آنلاین کردن کسب و کار سنتی

چگونه کسب و کار سنتی خود را آنلاین کنیم؟

Picture of رضا توکلی

رضا توکلی

نویسنده علاقه‌مند به داستان | سازنده فوربو

با گسترس سطح دسترسی مردم به اینترنت، بسیاری از امور روزانه از جمله خرید، از طریق اینترنت انجام می‌شود. فروشگاه‌های اینترنتی امروزه سهم قابل‌توجهی از بازار خرده‌فروشی را از آن خود کرده‌اند و این روند در حال پیشرفت است. بسیاری از صاحبان کسب و کارهای سنتی مانند مغازه‌های سطح شهر و فروشگاه‌های محلی از آنلاین شدن خریدهای مردم تا حدودی گله دارند اما در این مقاله قصد داریم مسیر و آنلاین شدن کسب و کارهای سنتی را در چند مثال مطرح کنیم. در ادامه مقاله چگونه کسب و کار سنتی خود را آنلاین کنیم ، با سایت فوربو دیجیتال مارکتینگ همراه باشید.

یک پیشنهاد: مقالات سایت فوربو به گونه‌ای نگارش می‌شوند که در راستای تکمیل یک هدف باشند. به همین دلیل در ابتدای مقالاتی که ارتباط‌هایی با یک دیگر دارند، سطری با عنوان پیش‌نیاز نوشته می‌شود که توصیه می‌کنیم، آن را هم مطالعه کنید، زیرا برخی عناوین ممکن است در این مقاله مطرح شوند اما توضیح کامل آنها در مقاله پیش‌نیاز باشد. همچنین سعی می‌کنیم کلمات کلیدی هر مقاله را به صفحه مربوطه لینک دهیم تا شما در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به همه مقالات آن موضوع دسترسی داشته باشید.

[megadesc]

پیش‌نیاز این مقاله: برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی نیاز به چه دانش و ابزاری داریم؟

[/megadesc]

آنلاین کردن کسب و کار سنتی

چگونه کسب و کار سنتی خود را آنلاین کنیم؟

پیش‌بینی می‌شود که کسب و کارهای سنتی برای بقا خود نیاز به تغییر و ارائه خدمات به صورت آنلاین دارند

در ابتدا بهتر است تعریفی از کسب و کارهای سنتی داشته باشیم. کسب و کار سنتی آن دسته کسب و کارهایی هستند که امروزه در مقابل کسب و کارهای اینترنتی ایستاده‌اند. یعنی هر فروشگاه و مغازه‌ای در سطح شهر، یک کسب و کار سنتی است. بسیاری از اغلام موجود در فروشگاه‌های سطح شهر به صورت آنلاین، در فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ، به‌فروش می‌رسند. وقتی یک محصول به آسانی و با همان قیمت (و حتی با وجود تخفیف‌های دروه‌ای، ارزان‌تر) در یک فروشگاه اینترنتی به‌فروش می‌رسد، چرا افراد شهر باید خود را به‌زحمت انداخته و برای خرید آن ساعت‌ها وقت خود را بگذرانند. از همین رو پیش‌بینی می‌شود که کسب و کارهای سنتی برای بقا خود نیاز به تغییر و ارائه خدمات به صورت آنلاین دارند اما چگونه این فرآیند باید صورت گیرد؟ در ادامه این مقاله مسیر و راهی که شما برای آنلاین کردن کسب و کار سنتی خود نیاز دارید را مشخص خواهیم کرد.

قدم اول) بررسی شرایط کسب و کار برای آنلاین شدن

در اولین مرحله باید شرایط کاری خودتان را بسنجید. آیا کسب و کار سنتی شما پتانسیل آنلاین شدن را دارد یا خیر. برای مثال یک سری شغل‌ها نمونه آنلاین موفقی در هیچ‌کجای دنیا ندارند. مثلا تعمیرگاه خودرو و فروشنده لوازم فنی خودرو نمی‌توانند کسب و کار خود را آنلاین کنند. زیرا وقتی کسی ماشین‌اش مشکل پیدا می‌کند، احتمال اینکه دقیقا بداند مشکل از چیست، کم است و حتی اگر آن شخص بداند که مشکل ماشین‌اش از کجاست باز شاید نصب و تعمیر آن قطعه سخت باشد و حتی اگر باز هم همه این موارد را بداند، شاید وقت نداشته باشد که شما قطعه مورد نظرش را به صورت اینترنتی با پست، در طی ۲ تا ۳ روز برایش ارسال کنید.

اکثر افراد در این موارد به تعمیرگاه‌ها مراجعه و همان موقع لوازم مربوط به خودرو را خریداری می‌کنند. یک سری موارد تعمیراتی از این دست که سرعت در آن نقش مهمی دارد، با توجه به زیرساخت‌های حمل و نقل، امروزه کارساز نیست و نمونه آنلاین آنها جواب نخواهد. برعکس این مورد اگر شما صاحب فروشگاهی هستید که لوازم عمومی مانند، کتاب، لوازم تحریر، پوشاک، لوازم کامپیوتر، موبایل و… می‌فروشید، به‌راحتی می‌توانید با راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی محصولات خود را آنلاین به‌دست مشتری برسانید.

قدم دوم) مشخص کردن نوع ارائه خدمات در اینترنت

در دومین مرحله باید ببینید که خدمات شما به‌چه شکل است. آیا می‌خواهید محصولی را به صورت مستقیم عرضه کنید و یا قصد ارائه خدمات به صورت آنلاین را دارید. برای مثال فروشندگان شهری که یک جنس را به صورت مستقیم به مشتری می‌فروشند، می‌توانند به‌آسانی با راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی، کالاهای خود را در سایت قرار دهند. اما گونه‌ای دیگر از خدمات وجود دارد که به صورت مستقیم کالا به دست مشتری نمی‌دهند بلکه خدماتی را به آنها ارائه می‌دهند. برای مثال نمایندگی‌های سیم‌کارت و اینترنت از این دسته خدمات هستند.

دسته دوم در یک وب‌سایت اینترنتی نیاز به امکان ثبت سفارش دارند و برای این مورد هم ابزار و افزونه‌های بسیاری تعریف شده است. همچنین این دسته می‌توانند سفارش‌گیری خود را به یک اپلیکیشن موبایل نیز انتقال دهند و از آن طریق هم عمل کنند. برای مثال اگر می‌خواهید تنها به شهر خود سرویس دهید، یک گل‌فروشی هم می‌تواند محصولات خودش را در سایت و اپلیکیشن قرار دهد و به سریع به افراد متقاضی در شهر برساند.

قدم سوم) بررسی راه‌های آنلاین کردن کسب و کار

شما برای آنلاین کردن کسب و کار سنتی خود نیاز به یک بستر تحت وب دارد. امن‌ترین، توصیه‌شده‌ترین و با اعتبارترین روش، داشتن و راه‌اندازی یک وب‌سایت اینترنتی است. وب‌سایت‌های اینترنتی امروزه در ایران هم به‌رسمیت شناخته می‌شوند و توسط سازمان‌های دولتی و نیمه‌دولتی به آنها نشان و اعتباراتی داده می‌شود. به همین منظور بهترین راه این است که کسب و کار خود را بر بستر یک وب‌سایت اینترنتی کنید.

همچنین شما با داشتن یک وب‌سایت به‌راحتی می‌توانید آن را به صورت یک اپلیکیشن موبایل هم درآورید و حتی اگر به‌فکر اپلیکیشن هستید، وب‌سایت کار اپلیکیشن شما را نیز در ثبت سفارش و پرداخت راحت‌تر می‌کند. در مقاله دانش و ابزار کسب و کار اینترنتی به بررسی اینکه برای شروع کار نیاز به چه اطلاعاتی دارید، پرداخته شده است. اما به صورت خلاصه باید گفت که برای شروع توصیه می‌شود از سیستم‌های مدیریت محتوا رایگان مانند وردپرس استفاده کنید. حتما مقاله دانش و ابزار کسب و کار اینترنتی برای دید کلی مطالعه کنید.

[megadesc]

پیشنهاد: نقشه راه برای ساخت سایت اینترنتی

[/megadesc]

قدم چهارم) اجرا و توسعه کسب و کار اینترنتی

وقتی سه مرحله قبل را بر روی کاغذ مشخص کردید و کاملا آماده راه‌اندازی و اجرا کسب و کار اینترنتی خود شدید، باید همانطور که در مقاله دانش و ابزار کسب و کار اینترنتی، مطرح شد، باید ابتدا دامنه برای خود ثبت کنید، سپس یک هاست از سرویس‌های هاستینگ خریداری کنید و بعد سیستم مدیریت محتوا وردپرس را روی آن نصب کنید. با انجام این اعمال به آسانی می‌توانید سایت خود را در کمتر از یک روز بالا بیاورید. همچنین در مقاله برای اینکه دید کلی نسبت به هزینه‌های راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی بدست آورید، توصیه می‌کنم دو مقاله پیشنهاد شده زیر را مطالعه کنید.

[megadesc]

پیشنهاد: سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی چقدر است؟ و راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی با سرمایه کم

[/megadesc]

راه‌های جایگزین برای آنلاین کردن کسب و کار سنتی

چگونه کسب و کار سنتی خود را آنلاین کنیم؟

یکی از دلایلی که شاید افراد تمایل به راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی ندارند، زمان‌بر بودن کار با آن است. زیرا ساخت، طراحی و اضافه کردن امکانات به آن و به نتیجه رساندن آن با تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ زمان‌بر است و به‌سرعت نمی‌توانید فروشگاه خود را به سطح اول اینترنت برسانید. در ادامه راه‌های جایگزین برای کسب و کارهای سنتی مطرح شده است.

[megadesc]

پیشنهاد: چگونه محصولاتمان را آنلاین بفروشیم؟

[/megadesc]

همکاری با فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ

یکی از راه‌های مناسب برای فروشندگان و خرده‌فروشان بازار محلی، همکاری با فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ است. در مقاله چگونه محصولاتمان را آنلاین بفروشیم، در یکی از روش‌ها، همکاری مطرح شد. اگر توانایی و وقت یادگیری راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی و کار بر روی آن را ندارید، می‌توانید به عنوان فروشنده با فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ همکاری کنید. در این مدل شما در صفحه «همکاری به عنوان فروشنده» فروشگاه‌های بزرگی مثل دیجی‌کالا و بامیلو می‌توانید یکی از تامین‌کنندگان آنها باشید. در این حالت دیگر نیازی نیست که خودتان کارهای فنی مربوط به فروشگاه اینترنتی را انجام دهید و فقط کافی است در زمان تعیین شده کالا را به نمایندگان فروش دیجی‌کالا تحویل دهید. این مورد علاوه بر مشکلاتی که در بخش تسویه حساب و گرفتن درصد از فروش دارد، تنها مناسب افراد و فروشندگان تهرانی است (در حال حاضر) و فروشندگان شهرهای دیگر نمی‌توانند با آنها همکاری داشته باشند.

[megadesc]

پیشنهاد: چگونه با دیجی‌کالا رقابت کنیم؟

[/megadesc]

استفاده از رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی (Social Media) همیشه آسان‌ترین راه و درعین حال بی‌اعتبار ترین روش راه‌اندازی فروشگاه به صورت آنلاین هستند. همچنین در تعریف یک فروشگاه اینترنتی، اصلا رسانه‌های اجتماعی جایی ندارند اما به دلیل فراگیر بودن آن‌ها مخصوصا این روزها در ایران، اینستاگرام، بستری است برای فروش اجناس و ثبت سفارش. در مورد اینکه چرا رسانه‌های اجتماعی برای فروش مناسب نیستند در مقاله چگونه محصولاتمان را آنلاین بفروشیم، توضیح دادیم اما به دلیل اینکه امکان ثبت سفارش و پرداخت در آنها وجود ندارد، نمی‌توان آنها را به‌عنوان بستری برای فروش آنلاین و فروشگاه اینترنتی به‌حساب آورد.

اگر تفاوت رسانه اجتماعی و شبکه اجتماعی را نمی‌دانید، ابتدای مقاله اصول بازاریابی رسانه‌های اجتماعی را بخوانید.

به پایان مقاله چگونه کسب و کار سنتی خود را آنلاین کنیم؟ در سایت فوربو رسیدیم. به زودی در سایر مقالات به صورت تخصصی انواع مشاغل را جهت آنلاین شدن بررسی می‌کنیم.

 

[megadesc]

حامی این مقاله سایت فوربو شوید

در صورتی که این مقاله برای شما مفید بود، می‌توانید با انتخاب یکی از آیتم‌های زیر، به‌صورت کاملا اختیاری از فوربو حمایت کنید.

۲ هزار تومان | ۵ هزار تومان | مبلغ دلخواه

یا ما را در رسانه‌های زیر دنبال کنید

اینستاگرام | توییتر | تلگرام

[/megadesc]
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها