همه‌چیز در مورد بازاریابی فصلی

همه‌چیز در مورد بازاریابی فصلی

Picture of رضا توکلی

رضا توکلی

نویسنده علاقه‌مند به داستان | سازنده فوربو

بازاریابی فصلی یکی از دیگر از تاکتیک‌های بازاریابی است که با شناخت آن می‌توانید، در رویدادها، تعطیلات و مناسبت‌های مختلف سال، فروش خوبی را تجربه کنید. در ادامه این مقاله با فوربو دیجیتال مارکتینگ همراه باشید.

مقدمه؛ فروش حداکثری در کوتاه‌ترین زمان

بسیاری از شرکت‌ها و کسب و کارهای اینترنتی به‌دنبال فروش حداکثری محصول و خدمات خود در کوتاه‌ترین زمان هستند. از همین رو به‌دنبال روش‌ها و تاکتیک‌های در بازاریابی می‌گردند تا به این موفقیت دست یابند. یکی از تاکتیک‌هایی که می‌توان از آن برای فروش حداکثری در یک بازه زمانی کوتاه استفاده کرد، بازاریابی فصلی است. در بازاریابی فصل ما با بررسی دقیق رویدادها و مناسب‌های هر فصل از سال، می‌توانیم کمپین‌های تاثیرگذاری را در کسب و کار خود داشته باشیم.

بازاریابی فصلی و زمین بازی آماده!

شما در هر مدل و تاکتیک بازارایابی باید در اولین مرحله احساس نیاز و برای خرید ایجاد کنید. باید بتوانید فضایی را برای خرید ایجاد کنید. تا محصولات‌تان به‌فروش برسد.

اما در بسیاری از مناسبت‌های رسمی -و شاید غیر رسمی- در آیین و فرهنگ یک کشور، فضایی از پیش ساخته شده است. برای مثال در کشور ایران، هیچ شرکت و کسب و کاری نیاز ندارد که فضای آخر سال و روزهای آخر اسفند را برای خرید آماده کند. منظور این است که نیازی به ایجاد میل و علاقه به خرید لازم نیست. زیرا فرهنگ آن پیش‌تر در سالیان طولانی شکل گرفته است.­ اینکه آخر سال زمان خرید است. اینکه برای سال جدید، آدم‌ها سعی می‌کنند نو شوند.

این فضا از پیش شکل گرفته‌ است و کسب و کار نیازی به ایجاد فرهنگ برای خرید ندارد. و صرفا باید محصول خودش را در بهترین زمان به مردم -و کاربران- معرفی کند. زمان انجام این کار و برنامه‌ریزی برای آن مهم است. این موردی است که سعی می‌کنیم در بازاریابی فصلی به‌آن بپردازیم. این مورد طبیعتا صرفا مخصوص ایران و مناسبت‌های آن نیست و همه‌جای دنیا می‌توان با استفاده از مناسبت‌ها در فصل‌های مختلف، تجربه فروش خوبی را رقم زد.

بازاریابی فصلی چیست؟

همه‌چیز در مورد بازاریابی فصلی

بازاریابی فصلی (Seasonal Marketing) یک تاکتیک بازاریابی است که هدف آن ایجاد و افزایش فروش در یک بازه زمانی مشخص در فصل تعطیلات و مناسبت‌های فصلی یک سال است.

با بازاریابی فصلی می‌توان با ارائه تخفیف‌ها و فرصت‌های ویژه‌ برای خرید محصول، فروش را افزایش داد. بسیاری از کسب و کارها زمان اصلی فروش‌شان در همین مناسب‌ها است. در ایران شب یلدا به‌عنوان بهترین زمان خرید -در فضای آنلاین- به‌حساب می‌آید. و بسیاری از افراد در این بازه زمانی خریدهای خود را انجام می‌دهند.

به‌غیر از مناسب‌ها و تعطیلات، پیش از ورود به‌فصل‌های هم می‌توان از بازاریابی فصل استفاده کرد. و برای مثال برای سال نو و فصل بهار، یک کمپین را اجرا کرد. از آنجایی که مستقیما در بازاریابی فصل هدما ما فروش کالا و خدمات، طبیعی است که این تاکتیک بازارابی بیشتر برای فروشگاه‌های اینرنتی موثر باشد.

مزایا بازاریابی فصلی

همان‌طور که مطرح شد، در مناسب‌های مختلف و آغاز فصل‌های سال، تمایل مردم به خرید محصول بیشتر می‌شود. و این نتیجه تلاش و کار یک یا دو شرکت نیست. بلکه در فرهنگ یک جامعه طی سال‌ها جای گرفته است. همه‌جای دنیا نزدیک به تحویل سال، همه مردم به‌دنبال خرید محصول و نو کردن چیزهای خود هستند.

در این فصل کسب و کارهایی که ابزار و وسایل خانه می‌فروشند، تجربه فروش خوبی را خواهند داشت. فروشندگان پوشاک نیز به همین صورت، بهترین زمان فروش را در روز‌های منتهی به‌سال نو دارند. حال در کسب و کارهای اینترنتی و فضای آنلاین هم به‌واسطه اشتیاق مردم به خرید، رکوردهای فروش در این مناسب‌ها جابه‌جا می‌شود.

بازاریابی فصلی بهترین تاکتیک برای فروش کالاهای تازه و قدیمی!

زمانی که محصولات جدید خود را برای فصل جدید، مثلا زمستان تهیه می‌کنید. می‌توانید با یک کمپین و به‌کارگیری بازاریابی فصلی آن‌ها را به‌فروش برسانید. فصل‌های مختلف سال و محصولات مرتبط با آن‌ها با یک کمپین می‌توانند به‌سرعت به‌فروش برسند.

همچنین محصولات قدیمی انبار خود را هم می‌توانید در این مناسب‌ها با تخفیف به‌فروش برسانید. زمان تامین کالا در فروشگاه شما می‌تواند بسته به بازاریابی فصلی تغییر کند. ایجاد یک فضای لذت‌بخش برای خرید در مناسبت‌های مختلف سال بهترین روش برای فروش محصولات جدید و هم قدیمی است.

توجه هم داشته باشید که فرقی بین کسب و کارهای سنتی و آنلاین نمی‌کند. در کسب و کار اینترنتی و فروشگاه‌های اینترنتی با توجه به ابزار و امکاناتی که برای معرفی و به‌نمایش گذاشتن وجود دارد، کار فروش شما راحت‌تر هم خواهد بود. در ادامه مقاله سعی می‌کنیم بیشتر به جنبه‌های آنلاین بازاریابی فصلی بپردازیم و آن را در چارچوب دیجیتال مارکتینگ بررسی کنیم.

 

اولین مرحله بازاریابی فصلی؛ آماده‌سازی برای فروش

در اولین مرحله شما باید به‌صورت دقیق مناسبت‌ها و زمان‌های ویژه خرید را مشخص کنید. در هر کسب و کار و موضوع فعالیت مناسب‌ها فرق می‌کند. و قرار نیست همه کسب و کارها و فروشگاه‌ها، در تمامی مناسبت‌ها کمپین داشته باشند.

شما در ابتدا با شناخت حوزه فعالیت خود باید مناسبت‌ها و رویدادهای سال را مورد بررسی قرار دهید. با اینکه همه کسب و کارها نمی‌توانند در تمامی رویدادها شرکت‌ کنند، اما یک سری زمان‌های فروش برای هر کسب و کاری وجود دارد. برای مثال سال نو می‌تواند یک بهانه برای خرید در هر مدل کسب و کار باشد.

مناسبت‌های دیگر در ایران می‌توانند روز مادر و روز پدر باشند. اگر خدماتی مرتبط با این گروه دارید، باید زمان دقیق آن‌ها را مشخص کنید. شب یلدا، عید فطر، ماه رمضان، روز معلم، روز مرد و زن و کلی روزهای دیگر می‌توانند زمان‌های مناسب برای اجرای کمپین باشند.

در فرهنگ‌های دیگر کریسمس و روزهای منتهی به‌‌آن زمان‌های خوبی برای کمپین هستند. که البته در ایران هم می‌توان از آن‌ زمان استفاده کرد. روز شکرگذاری، هالووین و ولنتاین هم از دیگر مناسبت‌هایی هستند که کمپین‌های زیادی به‌واسطه آن‌ها شکل می‌گیرد.

فروشگاه اینترنتی در حوزه پوشاک می‌تواند در همه مناسبت‌ها حضور داشته باشد. زیرا محصول آن می‌تواند در هر فصل و مناسبتی کاربرد داشته باشد. یک سایت خدمات میزبانی وب هم می‌تواند در روزهای مهم سال مثل سال نو و شب یلدا و… کمپین داشته باشد. ولی برای مثال هالووین یا فصل پاییز مناسبت‌های جذابی برای این کسب و کار و حوزه فعالیتشان نیست.

پس در اولین مرحله باید مناسبت‌های سال و فصل آن‌ها را مشخص کنید. متناسب‌ترین آن‌ها را با موضوع و حوزه فعالیت خود انتخاب کنید. سپس وارد مرحله بعدی یعنی برنامه‌ریزی بازاریابی فصلی شوید.

برنامه‌ریزی بازاریابی فصلی

برنامه ریزی بازاریابی فصلی

از بازاریابی فصلی، مناسبت‌ها و ویژگی‌های آن گفتیم. اما شما باید یک برنامه و استراتژی برای آن داشته باشید. و بدانید که صرف اینکه به روزهای انتهایی سال نزدیک می‌شویم، قرار نیست فروش شما افزایش پیدا کند. بلکه باید برای آن آماده شوید.

فقط پیش از شروع کاری به مدل ارائه محصول و تخفیف‌های آن نداریم. و این بستگی به رویکرد شما برای فروش محصول دارد. هم می‌توانید به‌صورت کلی یک تخفیف داشته باشید. و هم کد تخفیف برای مناسبت‌ها درنظر بگیرید. به‌صورت کلی تخفیف دادن و قیمت‌گذاری کمتر از حالت معمول، از ویژگی‌های اصلی کمپین‌ها است که باید به آن توجه داشته باشید.

  • طراحی گرافیک

در برنامه‌ریزی و استراتژی کمپین بازاریابی فصلی باید در گرافیک یک بازطراحی (Redesign) داشته باشید. در طرح‌ها و حتی لوگو کسب و کار خود می‌توانید از رنگ‌های هماهنگ با آن مناسبت استفاده کنید. همچنین استفاده از لوگو و آیکون‌های خاص در کنار لوگو هم بسیار مرسوم است.

در این زمینه شما می‌توانید گوگل را الگو خود قرار دهید. البته گوگل از حرفه‌ای‌ترین طرح‌ها برای لوگو صفحه اصلی خود استفاده می‌کند. و شما قرار نیست که طرحی به قدرت آن داشته باشید. اما با نگاه کردن تغییرات لوگو گوگل می‌توانید دید خوبی نسبت به هماهنگ‌سازی لوگو با مناسبت‌ها داشته باشید.

علاوه بر لوگو، می‌توانید طرح‌های گرافیکی مختلفی را برای بنرها، بخش‌های مختلف سایت، اسلاید و طرح‌های فراخوان عمل (Call to Action) داشته باشید. با استفاده از طرح‌های هماهنگ می‌توانید فضا را برای ایجاد انگیزه و خرید دوچندان کنید.

  • زیرساخت فنی

به‌گفته مدیران فروشگاه‌های اینترنتی زمان پیک فروش اینترنتی ایران، در روزهای منتهی به شب یلدا است. یعنی موفق‌ترین کمپین بازاریابی فصلی مربوط به مناسبت یلدا است. از همین رو بسیاری از افراد در این زمان به فروشگاه‌های اینترنتی مراجعه می‌کنند.

مراجعه زیاد نیازمند پهنای باند مناسب برای میزبانی است. کاربران اینترنت که در کمپین‌ها و مناسبت‌های مختلف یک‌دفعه و در یک زمان کوتاه به سایت مراجعه می‌کنند، علاوه بر ایجاد فروش و درآمد برای شما، احتمال از دسترس خارج شدن سایت شما را هم فراهم می‌کنند!

از همین رو لازم است که در زمان کمپین‌های بازاریابی فصلی به‌فکر زیرساخت فنی سایت خود باشید.در آن مدت لازم است از پهنای باند و ظرفیت و منابع بیشتری برای میزبانی سایت خود استفاده کنید. تا به‌واسطه بازدید زیاد سایت شما داون (Down) و از دسترس خارج نشود.

  • زمان‌بندی

از حداقل یک هفته باید مقدمات کمپین خود را فراهم کنید. طرح‌ها آماده کنید و آماده اطلاع‌رسانی شوید. اینکه کاربران شما از چند روز قبل بدانند که در چه تاریخی کمپین دارد، بسیار اهمیت دارد. از همین رو باید حتما زمان‌بندی برای معرفی و اطلاع‌رسانی آن داشته باشید.

ایجاد یک شمارش‌گر یا شمارش معکوس برای شروع کمپین‌ هم از راه‌های جذابی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. اما همین‌ ترین در زمان‌بندی، اطلاع‌رسانی کمپین است.

  • اطلاع‌رسانی

زمانی که قصد دارید برای یک مناسبت کمپین داشته باشید باید حتما آن را اطلاع‌رسانی کنید. استفاده از خبرنامه بسیار مهم است. لیست کاربرانی که ایمیل‌شان را به‌شما داده‌اند باید در اولیت باشند. و اول آن‌ها را از کمپین و تخفیف‌های خود آگاه کنید.

در صفحه خود سایت و یا صفحات پربازدید سایت می‌توانید با استفاده از نوارهای تبلیغاتی و یا پاپ‌آپ‌هایی کاربران را از زمان کمپین خود مطلع کنید. اما مطلع کردن چگونه باید باشد؟ کجا باید اطلاعات کمپین قرار بگیرد؟ در یک لندینگ پیج اختصاصی کمپین.

  • صفحه فرود کمپین

شما در یک صفحه فرود یا همان لندیگ پیج (Landing Page) باید اطلاعات کامل کمپین را منتشر کنید. از ویژگی‌ها، تخفیف‌ها، نوع محصولات و خدمات و از همه مهم‌تر تاریخ شروع و اتمام آن. این‌ها ویژگی‌های اصلی یک صفحه فرود مرتبط با یک کمپین در بازاریابی فصلی است.

طرح‌های گرافیکی که پیش‌تر به ‌آن اشاره کردیم در این صفحه باید مورد استفاده قرار بگیرند. به‌طوری ساختار و طراحی آن با سایر صفحات‌تان متفاوت باشد.

  • تبلیغات

اگر قصد دارید یک کمپین بسیار بزرگ و هدف‌مند را در یک فصل یا مناسبت اجرا کنید، می‌توانید از ابزار تبلیغات نیز استفاده کنید. در حالت اطلاع‌رسانی شما صرفا کاربرانی که با شما آشما هستند را به مطلع می‌کردید، اما در تبلیغات می‌توانید کاربران جدید را جذب کسب و کار خود کنید.

در زمان بازاریابی فصلی تبلیغات هم می‌تواند اثرگذاری بیشتری داشته باشد. زیرا کاربران را آگاه می‌کند که در یک زمان کوتاه شانس خرید و استفاده از خدمات را با قیمت پایین‌تر دارند. از همین رو زمان برای کاربر محدود می‌شود.

حال هر چه قدر که کمپین برای کاربر اولیت برای خرید ایجاد کند، در زمان مناسبی باشد و تخفیف مناسب باشد، زمان تصمیم‌گیری کاربران می‌تواند کمتر شود. و فروش زودتر ایجاد شود.­ از همین رو در کمپین‌های فصلی خود هم می‌توانید از تبلیغات استفاده کنید.

علاوه بر انواع تبلیغات در اینترنت می‌توانید از رسانه‌های اجتماعی هم برای اطلاع‌رسانی و هم تبلیغات استفاده کنید.

  • رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی ابزار قدرتمندی برای اطلاع‌رسانی کمپین‌های مناسبتی هستند. و لازم است که حتما از آن استفاده کنید. در رسانه‌های اجتماعی مختلف بر اساس طرح‌های گرافیکی که به آن اشاره کردیم، می‌توانید فضا را برای کمپین خود فراهم کنید.

برعکس تبلیغات و اطلاع‌رسانی که در خود سایت انجام می‌شد، و توصیه شد که از یک صفحه فرود استفاده کنید. لازم نیست در رسانه‌های اجتماعی حتما کاربران را به سایت خود هدایت کنید. بلکه می‌توانید در با طرح‌های گرافیکی جذاب در قالب چندین پست، پیام‌های اصلی کمپین خود را که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم، معرفی کنید.

پایان

به انتهای مقاله بازاریابی فصلی رسیدیم. در این مقاله سعی کردیم به نکات اصلی این تاکتیک بازاریابی و بخش‌های مربوط به برنامه‌ریزی آن را مورد بررسی قرار دهیم. در صورتی که در خصوص محتوا مطرح شده سوالی داشتید، حتما آن را از طریق قسمت نظرات ارسال کنید. ما حتما به نظر شما پاسخ خواهیم داد.

[megadesc]

حامی این مقاله سایت فوربو شوید

در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود، می‌توانید با انتخاب یکی از آیتم‌های زیر، به‌صورت کاملا اختیاری از فوربو حمایت کنید.

۲ هزار تومان | ۵ هزار تومان | مبلغ دلخواه

یا ما را در رسانه‌های زیر دنبال کنید

اینستاگرام | توییتر | تلگرام

[/megadesc]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها