین رو تقسیم کردن آن‌ها باعث می‌شود که راحت‌تر و دقیق‌تر به بررسی هر یک بپردازیم. در ادامه مقاله همراه باشید.

یک) راه‌ انداختن یک کسب و کار آنلاین

بررسی راه‌های کسب درآمد از اینترنت بدون سرمایه در خانه

اولین و بهترین مدل کسب درآمد از اینترنت این سایت که خودتان یک کسب و کار را در این فضا راه‌اندازی کنید. یعنی داشتن یک کسب و کار اینترنتی. خیلی سخت نیست. نیازی به ابزار و سرمایه زیادی هم ندارید.

در این مدل درآمدزایی معرفی شده، خودتان باید از صفر همه‌چیز را بکارید. و همچنین در زمان برداشت هم خودتان هستید که می‌توانید همه را درو کنید. از این تعریف باید این نتیجه بگیرید که از زمان کاشتن با برداشتن، زمان لازم است. راه‌اندازی یک کسب و کار برای خودتان به‌منظور درآمدزایی آنلاین، زمان می‌طلبد و کار یک‌شبه اصلا و ابدا نیست.

در خصوص راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی، در سایت فوربو پیش‌تر کتاب الکترونیک رایگانی را آماده کرده‌ بودیم که می‌توانید به آن در این صفحه دسترسی داشته باشید. همچنین مقالات جامعی هم در این خصوص در دسته‌بندی کسب و کار اینترنتی سایت موجود است که در صورت تمایل می‌توانید آن‌‌ها را هم مطالعه کنید.

اما برویم سراغ ریزتر کردن راه اول کسب درآمد از اینترنت یعنی راه‌انداختن یک کسب و کار آنلاین.

۱) راه‌اندازی یک سایت اینترنتی

داشتن یک سایت اینترنتی همانند داشتن یک کسب و کار آنلاین است. با ساخت و راه‌اندازی یک سایت می‌توانید راه‌های بسیار مختلفی را برای درآمدزایی آنلاین برای خود باز کنید.

در صورتی که قصد دارید یک سایت اینترنتی را راه‌اندازی کنید، خواندن مقاله نقشه راه برای راه‌اندازی و ساخت سایت اینترنتی می‌تواند به‌شما کمک کند تا دید خوبی نسبت به مراحل راه‌اندازی یک سایت بدست بیاورید.

روش‌های کسب درآمد از اینترنت از طریق سایت:

تبلیغات کلیکی (Cost Per Click) – تبلیغات CPC آنلاین

اشتباه نکنید. منظور از تبلیغات کلیکی آن دسته سایت‌هایی نیستند که شما باید در آن‌ها بروید و روی تبلیغات کلیک کنید. در این بخش منظور استفاده از شبکه‌ تبلیغات بنری است. وقتی شما یک سایت را راه‌اندازی کنید و در حوزه مورد علاقه‌تان در آن فعالیت کنید. کم‌کم می‌توانید افراد علاقه‌مند به آن حوزه را از طریق سئو جذب سایت خود کنید.

زمانی که بازدید سایت شما زیاد شود، می‌توانید در قسمت‌های از سایت، از کدهای تبلیغاتی که توسط شرکت‌های تبلیغاتی ارائه می‌شوند، استفاده کنید. شرکت‌های بزرگ و معتبری مثل صباویژن و ای‌نتورک دو مورد از بزرگ‌ترین این شرکت‌ها هستند. با عضویت در این سایت‌ها و ثبت اطلاعات سایت خود می‌توانید کدهای مربوط به تبلیغات را دریافت کنید. با قرار دادن این کدها در سایت خود، تبلیغات بنری را نمایش می‌دهید.

حال وقتی که کاربران سایت شما بر روی این تبلیغات کلیک کنند. به‌ازاری هر کلیک مبلغی که می‌توان بین ۷۰ تا ۴۰۰ تومان باشد (رقم دریافتی بستگی به رتبه و وضعیت بازدید سایت شما دارد)، به‌حساب شما واریز می‌شود. بر روی تعداد کم چندان رقم قابل توجهی را بدست نخواهید آورد اما با افزایش بازدید شما می‌توانید بر روی این مدل درآمدزایی حساب کنید.

تبلیغات محتوایی یا همسان (Native Ads)

گونه‌ای دیگر از تبلیغات که امروزه بسیار رونق دارند. تبلیغات محتوایی یا همسان هستند. همین الان اگر به سایت‌های پرمخاطب ایرانی سر بزنید، انتهای مقالات آنان جدول‌هایی شما ۳ تا ۶ مطلب را مشاهده می‌کنید. این دسته از تبلیغات بسیار هوشمندانه انتخاب شده‌اند.

مدل این دسته تبلیغات اصلا شبیه یک تبلیغ مستقیم نیست. و معمولا تیترها و تصاویر بسیار جذابی دارند. از همین رو نرخ کلیک بر روی آن‌ها بسیار زیاد است. شما با قرار دادن کدهای این دسته تبلیغات در سایت خود هم می‌تواند یک راه درآمدزایی آنلاین دیگر را برای خود باز کنید.

امروزه بیشتر شبکه‌های تبلیغاتی مانند همان ای‌نتورک و صباویژن هم تبلیغات همسان را ارائه می‌دهند اما می‌توانید از سرویس‌های تبلیغاتی دیگری مانند کانگورو و یکتانت هم برای این مدل تبلیغات استفاده کنید.

رپورتاژ آگهی (Reportage)

رپورتاژ آگهی یک تبلیغ در دل مطالب سایت شما است. یعنی تبلیغ را در قالب یک پست، همانند سایر پست‌های سایت منتشر می‌کنید.‌ برای اینکه به‌صورت مستقیم سایتی بخواهد که شما برایش رپورتاژ بروید، باید حرفه‌ای‌تر کار کنید و یک سایت مطرح داشته باشید. اما تجربه شخصی من نشان داد که لزوما این‌گونه نیست. زیرا بر روی یکی از سایت‌ها خود تجربه گرفتن تبلیغات از این دست، حتی در ابتدای فعالیتم را داشتم.

همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

در خصوص این روش کسب درآمد از اینترنت در بخش بعدی بیشتر توضیح خواهیم داد. اما در سایت خودتان هم می‌توانید با سایت‌های فروشگاهی که محصولات خود را با سیستم همکاری در فروش ارائه می‌کنند هم کار کنید.

سایت‌هایی مانند دیجی‌کالا امروزه وارد این حوزه شده‌اند و شما می‌توانید با عضویت آن‌ها و دریافت کد و لینک اختصاصی محصولات، شروع به درآمدزایی از این طریق کنید. نحوه کار به این شکل است که آن‌ها به شما لینک‌هایی اختصاصی می‌دهند. سپس شما آن‌ها را در سایت خود قرار می‌دهید.

در واقع یک محصول و یا دسته‌ای از محصولات توسط آن لینک – کد – در سایت شما نمایش داده می‌شود. حال زمانی که کاربر سایت شما بر روی آن کلیک کند و به سایت مرجع فروشنده برود، تا ۱۴ روز هر خریدی که انجام دهد، به شما پورسانت تعلق خواهد گرفت.

به‌تازگی در سایت فوربو مقاله‌ای با عنوان استراتژی راه‌اندازی سایت بر پایه سیستم همکاری در فروش منتشر شده است که دقیقا روش کامل همین را شرح داده. در صورت تمایل به فعالیت در این سیستم حتما این مقاله را مطالعه کنید.

 

۲) راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی

فروشگاه اینترنتی دیگر روش‌های درآمدزایی‌اش مشخص است.

فروشگاه اینترنتی شما می‌توانید دو مدل باشد. یک فروشگاه اینترنتی فیزیکی و یکی مجازی. در مدل اول شما محصولات کاملا فیزیکی را در سایت خود قرار می‌دهید و افراد پس ثبت سفارش و پرداخت وجه در سایت، منتظر دریافت آن خواهند ماند. شما باید در این حالت محصول را آماده، بسته‌بندی و ارسال کنید.

اگر تولید کننده محصول خاصی هستید و چیزی را آماده می‌کنید، می‌توانید از این طریق به فروش و درآمد آنلاین برسید. اگر صرفا فروش برای شما اهمیت دارد، حتما مقاله چگونه محصولاتمان را آنلاین بفروشیم؟ را مطالعه کنید.

اما اگر واقعا قصد راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی به‌منظور درآمدزایی دارید و می‌خواهید یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید دو مقاله آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی در ۳ مرحله ساده و چگونه با سرمایه کم کسب و کار اینترنتی خود را راه‌اندازی کنیم می‌تواند بسیار به شما کمک کنند.

مدل دیگر فروشگاه اینترنتی به محصولات غیر فیزیکی مربوط می‌شود. برای مثال اگر شما یک طراح گرافیک باشید، می‌توانید طرح‌های خود را از طریق سایت فروشگاهی خود به‌نمایش بگذارید و آن‌ها را بفروشید. یا درمورد چیزی که در آن تخصص دارید، یک دوره ویدویی ضبط کنید و فیلم آن را از طریق اینترنت برای فروش بگذارید. در بخش سوم راه‌های کسب درآمد از اینترنت دوباره به این موضوع اشاره‌ای خواهیم داشت.

 

دو) کار برای دیگران در فضای آنلاین

بررسی راه‌های کسب درآمد از اینترنت بدون سرمایه در خانه

همانند دنیای واقعی که شما بر اساس مهارت و تخصص خود، برای ادارات، شرکت‌ها و موسساتی کار می‌کنید، در فضای آنلاین هم می‌توانید به این شکل عمل کنید.

مهم‌ترین نکته در این بخش این است برای رسیدن به درآمد از این طریق باید تخصص داشته باشید. در یک حوزه کاری که مرتبط با فضای وب و آنلاین باشد باید بتوانید کاری انجام دهید. مهارت‌هایی مانند تولید محتوا، بهینه‌سازی موتور جستجو، نویسندگی، ساخت و تدوین ویدیو، طراحی گرافیک و… امروزه توسط سایت‌ها و شرکت‌های که از طریق اینترنت فعالیت می‌کنند، مورد نیاز هستند.

روش‌های کسب درآمد از اینترنت از طریق کار برای دیگران:

۱) همکاری با سایت‌ها از طریق دورکاری

در سایتی مانند جابینجا می‌توانید عضو شوید. رزومه خود را کامل کنید و سپس با توجه به مهارت‌های خود پیشنهادهای شغلی دریافت کنید. البته این سایت مربوط به استخدام‌های حضوری و تمام‌وقت هم است اما فیلتری برای انتخاب کار به‌صورت دورکاری هم دارد.

سایت‌های بسیاری نیازمند نویسنده برای تکمیل کادر تولید محتوا خود هستند. اگر می‌توانید روان بنویسید، می‌توانید درخواست خود را برای سایت‌ها ارسال کنید. تنها کافی است موضوع مورد علاقه خود را انتخاب کنید و سری به سایت‌های فعال آن بزنید. معمولا همه سایت‌ها قسمتی برای همکاری با ما و استخدام دارند.

اکثر مجله‌های آنلاینی که در ایران فعالیت می‌کنند، نیروی کار خود را به‌صورت دورکاری می‌گیرند. کسب درآمد از این طریق به دو شیوه پرداخت ماهانه و پرداخت به ازای تعداد کلمات نوشته شده، انجام می‌شود.

۲) گرفتن پروژه و فعالیت به‌عنوان یک فریلنسر

فرینلنسر (Freelancer) بودن یا همان آزادکار بودن در اینترنت هم بسیار جذاب است. سایت‌های بسیاری برای وصل کردن کارفرما به فریلنسر وجود دارد. در خصوص فریلنسری حتما به‌زودی در سایت مقاله‌ای را به‌صورت کامل منتشر خواهیم کرد.

در این مدل شما با عضویت در سایتی مثال پونیشا که یک سایت برای پروژه گرفتن است، می‌توانید مهارت‌های خود را انتخاب کنید. بر اساس مهارت‌هایی که آن‌ها را انتخاب می‌کنید، لیست پروژه‌ها برای شما نمایش داده می‌شوند. می‌توانید آن‌ها را مشاهده کرده و در صورتی که توان انجام آن را داشتید، پیشنهاد خود را ارسال کنید.

کسب درآمد از اینترنت در روش کار برای دیگران کمی ساده‌تر از حالت راه‌اندازی است. زیرا شما مستقیما به‌ازای کاری که انجام می‌دهید، درآمد و دستمزد دریافت می‌کنید. زمانی که پیشنهاد خود را برای کارفرما ارسال کردید، اگر مورد قبول واقع شود برای شما پیام ارسال می‌کنند و سایر مراحل انجام پروژه را به‌شما می‌گویند.

ویژگی اصلی کار به‌عنوان یک فریلنسر این است که همه‌چیز در دست شما است. بسیاری از مقالاتی که به‌دنبال معرفی راه‌های کسب درآمد از اینترنت در خانه و منزل هستند، همین فریلنسری را معرفی می‌کنند. زیرا شما هر زمان در هر کجا – حتی روزهای تعطیل در خانه – هم می‌توانید پروژه بگیرید و آن را به‌اتمام برسانید و دستمزد خود را بگیرید.

۳) همکاری در فروش محصول

در قسمت قبل هم در خصوص همکاری در فروش صحبت کردیم. اما شما بدون داشتن یک کسب و کار برای خود هم می‌توانید کار همکاری در فروش را انجام دهید. شما تنها با داشتن یک صفحه در رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام هم می‌توانید کار همکاری در فروش را انجام دهید.

دیجی‌کالا علاوه بر سایت‌ها، صفحه‌های اینستاگرام و کانال‌های تلگرامی را هم تحت پوشش قرار می‌دهد. شما با عضویت در سیستم همکاری در فروش این سایت، می‌توانید لینک‌های اختصاصی خود را برای محصولات دریافت کنید.

حالا تنها کافی که این لینک‌ها در صفحه‌های خود قرار دهید از فالوورها و اعضای کانال خود بخواهید که از آن‌ها بازدید کنند. علاوه بر همکاری در فروش محصول به این شکل، می‌توانید در فروش محصولات غیر فیزیکی که هزینه کمتری دارند هم همکاری بکنید.

سایت‌های مانند Upera، Upnama، SalamCinema بستری برای همکاری در فروش فیلم و سریال‌های شبکه نمایش خانگی راه‌اندازی کرده‌اند. به این وسیله شما می‌توانید با عضویت در این سایت، لینک‌های خود را برای فروش فیلم و سریال هم بدست آورید. همچنین سایت بیپ‌تونز هم برای آلبوم‌های موسیقی مجاز این امکان را فراهم کرده است. پس می‌توانید با همکاری در فروش فیلم و سریال و آلبوم موسیقی از اینترنت کسب درآمد کنید.

سیستم‌های همکاری در فروش آثار فرهنگی از ۲۰ تا ۳۰ درصد مبلغ اثر را به‌شما به‌عنوان پورسانت پرداخت می‌کنند. به‌دلیل قیمت کم این آثار و همچنین دانلود پس پرداخت، فروش آن‌ها بسیار زیاد است و اگر به‌مخاطبین زیادی دسترسی دارید، می‌توانید درآمد اینترنتی خوبی را از طریق بدست آورید.

 

سه) تولید محتوا

بررسی راه‌های کسب درآمد از اینترنت بدون سرمایه در خانه

تولید محتوا سومین روش اصلی کسب درآمد از طریق اینترنت است. در تولید محتوا هم مشابه کار برای دیگران باید یک تخصص یا یک مهارت قابل توجه داشته باشید. در دسته‌بندی بازاریابی محتوا پیش‌تر در خصوص انواع فرم محتوا گفته‌ایم.

محتوا هر آن چیزی است که شما آن را ایجاد می‌کنید. محتوا شما می‌تواند یک متن ساده باشد. عکس باشد. ویدیو باشد و یا حتی پادکست. همه این‌ها محتوایی هستند که توسط شما خلق می‌شوند. یک ویژگی مشخص همه این‌ها باید داشته باشند و آن هم این است که باید واقعا به موضوع مطرح شده در آن‌ها علاقه داشته باشید. صحبت کردن و نوشتن در مورد چیزی که به آن علاقه ندارید و یا تخصص کافی در آن را ندارید، اصلا نمی‌توان برای شما موثر واقع شود.

رویکرد شما در تولید محتوا به‌منظور کسب درآمد از اینترنت می‌تواند متفاوت باشد. یکی دوست دارد تنها داستان – وحتی – زندگی واقعی را به‌ روایت خود شرح دهد. یکی دیگر دوست دارد جلوی دوربین برود و در مورد موضوعات مورد علاقه‌اش ویدیو تهیه کنید. و همچنین یکی دیگر دوست دارد در خصوص موضوع مورد علاقه‌اش پشت میکروفون برود و یک پادکست ضبط کند.

توجه داشته باشید که اگر شما جلوی دوربین بروید روش تولید محتوا ویدیویی را انتخاب کنید، وارد حوزه بازاریابی تاثیرگذار (Infeluencer Marketing) و برندسازی شخصی (Personal Branding) نیز می‌شوید. در ادامه روش‌های کسب درآمد از اینترنت را بر منبای تولید محتوا در سه ‌بخش بررسی می‌کنیم.

روش‌های کسب درآمد از اینترنت از طریق تولید محتوا:

۱) تولید محتوا در رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی امروزه بیش از هر زمان دیگری محبوب و پرطرفدار هستند. در ایران ما در حال حاضر اینستاگرام بیشترین حجم کاربران فعال رسانه‌های اجتماعی را در اختیار دارد. و برای تولید محتوا می‌تواند بسیار مفید باشد.

در این قسمت باید با توجه به ویژگی که از خود می‌بینید، در قالب تصاویر و ویدیوهای کوتاه، محتوا با ارزش خود را خلق کنید. همیشه خود را جای کسی بگذارید که قرار است از صفحه شما دیدن کند. خودتان ببینید که دوست داشتید چه چیزی را ببینید تا غافل‌گیر شده و لذت ببرید. حال در هر موضوعی که می‌خواهد باشد، مهم نیست، فقط باید جذاب باشد و کاربر را جذب خود کند.

در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کنید، سعی کنید تصاویر منتشر شده خود را در بالاترین سطح ممکن قرار دهید. اگر عکس‌ها را شخصا خودتان می‌گیرید، کیفیت مطلوب شرط حضور در بالاترین سطح است. اگر هم کارها توسط نرم‌افزارهای ویرایش عکس ادیت شده‌اند و یا بر روی آن‌ها نوشته‌ای چیزی قرار گرفته، کیفیت فنی (از لحاظ رزولوشن عکس) مهم می‌نماید.

در کوتاه‌ترین زمان سعی کنید بهترین اطلاعات را منتقل کنید. چه در یک عکس‌نوشته باشد و یا چه در بخش توضیحات. خیلی کم و مختصر بنویسید اما مفید. افرادی که در حوزه مورد علاقه شما فعالیت می‌کنند را دنبال کنید و از آن‌ها الگو بگیرید. یادتان هم نرود که حتما از هشتگ‌ها استفاده کنید.

زمانی که همه این مقدمات را انجام دادید و مخاطبین – فالوورهای – شما رشد کردند، نوبت به درآمدزایی است. اول از همه توصیه می‌کنم که حساب خود را با اتصال به صفحه فیس‌بوک به‌حالت تجاری (Business Account) بر بیاورید تا بتوانید از آمار بخش Insight استفاده کنید و شناختی بر فالوورهای خود داشته باشید.

گذاشتن پست تبلیغاتی به‌صورت عکس و ویدیو مرسوم‌ترین حالت درآمدزایی در رسانه‌های اجتماعی است. می‌توانید در ازای دریافت هزینه برای ساعاتی تبلیغ یک صفحه دیگر را بر روی صفحه خود قرار دهید. با قابلیت لینک گذاشتن در استوری (Story) می‌توانید بهتر از قبل برای صفحه‌ها و سایت‌ها تبلیغ در صفحه خود قرار دهید.

همچنین می‌توانید صفحه خود را بفروشید! بله اگر برای مثال بر روی محتوا طنز عمومی و پرطرفدار رایج کار کنید و خبری از شخص خودتان بر روی صفحه نباشد، بعد جذب فالوور می‌توانید آن را با قیمت خوب بفروشید و از این طریق هم درآمد اینترنتی داشته باشید.

توجه داشته باشید که همه این‌ها زمانی میسر می‌شود که در هر حوزه‌ای که قصد فعالیت دارید، با کیفیت باشید. و محتوا با کیفیت ارائه دهید. در این مقاله نمی‌توان بیش از این به‌جزییات پرداخت اما سعی می‌کنیم در برنامه مقالات سایت، مقاله‌ای را هم در خصوص بازاریابی در اینستاگرام آماده و منتشر کنیم.

۲) ساخت ویدیو و انتشار در یوتوب و آپارات

اگر این مقاله را قرار بود تا ۲ ماه پیش در سایت منتشر کنیم، خبری از نام آپارات در کنار یوتوب (YouTube) نبود. اما الان هست. در اصل بخش درآمدی که از طریق بازدید ویدیوها در یوتوب بدست می‌‌آید، موضوع این بخش است و حال که آپارات هم سرویس مشابهی را اضافه کرده است، می‌توان به‌صورت مشترک برای هر دو آن‌ها این بخش را توضیح داد.

اهمیت تولید ویدیو و محتوای تصویری هر روز بیشتر از روز قبل می‌شود! واقعا به همین شکل است. روز به روز افراد سعی می‌کنند، ویدیو بیشتری بیینند تا اینکه بخواهند مقاله‌ای را بخوانند. از طرف دیگر زمان ویدیو هم مهم شده است و دیگر ویدیوهای ۱ ساعته بازدیدی به اندازه ویدیوهای کوتاه‌تر مثل ۱۵ دقیقه ندارند.

محتوا با ارزش باید در کوتاه‌ترین زمان منتقل شود. در این بخش می‌خواهیم در مورد یک مدل مرسوم کسب درآمد از اینترنت در یوتوب را بررسی کنیم. یوتوبرها – مخصوصا در آمریکا – از محصولات بسیاری ویدیو آموزشی و یا حتی معرفی تولید می‌کنند. خودشان جلوی دروبین می‌روند و یا روی آن صحبت می‌کنند. ویدیوهای معرفی محصول و یا خدمات، بازدید بسیار زیادی دارند. و بازدید زیاد در یوتوب برای آن‌ها درآمد مستقیم از اینترنت ایجاد می‌کند. علاوه بر این، می‌توانند از سیستم تبلیغات گوگل هم بر روی آن استفاده کنند و به‌ازای نمایش تبلیغ و یا به‌ازای کلیک بر روی آن کسب درآمد کنند.

روش کار آن‌ها به همین‌جا خلاصه نمی‌شود. در این قسمت یک هم‌پوشانی با بخش همکاری در فروش داریم. آن‌ها در سیستم همکاری در فروش سایت آمازون عضو می‌شوند و لینک‌ها مخصوص خود را که مربوط به آن محصولی است که در ویدیو در موردش صحبت می‌کنند را در قسمت توضیحات ویدیو منتشر می‌کنند. از همین رو افرادی که از طریق لینک‌های آن‌ها وارد فروشگاه شوند و خرید کنند هم برای یوتوبر درآمد ایجاد می‌کنند.

از مدل‌ ویدیوها در یوتوب کم نیست. و انواع مختلفی هم دارد. صرفا به معرفی و بررسی محصول خلاصه نمی‌شوند و در هر موضوعی که فکرش را بکنید، می‌توان ویدیو از این دست دید. سینما، ورزش، کتاب، مد و لباس و…

حال با توجه به امکان کسب درآمد از آپارات برای کاربران ایرانی، اکنون بهترین فرصت است که روش‌های مشابه و جواب گرفته‌ی یوتوب را اجرا کرد. بله همین‌طور است. چه‌بخواهید چه‌نخواهید این اتفاق خیلی زود در ایران و در آپارات هم می‌افتد و تبدیل به یک چیز همه‌گیر می‌شود.

روش درآمدزایی آن‌ها هم در مرحله اول از طریق بازدیدکننده‌ای است که ویدیوها را تماشا می‌کند. دوم از طریق تبلیغی که بر روی ویدیو توسط سایت انجام می‌شود. و روش کسب درآمد از اینترنت ی که در مرحله سوم برای تولید کننده محتوا ایجاد می‌شود، تبلیغ مستقیم در خود ویدیو است. که البته لازم است به بازدید بالا و شهرتی در بین سایرین رسیده باشید، تا کسی مستقیما به‌شما مبلغی را پرداخت کند تا برایش در ویدیو تبلیغ کنید.

۳) وبلاگ نویسی

وبلاگ نویسی جدا از اینکه به‌عنوان یکی از روش‌های کسب درآمد از اینترنت معرفی می‌شود، بلکه یک تمرین بسیار خوب برای نویسندگی و تبدیل شدن به یک نویسنده است. در تمرین‌هایی که برای نویسنده شدن مطرح می‌شود، می‌گویند که روزی ۱۰۰۰ کلمه باید نوشت. و شما با وبلاک نویسی مستمر می‌توانید قدم مهمی را در این حوزه هم بردارید.

وبلاگ‌نویسی شاید روش ساده‌تر و همچنین کم درآمدتری باشد. شما نیاز به زمان دارید تا مخاطبان خود را پیدا کنید. منظور از وبلاگ نویسی صرفا داشتن یک وبلاگ در یکی از سایت‌های وبلاگ‌دهی نیست. بلکه نوشتن مستمر است. این می‌توانید حتی بر روی سایت شخصی‌تان باشد و یا حتی در صفحه رسانه‌های اجتماعی خود.

مدل درآمدزایی وبلاگ‌نویس‌ها به دو صورت است. یک اینکه شخصی به‌صورت مستقیم از آن‌ها می‌خواهد که محصول و یا خدماتی را معرفی کند. یا حتی یک رپورتاژ آگهی متنی به آن داده می‌شود که در وب‌گاه خود آن را منتشر کند و با مخاطبینش به اشتراک بگذارد.

یا مدل دیگر که در اصل خارج از فضای وبلاگ‌نویسی است اما دلیل آن وبلاگ‌نویسی است! کمی سخت شد اما منظور این است که برای بسیاری از وبلاگ‌نویسان، فرصت‌های شغلی جذابی به‌وجود می‌آید. اگر در نوشتن تبحر خاصی داشته باشید و کاربرانی را هم همراه خود داشته باشید، از طرف سایت‌ها اینترنتی برای شما دعوت به همکاری ارسال می‌شود که در صورت تمایل می‌توانید با آن‌ها هم همکاری داشته باشید.

به پایان مقاله بررسی روش‌های کسب درآمد از اینترنت رسیدیم. در صورتی که در مورد هر یک از بخش‌های درآمدزایی آنلاین سوالی داشتید، می‌توانید آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. حتما به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

 

[megadesc]

حامی این مقاله سایت فوربو شوید

در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود، می‌توانید با انتخاب یکی از آیتم‌های زیر، به‌صورت کاملا اختیاری از فوربو حمایت کنید.

۲ هزار تومان | ۵ هزار تومان | مبلغ دلخواه

یا ما را در رسانه‌های زیر دنبال کنید

اینستاگرام | توییتر | تلگرام

[/megadesc]
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیر
امیر
4 سال قبل

شرکت کلاهبردار کانگورو یکی از دزدترین شرکت های تبلیغاتی هست که در ایران ظهور کرده. دیگه عملا تبلیغات این سایت رو در هیچ کدوم از سایت های معروف و رده بالای الکسا نمی بینید چون پول همه رو خورده! ترفند جدید این شرکت کلاهبردار این هست که به سایت های با الکسای چند هزار پیغام می ده و تقاضای همکاری می کنه. با پرداخت ماه اول، اعتماد وبمستر رو جلب می کنه و بعد با بهانه های الکی «بی کیفیت بودن کلیک‌ها»، «کم بودن بازدید»، «تعطیلات!» و «تغییر پکیج زمانی به کلیکی به دلخواه خودشون!» هزینه ماه های دیگه رو نمی پردازه و بعد از قطع همکاری به سراغ سایت های دیگه می ره. اینطوری عملا پولی هزینه نمی کنن. با همین شیوه ۳۵۰ هزار تومان سر ما کلاه گذاشتن و پول چند ماه رو بالا کشیدن!

comment image