همه‌چیز در مورد بازاریابی خبرنامه‌ای Newsletter-Marketing

همه‌چیز در مورد بازاریابی خبرنامه‌ای

Picture of رضا توکلی

رضا توکلی

نویسنده علاقه‌مند به داستان | سازنده فوربو

بازاریابی خبرنامه‌ای یکی دیگر از روش‌های بازاریابی دیجیتال است که در بازاریابی از طریق مخاطبین خبرنامه سایت شما انجام می‌شود. این مدل ارتباط کاملی با بازاریابی ایمیلی نیز دارد. که در ادامه مقاله بیشتر به آن می‌پردازیم. در ادامه با فوربو دیجیتال مارکتینگ همراه باشید.

مقدمه؛ ایمیل مهم است!

در مقاله مربوط به بازاریابی ایمیلی به این مورد اشاره شده بود که باید آن را جدی گرفت. و همچنان به آن ادامه داد. شاید فکر کنید که شبکه‌های اجتماعی امروزه قدرت بیشتری دارند و باید تنها روی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی مترکز شد.

اما در این مورد باید گفت که رسانه‌های اجتماعی می‌آیند و می‌روند. بارها این مورد اتفاق افتاده و مطمئن باشید که در آینده‌ هم این مورد تکرار خواهد شد. یعنی اقبال مردم برای کار با یک رسانه‌ اجتماعی همیشگی نیست. و مدام رسانه‌های اجتماعی مختلفی مطرح و سپس -تقریبا- فراموش می‌شوند. اما ایمیل افراد ثابت است.

کاربران با همان ایمیل خودشان در همه این‌ شبکه‌های اجتماعی حساب کاربری دارند. و این بسیار مهم است. ایمیل ابزاری است که همچنان می‌تواند در بازاریابی پرقدرت باشد. بازاریابی ایمیلی یا همان ایمیل مارکتینگ همچنان توسط بزرگ‌ترین سایت‌ها و کسب و کارها -در همه‌جای دنیا- مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در دل بازاریابی ایمیلی، می‌توان نام مدل دیگری از بازاریابی را به‌نام بازاریابی خبرنامه‌ای مشاهده کرد. خبرنامه سایت‌های اینترنتی هم می‌تواند محلی برای اجرای تکنیک‌های بازاریابی باشد. در این مدل بازاریابی مخاطبین هدف یا همان بازار هدف‌ ما، افرادی هستند که در خبرنامه سایت، عضو شده‌اند. و به‌اصطلاح آن را سابسکرایب (Subscribe) می‌کنند.

در این مقاله از سایت فوربو قصد داریم شما را با تاکتیک بازاریابی خبرنامه‌ای آشنا کنیم. اینکه ماهیت آن چیست؟ چه اهدافی دارد و چگونه می‌توان آن را برای سایت و کسب و کار اینترنتی خود اجرا کرد. در ادامه با فوربو همراه باشید.

خبرنامه چیست؟

خبرنامه (Newsletter) یک ابزار در سایت‌های اینترنتی است. خبرنامه در ظاهر یک فرم است. یک فرم که می‌تواند شامل فیلدهای نام و نام‌خانوادگی و آدرس ایمیل افراد باشد.

سایت‌ها با بدست آوردن ایمیل افراد، آن‌ها را جز خبرنامه سایت و کسب و کار خود می‌کنند. و برای آن‌ها ایمیل‌های مرتبط با موضوع کسب و کارشان را اسال می‌کنند.

بازاریابی خبرنامه‌ای چیست؟

همه‌چیز در مورد بازاریابی خبرنامه‌ای Newsletter-Marketing

بازاریابی خبرنامه‌ای (Newsletter Marketing) یک تاکتیک بازاریابی دیجیتال است که زیر مجموعه بازاریابی ایمیلی به‌حساب می‌آید. زیرا برای استفاده و اجرا کردن آن نیاز به اصول بازاریابی خبرنامه‌ای یا ایمیل مارکتینگ دارید.

در بازاریابی خبرنامه‌ای از تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ یا همان بازارابی دیجیتال در سیستم خبرنامه سایت استفاده می‌شود. اما پیش از آنکه به‌سراغ اهداف بازاریابی آن بریم، اجازه دهید توضحیاتی را در مورد ساز و کار خبرنامه بدهیم.

مطالب سایت شما درست مثل روزنامه و مجله‌های است که روی دکه روزنامه‌فروشی‌ها قرار گرفته است. آن دکه در اینترنت، موتور جستجو‌ای مثل گوگل است. مردم به دکه سر می‌زدنند و هر چند وقت یکبار یکی از روزنامه‌ها را می‌گیرند و می‌خوانند.

اگر محتوا و کیفیت روزنامه‌ها و مجله‌ها بالا باشد، قطعا مخاطب را جذب می‌کند. و مخاطب دوست دارد که شماره‌های بعدی آن را هم تهیه کند شما در سایت برای پیاده کردن تکنیک بازاریابی خبرنامه‌ای درست باید به همین شکل عمل کنید.

در مرحله اول باید محتوا با کیفیتی را ارائه دهید. تا کاربر جذب شود. سپس به آن پیشنهاد دهید که عضو خبرنامه شود. خبرنامه درست مثل اشتراک مجله است. وقتی خوانندگان اشتراک یک مجله‌ای را تهیه می‌کنند، همه شماره‌های آینده آن مجله به آدرس پستی آن شخص ارسال می‌شود.

حال در اینترنت هم با خبرنامه همچین اتفاقی تکرار می‌شود. کاربر بعد از عضویت در خبرنامه می‌تواند مطالب سایت شما در ایمیل خود مشاهده کند و آن‌ها را بخواند. رویکرد هر سایت و کسب و کاری در انتشار و تولید محتوا برای خبرنامه متفاوت است. که در ادامه به آن هم می‌پردازیم.

اهداف بازاریابی خبرنامه‌ای

همه‌چیز در مورد بازاریابی خبرنامه‌ای Newsletter-Marketing

خیلی کلی می‌توان هدف بازاریابی خبرنامه‌ای را هم مانند همه تکنیک‌های بازاریابی، در نهایت برندسازی و همراه کردن کاربر با کسب و کار -سایت- دانست.

بازاریابی خبرنامه‌ای از آن جنس تکنیک‌های است که به‌صورت غیر مستقیم بر روی سایت و کسب و کار اینترنتی شما تاثیر می‌گذارد. و در دسته تکنیک‌های بازارابی درون‌گرا قرار می‌گیرد.

[megadesc]در این خصوص توصیه می‌کنم مقاله‌های بازاریابی مستقیم و بازاریابی درون‌گرا و برون‌گرا را مطالعه کنید.[/megadesc]

اگر یک سایت مجله خبری دارید و صرفا محتوا تولید می‌کنید، می‌توانید از بازاریابی خبرنامه‌ای برای همراه کردن کاربران با سایت استفاده کنید. بهترین مقالات و مطالب خود را می‌توانید به ایمیل کاربران ارسال کنید.

در سایت‌های مدل محتوایی که محصول و خدماتی برای عرضه مستقیم وجود ندارد، مدل درآمدی به تبلیغات خلاصه می‌شود. در بازاریابی خبرنامه‌ای خود هم می‌توانید آن را لحاظ کنید. یعنی در سایت خود افراد زیادی را جذب خبرنامه کنید. سپس در صفحه مربوط به تبلیغات به تبلیغ‌دهندگان این مورد را متذکر شوید که تبلیغ آن‌ها در خبرنامه هم برای هزاران نفر ارسال می‌شود.

اما اگر خودتان کسب و کاری دارید که محصولی را در آن عرضه می‌کنید، می‌توانید پیشنهاد‌هایی را در خبرنامه در این خصوص ارسال کنید. در ادامه مقاله بیشتر بر روی این مدل مانور می‌دهیم. یعنی شما محصول و یا خدماتی دارید که بابت آن هزینه دریافت می‌کنید. حال می‌خواهید از بازاریابی خبرنامه‌ای استفاده کنید.

اشتباه نکنید؛ بازاریابی خبرنامه‌ای کلاه خاکستری!

پیش از آنکه دقیق‌تر به ارائه پیشنهادهایی برای خرید و ترغیب کاربران به عضویت در خبرنامه اشاره کنیم. یک مورد را باید توجه داشته باشید. اینکه خبرنامه ایمیلی سایت شما نباید تبدیل به یک خبرنامه تبلیغاتی شود.

همان‌طور که در ابتدای بخش اهداف این مدل بازاریابی گفتیم، شما باید در نهایت به برندسازی و هویت برند خود فکر کنید. دوست دارید کسب و کار شما در ذهن مخاطب چگونه ترسیم شود؟

یک سایتی که در خبرنامه پشت سر هم ایمیل‌های تبلیغاتی ارسال می‌کند و عملا کار آن اسپم است. یا اینکه سایتی که بهترین و مفیدترین مطالب خودش را در خبرنامه ارسال می‌کند.

همانند اصول سئو که مدل‌های سئو کلاه سفید و کلا سیاه داریم. در این مورد هم می‌توان ارسال ایمیل تبلیغاتی و اسپم را سئو کلاه سیاه. و ارسال مطالب مفید و با ارزش را سئو کلاه سفید فرض کرد.

مرز بین این دو مدل، همان مثل سئو کلاه خاکستری است. شما باید با خبرنامه، کاربران را در اولین مرحله همراه خود کنید. قطعا باید با ارائه پیشنهادهای جذاب و ارائه مفیدترین و با ارزش‌ترین محتواهای خود در خبرنامه این اتفاق می‌افتد نه با ارسال پیشنهادهای تبلیغاتی.

چه محتوایی را در خبرنامه‌ منتشر کنیم؟

همه‌چیز در مورد بازاریابی خبرنامه‌ای Newsletter-Marketing

در این بخش به‌صورت جدا از هم مواردی را مطرح می‌کنیم. اما فقط یک نکته بسیار مهم را نباید فراموش کنید. اینکه صرفا یک ایمیل به ایمیل کاربر ارسال کنید، اسمش خبرنامه نیست. خبرنامه شما باید دارای برنامه باشد با بتوان اسم آن را دقیقا خبرنامه گذاشت و در پس آن بازاریابی خبرنامه‌ای انجام داد.

اینکه فقط یک پیشنهاد، یک کد تخفیف یا هدیه‌ای به‌صورت رایگان به ایمیل افراد ارسال کنید، این افراد نمی‌تواند جز خبرنامه شما به‌حساب بیایند. خبرنامه شما در بهترین حالت باید ویژگی‌های مثل موارد زیر داشته باشد.

بهترین روش؛ تولید محتوا جدید برای خبرنامه

اگر بتوانید برای اعضای خبرنامه خود محتوا اختصاصی و جدید بنویسد، بهترین کار را کرده‌اید. به‌شخصه خبرنامه‌هایی را که محتوا جدید و اضافی بر چیزی که در سایت منتشر می‌کنند را ترجیح می‌دهم.

وقتی در یک حوزه کاری فعالیت می‌کنید، می‌توانید یک بخش آن را در سایت نادیده بگیرید و آن را به بخش خبرنامه منتقل کنید. مطالب سریالی و دنباله‌دار را می‌توانید به این شکل در یک برنامه زمانی در خبرنامه منتشر کنید. برای مطلع کردن کاربران هم بهترین راه‌ انتشار یک یا چند بخش از محتوایی است که قرار است آن را در خبرنامه منتشر کنید، بر روی سایت است.

در صورتی که محتوا جدید و تازه در خبرنامه منتشر کنید، در بهترین روش مدل بازاریابی خبرنامه‌ای قدم برداشته‌اید. زیرا کاربران و مشترکان خبرنامه شما، بیشتر از مدل‌های دیگر همراه این بخش از کسب و کار شما خواهند شد. و می‌توانید در ادامه روند انتشار ایمیل‌های خود، بخش‌های غیر رایگان خود را معرفی کنید. مانند پیشنهادهایی برای خرید در یک دوره زمانی مشخص.

برای مثال شما در یک فروشگاه اینترنتی می‌توانید یک سری محتوا در خصوص مقایسه محصولات را به بخش خبرنامه خود منتقل کنید. سپس در بین مطالب مقایسه خرید که در خبرنامه برای کاربران ارسال می‌کنید، محصولات سایت خود را هم پیشنهاد دهید. و لینک مربوط به خرید آن‌ها را قرار دهید. این مدل بهترین حالت پیشنهاد دادن برای خرید در متن خبرنامه ایمیلی است.

آگاه‌سازی از بهترین مطالب

بهترین و مهم‌ترین مطالب سایت خود را هم می‌توانید از طریق خبرنامه برای کاربران ارسال کنید. اگر حجم مطالب سایت شما زیاد باشد، طبیعتا همه افراد فرصت کافی برای خواندان و حتی مشاهده عنوان آن را ندارند.

از همین رو می‌توانید در هفته، مهم‌ترین مطالب خود را در قالب یک خبرنامه ایمیلی برای کاربران مشترک ارسال کنید. در این حالت دیگر خبری از تولید محتوا نیست. شما صرفا کافی است که عنوان و توضیحات کوتاهی را در خصوص آن مطلب بنوسید و سپس لینک مطالعه متن کامل را در خبرنامه قرار دهید. تا کاربر تنها به‌واسطه خبرنامه از وجود آن مطلب آگاه شود. و در سایت آن را مطالعه کند.

نکته مهم در این مورد این حالت، این است که حتما سعی کنید بهترین مطالب و مقالات خود را ارسال کنید. اگر هم بهترین و یا مهم‌ترین ندارید، چیزی نفرستید. تنها مطالبی را ارسال کنید که در یک بازه زمانی -مثلا یک هفته- ارزش بالاتری نسبت به سایر مقالات داشته‌اند.

در صورتی که مقالات و مطالب ارسالی شما توسط کاربر مهم تلفی نشود، احتمالا لغو کردن اشتراک (Unsubscribe) بالا می‌رود.

ارسال بهترین مطالب ماه/هفته

در صورتی که سایت و کسب و کار شما چندان برنامه تولید محتوا منظم و مرتبی ندارد، می‌توانید در ماه یک مطلب را برای کاربران به‌صورت کامل ارسال کنید. در این حالت باید بهترین مطلب یا مقاله‌ای که فکر می‌کنید در ماه و یا هفته، منتشر کرده‌اید را در ایمیل ارسال کنید.

طبیعتا مقالات خیلی طولانی -بیشتر از ۱۰۰۰ کلمه- برای ارسال کامل در ایمیل مناسب نیستند. و مجدد مجبور خواهید که لینک آن را در ایمیل وارد کنید. اما منظور کلی در این مدل، آن است که شما مقاله یا مطلب را برای کاربر در همان ایمیل شرح دهید.

برای تشویق کاربران به عضویت در خبرنامه چکار کنیم؟

مواردی که در این بخش مطرح شده‌اند، پیش‌تر در مقالات مربوط به اصول بازاریابی ایمیلی و بازاریابی فراخوان عمل هم معرفی شده‌اند. اما تفاوت در این بخش این است که قرار نیست این تنها عمل شما باشد. یعنی قرار نیست تنها یک کتاب الکترونیک ارسال کنید و تمام. بلکه روش‌ها را باید در راستای شروع یک برنامه بازاریابی خبرنامه‌ای استفاده کنید.

در ادامه دو مورد ارسال هدیه و کد تخفیف را به‌عنوان عوامل تشویق‌کننده برای عضویت در خبرنامه، بررسی می‌کنیم.

ارسال هدیه

هدیه و کلا دادن یک محصول (در این قسمت غیر فیزیکی) به‌صورت رایگان می‌تواند انگیزه بسیار خوبی برای کاربران باشد تا در خبرنامه سایت شما ثبت‌نام کنند. ارسال یک کتاب الکترونیک مرتبط با کسب و کار شما بسیار موثر باشد.

در واقع این هدیه که به ایمیل افراد ارسال می‌شود، نباید به‌عنوان تنها چیز ارائه شده مطرح شود. در واقع شما باید طبق مواردی که در پاراگراف قبل، در خصوص محتوا ارائه شده در خبرنامه مطرح شد، محتوا ویژه خود را در خبرنامه ارسال کنید. حال در کنارش این هدیه را هم به‌عنوان یک انگیزه برای تشویق کاربر داشته باشید.

برای مثال می‌توانید در بخش مربوطه، این‌گونه بنویسد که «با عضویت در خبرنامه سایت، کتاب الکترونیک x نیز برای شما ارسال می‌شود»

این هدیه می‌تواند هر چیزی که در توان شماست باشد. برای مثال یک کتاب الکترونیک مرتبط با کسب و کار. یک فایل دانلودی خاص. یک برنامه غذایی یا ورزشی. یک افزونه یا قالب مخصوص وردپرس و یا هرچیز دیگر.

ارسال کد تخفیف

کد تخفیف هم می‌تواند عامل تشویق‌کننده موثر دیگری برای عضویت در خبرنامه باشد. در اولین ایمیل ارسالی برای کاربران می‌توانید یک کد تخفیف را برای اولین خرید ارسال کنید.

در مسیر بازاریابی خبرنامه‌ای خود همچنین باید کاربر را از سایر کد تخفیف‌های خود آگاه کنید. در کمپین‌ها و دوره‌های فروش ویژه خود می‌توانید کد تخفیف‌ها در بین مطلب و محتوا ارسالی خبرنامه خود، برای کاربر بفرستید.

برای شروع بازاریابی خبرنامه‌ای باید چکار کنیم؟

همه‌چیز در مورد بازاریابی خبرنامه‌ای Newsletter-Marketing

در این مقاله در خصوص مباحث تئوری بازاریابی خبرنامه‌ای صحبت کردیم. شما برای اجرا یک برنامه بازاریابی خبرنامه‌ای باید از سرویس‌های ایمیل مارکتینگ استفاده کنید. از آن‌جایی که ارسال ایمیل به تعداد کاربران زیاد نیازمند یک سیستم ارسال ایمیل است. برای ارسال ایمیل‌های خبرنامه خود هم باید از آن‌ها استفاده کنید.

سرویس‌هایی مانند میرلایت (MailerLite) و میل چیمپ (MailChimp) بهترین ابزارها برای اجرای بازاریابی ایمیلی و همچنین خبرنامه‌ای هستند. این دو سرویس امکاناتی کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهند و همچنین سازگاری کاملی هم با سیستم مدیریت محتوا وردپرس دارند.

پایان مقاله بازاریابی خبرنامه‌ای

به انتها مقاله بازاریابی خبرنامه‌ای یا بازاریابی از طریق خبرنامه رسیدیم. در صورتی که در خصوص این مقاله سوالی داشتید، می‌تونید اون رو از طریق قسمت نظرات ارسال کنید. ما حتما به‌نظر شما پاسخ می‌دهیم.

 

[megadesc]

حامی این مقاله سایت فوربو شوید

در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود، می‌توانید با انتخاب یکی از آیتم‌های زیر، به‌صورت کاملا اختیاری از فوربو حمایت کنید.

۲ هزار تومان | ۵ هزار تومان | مبلغ دلخواه

یا ما را در رسانه‌های زیر دنبال کنید

اینستاگرام | توییتر | تلگرام

[/megadesc]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها